İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kahramanmaraşlı yetimler mutlu döndü
Maraş'taki karşılama töreni duygusal anlar yaşanmasına sahne oldu.
Türkiye 06.06.2012

İHH İnsani Yardım vakfı tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Yetim Buluşması'na Türkiye'yi temsilen Kahramanmaraş'tan katılan 10 yetim kız çocuğu 8 gün süren dolu dolu bir programdan sonra Kahramanmaraş'a döndü.

5 Haziran Salı günü Kahramanmaraş'a gelen çocukları Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği'nden çok sayıda gönüllü ve çocukların aileleri havaalanında ellerinde çiçeklerle karşıladı. Karşılama töreninde sevinç gözyaşları döken çocuklar duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Çok mutlu oldukları ve çok güzel anlar yaşadıklarını söyleyen çocuklar; İHH'ya ve Kahramanmaraş İnsani Yardım Derneği'ne teşekkür etti. Çocuklara refakat eden dernek gönüllüsü Zehra Pınar ise 8 gün boyunca çocuklarla hayatlarında unutamayacakları çok güzel anlar yaşadıklarını, kendilerine mükemmel bir ev sahipliği yapan, kusursuz bir organizasyon icra eden İHH İnsani yardım Vakfı'na da teşekkür ettiğini söyledi.

Karşılamada bir konuşma yapan K.Maraş İnsani Yardım Derneği Başkanı Süleyman Erayman; “Bu çocuklar bizim için çok özel çocuklar. İlimizde elinden tuttuğumuz 500 yetim çocuk var. Her ay bu yetimlerimizi evlerinde ziyaret ederek, onlara ayni, nakdi yardımların yanı sıra psikolojik destek sunmaya çalışıyoruz. Ayrıca yetimlerimiz için sosyal destek projeleri de yapıyoruz. İşte bu sosyal projelerden biri de 5. Uluslararası Yetim Buluşması'ydı. Çocuklarımız hem şehrimizi, hem de Türkiye'yi böylesine büyük, uluslararası bir organizasyonda başarıyla temsil ettikleri için onlarla gurur duyuyoruz. Amacımız Türkiye'deki ve dünyadaki 165 milyon yetime dikkat çekmek, yetim çocuklar üzerinde bir duyarlılık oluşturmak. Yetimlerimizin elinden tutmak ve diğer faaliyetlerimize katılmak, maddi ve manevi katkı sunmak isteyen tüm kardeşlerimizi de bu tür projelere destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Program için profesyonel bir hoca eşliğinde 1 aydan fazla bir süre halk oyunu hazırlıkları yapan Maraşlı yetim kızlar, 8 gün süren programda 14 ülkeden gelen yetimler arasında Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

21 Mayıs Pazartesi günü uçakla İstanbul'a ulaşan çocuklar 8 gün boyunca birbirinden farklı ve güzel etkinliklere katılarak gönüllerince eğlendiler.

İstanbul'da Miniatürk, Dolphinarium, Dev Akvaryum gibi çeşitli yerleri gezen çocuklarımız İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu makamında ziyaret etti.

Ayrıca Başbakanın eşi Emine Erdoğan ve kızı Sümeyye Erdoğan'la da bir araya gelen çocuklar unutulmayacak anlar yaşadı.

2 Haziran Cumartesi günü Karagümrük Stadı’ndaki İHH Çocuk Şenliği’nde çocukların oyunlarıyla adeta panayıra dönen stadyumda renkli görüntüler oluştu. Oyun platformu, yüz boyama uygulamaları, sosis balonlar, masal kahramanlarının çocuklarla konuşmaları, cambaz gösterisi, çocukların gösteri ve oyunları, ebru uygulamaları, el duvarı, müzik yayını gibi birbirinden eğlenceli aktiviteler yapıldı.

Çocukların gönüllerince eğlendiği şişme oyun grupları, eğitmenler eşliğinde hem eğlenip hem öğrenebilecekleri etkinlik masaları ve çeşitli sahne şovları yapıldı. Şenlikte ayrıca çocuklara Osmanlı macun şekeri, pamuk şeker, patlamış mısır ve şerbet ikram edildi.

Yöresel danslar eden dünya çocukları ile halk oyunları gösterileri sahneleyip şenlikte yöresel kıyafetleri ile ilahiler ve şarkılar söylediler.

3 Haziran Pazar günü ise 14 ülkeden 80 çocuğun katıldığı Haliç Kongre Merkezi'ndeki büyük buluşmada Arnavutluk, Azerbaycan, Endonezya/Açe, Filipinler/Moro, Filistin, Irak, Kırgızistan, Pakistan, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Tanzanya ve Türkiye’den gelen çocuklar dualar, ilahiler okudu ve yöresel renkleri ve gösterilerini sahneye taşıdı.

4 Haziran Pazartesi günü ise çocuklar Sakarya'da Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin konuğu olarak piknik etkinliğine katıldılar ve aynı gün İstanbul Boğazı'nda vapurla boğaz turu yaparak İstanbul'a veda ettiler.

İlgili haberler
Tümünü gör
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, deprem bölgelerinde yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, bugüne kadar 7 bin 341 arama kurtarma ve acil yardım görevlisi ile çalışmalarda bulundu ve depremden etkilenen milyonlarca kişiye destek oldu.
03.05.2023
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılından bu yana kuraklığın yoğun bir şekilde devam ettiği Somali’de yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, çalışmaları kapsamında son olarak, ülkenin 10 şehrinde 38 bin 601 aileye 75’er kilo un dağıtımında bulundu. Dağıtımlardan yaklaşık 232 bin kişi faydalandı.
26.04.2023
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir aylık süreç içerisinde 7 bin 21 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile depremden etkilenen illerde faaliyet gösterdi. Vakıf; gıda, barınma, giyecek gibi birçok alanda milyonlarca insana destek ulaştırdı. İHH depremin yaşandığı 10 ildeki yardım çalışmalarına devam ediyor.
09.03.2023