İHH İnsani Yardım Vakfı
Kahramanmaraşlı yetimler mutlu döndü
Maraş'taki karşılama töreni duygusal anlar yaşanmasına sahne oldu.
Türkiye 06.06.2012

İHH İnsani Yardım vakfı tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Yetim Buluşması'na Türkiye'yi temsilen Kahramanmaraş'tan katılan 10 yetim kız çocuğu 8 gün süren dolu dolu bir programdan sonra Kahramanmaraş'a döndü.

5 Haziran Salı günü Kahramanmaraş'a gelen çocukları Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği'nden çok sayıda gönüllü ve çocukların aileleri havaalanında ellerinde çiçeklerle karşıladı. Karşılama töreninde sevinç gözyaşları döken çocuklar duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Çok mutlu oldukları ve çok güzel anlar yaşadıklarını söyleyen çocuklar; İHH'ya ve Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği'ne teşekkür etti. Çocuklara refakat eden dernek gönüllüsü Zehra Pınar ise 8 gün boyunca çocuklarla hayatlarında unutamayacakları çok güzel anlar yaşadıklarını, kendilerine mükemmel bir ev sahipliği yapan, kusursuz bir organizasyon icra eden İHH İnsani yardım Vakfı'na da teşekkür ettiğini söyledi.

Karşılamada bir konuşma yapan K.Maraş İnsani Yardım Derneği Başkanı Süleyman Erayman; “Bu çocuklar bizim için çok özel çocuklar. İlimizde elinden tuttuğumuz 500 yetim çocuk var. Her ay bu yetimlerimizi evlerinde ziyaret ederek, onlara ayni, nakdi yardımların yanı sıra psikolojik destek sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca yetimlerimiz için sosyal destek projeleri de yapıyoruz. İşte bu sosyal projelerden biri de 5. Uluslararası Yetim Buluşması'ydı. Çocuklarımız hem şehrimizi, hem de Türkiye'yi böylesine büyük, uluslararası bir organizasyonda başarıyla temsil ettikleri için onlarla gurur duyuyoruz. Amacımız Türkiye'deki ve dünyadaki 165 milyon yetime dikkat çekmek, yetim çocuklar üzerinde bir duyarlılık oluşturmak. Yetimlerimizin elinden tutmak ve diğer faaliyetlerimize katılmak, maddi ve manevi katkı sunmak isteyen tüm kardeşlerimizi de bu tür projelere destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Program için profesyonel bir hoca eşliğinde 1 aydan fazla bir süre halk oyunu hazırlıkları yapan Maraşlı yetim kızlar, 8 gün süren programda 14 ülkeden gelen yetimler arasında Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

21 Mayıs Pazartesi günü uçakla İstanbul'a ulaşan çocuklar 8 gün boyunca birbirinden farklı ve güzel etkinliklere katılarak gönüllerince eğlendiler.

İstanbul'da Miniatürk, Dolphinarium, Dev Akvaryum gibi çeşitli yerleri gezen çocuklarımız İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu makamında ziyaret etti.

Ayrıca Başbakanın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la da bir araya gelen çocuklar unutulmayacak anlar yaşadı.

2 Haziran Cumartesi günü Karagümrük Stadı’ndaki İHH Çocuk Şenliği’nde çocukların oyunlarıyla adeta panayıra dönen stadyumda renkli görüntüler oluştu. Oyun platformu, yüz boyama uygulamaları, sosis balonlar, masal kahramanlarının çocuklarla konuşmaları, cambaz gösterisi, çocukların gösteri ve oyunları, ebru uygulamaları, el duvarı, müzik yayını gibi birbirinden eğlenceli aktiviteler yapıldı.

Çocukların gönüllerince eğlendiği şişme oyun grupları, eğitmenler eşliğinde hem eğlenip hem öğrenebilecekleri etkinlik masaları ve çeşitli sahne şovları yapıldı. Şenlikte ayrıca çocuklara Osmanlı macun şekeri, pamuk şeker, patlamış mısır ve şerbet ikram edildi.

Yöresel danslar eden dünya çocukları ile halk oyunları gösterileri sahneleyip şenlikte yöresel kıyafetleri ile ilahiler ve şarkılar söylediler.

3 Haziran Pazar günü ise 14 ülkeden 80 çocuğun katıldığı Haliç Kongre Merkezi'ndeki büyük buluşmada Arnavutluk, Azerbaycan, Endonezya/Açe, Filipinler/Moro, Filistin, Irak, Kırgızistan, Pakistan, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Tanzanya ve Türkiye’den gelen çocuklar dualar, ilahiler okudu ve yöresel renkleri ve gösterilerini sahneye taşıdı.

4 Haziran Pazartesi günü ise çocuklar Sakarya'da Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin konuğu olarak piknik etkinliğine katıldılar ve aynı gün İstanbul Boğazı'nda vapurla boğaz turu yaparak İstanbul'a veda ettiler.

İlgili haberler
Tümünü gör
7 ülkede 21 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi
7 ülkede 21 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2021 yılı içerisinde 7 Afrika ülkesinde 21 bin adet Kur'an-ı Kerim hediye etti.
15.01.2022
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’a yönelik yardım faaliyetlerine 2021 yılında da devam etti. İHH, 100 ton buğday tohumu ve 10,14 ton gıda desteğinde bulunduğu ülkede, 3 bin 443 yetimi düzenli olarak destekliyor.
10.01.2022
17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı
17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın "Katarakt Ameliyatları Projesi" kapsamında 2021 yılında 7 ülkede 17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı yapıldı. Böylece, 2007’den bu yana İHH’nın yaptırdığı toplam ameliyat sayısı 157 bine ulaştı.
07.01.2022