İHH İnsani Yardım Vakfı
Kahramanmaraş Yetimler İçin Seferber Oldu
Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği’nden Yetimlere Dünyanızda Yer Açın kampanyasına destek geldi. Dernek yetkilileri düzenledikleri kahvaltılı basın toplantısıyla yetimlere yönelik projelerini anlattı.
Türkiye 25.02.2013

5 yıldır yetimlere yönelik çalışmalar yapan Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği, 24 Şubat Pazar günü Pınarbaşı Bayanlar Okuma ve Dinlenme Salonu’nda düzenlediği kahvaltılı basın açıklamasıyla İHH’nın başlattığı yetim kampanyası hakkında yerel basın mensupları, kamu ve sivil toplum temsilcileri ile dernek gönüllülerini bilgilendirdi.

İHH’nın 1 Ocak ile 31 Mart 2013 tarihleri arasında bütün dünyadaki yetim çocukların karşı karşıya kaldıkları sorunları gündeme taşımak amacıyla başlattığı “Yetimlere Dünyanızda Yer Açın” kampanyasına destek verdiklerini açıklayan Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği Başkanı Süleyman Erayman kampanya ile en az 5000 yeni yetim çocuğun düzenli destek kapsamına alınmasının hedeflendiğini ifade etti.

Çeşitli sivil toplum örgütleri ve kamu kurum temsilcileri ile 100'den fazla dernek gönüllüsünün bir araya geldiği toplantıda konuşan Erayman, "İnsan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu tüm insanlığa, özellikle de Müslümanlara düşüyor. Bizler bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyor, Uzakdoğu’dan Güney Amerika’ya, beș kıtadan yetim ve korunmasız çocuklarımızın, meslek ya da bir yuva sahibi olup kendi ayakları üzerinde durana kadar ellerinden tutmaya çalışıyoruz. İHH İnsani Yardım Vakfı şemsiyesi altında şimdiye kadar dünyada 41 ülke ve bölgede 27.600 yetim çocuğumuza ulaştık. Sponsor Aile Sistemi ile düzenli destek kapsamına aldığımız bu çocuklarımız, hayırsever ailelerinin katkılarıyla geleceğe umutla ve güvenle bakıyorlar." dedi.

Kahramanmaraş'ta da 30 Mart Cumartesi günü Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde Maraşlı yetimlerle Adana'dan gelen yetim çocukları, Suriyeli şehitlerin yetimlerini ve sponsoruyla, gönüllüsüyle, tüm Kahramanmaraş halkını bir araya getirmeyi planladıklarını belirten Erayman yetim çocuklardan resim, şiir, hikâye, kompozisyon, mektup ve hadis ezberleme gibi kategorilerde gelecek eserlere çeşitli hediyeler ve ödüller verileceğini, ayrıca Hayvanat Bahçesi, Abdulhamithan Camii, Kurtuluş Müzesi gibi mekânlara gezi ve ziyaret programları düzenleneceğini, projelere Kahramanmaraş halkının desteğini beklediklerini ifade etti.

Programda konuşma yapan Diyanet-Sen Başkanı Ekrem Arslan ise Kahramanmaraş İYD'nin çalışmalarını takdir ettiklerini, özellikle de "Her Caminin Bir Yetimi Olsun" projesine gönülden destek verdiklerini söyleyerek, bu hususta ellerinden geleni yapacaklarının sözünü verdi.

Basın açıklamasından sonra derneğin Yetim Birimi Sorumlusu Av. Yusuf Bülbül çalışmalar hakkında bir sunum yaptı. Kahramanmaraş Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat ise gelirinin tamamını yetimlere bağışladığı "Sükûtumu İkrar Sananlara" isimli yeni çıkan şiir kitabını imzaladı.

Programın ardından 30 gönüllü aile, her ay düzenli olarak desteklenen 116 yetim ve yoksul aileyi ziyaret etmek ve gıda ve kışlık mont gibi çeşitli ayni yardımlar götürmek toplantı salonundan ayrıldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği Yetim Dayanışma Günleri çerçevesinde bu yıl 23 ülkeye ziyarette bulunulacak, 16 ülkede ise planlanan faaliyetler partner kuruluşlar tarafından hayata geçirilecek. Bu bölgelerde ihtiyaç durumuna göre; kıyafet, kırtasiye, kitap, oyuncak, battaniye-yatak ve gıda yardımları, sağlık taraması, yetimhanelerin ihtiyaçlarının karşılanması, yetim ailelerine kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için dikiş makinesi, susam öğütme makinesi, sağmal hayvan temin edilmesi ya da işletebilecekleri mini dükkânlar açabilmeleri için destek sağlanması, yetim evlendirme programları, sünnet organizasyonları, piknik, deniz ve havuz programları, bisiklet ve uçurtma etkinlikleri, toplu yemek organizasyonları, hayvanat bahçesi ve doğal parklara ziyaretler, çocuklarla hem eğitici hem de eğlence amaçlı aktiviteler gerçekleştirilecek.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021