İHH İnsani Yardım Vakfı
Kamuoyuna Duyuru
Son dönemlerde İHH İnsani Yardım Vakfı’nı hedef alan iftira ve yalan dolu haberlerin çeşitli basın yayın kuruluşlarında (Özgür Gündem, ANF, Azadiya Welat, BirGün, Cumhuriyet, Radikal) yoğun bir şekilde işlendiğini görmekteyiz. Vakfımızı itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu haberlerde kurumumuz ile IŞİD arasında bir bağ olduğu, onlara tırlarla silah taşıdığımız, Doğu-Güneydoğu illerinden IŞİD’e eleman devşirdiğimiz ve lojistik destek sağladığımız gibi gerçeklerle bağdaşmayan, tamamen hayal ürünü konu
26.10.2015

Son dönemlerde İHH İnsani Yardım Vakfı’nı hedef alan iftira ve yalan dolu haberlerin çeşitli basın yayın kuruluşlarında (Özgür Gündem, ANF, Azadiya Welat, BirGün, Cumhuriyet, Radikal) yoğun bir şekilde işlendiğini görmekteyiz. Vakfımızı itibarsızlaştırmayı amaçlayan bu haberlerde kurumumuz ile IŞİD arasında bir bağ olduğu, onlara tırlarla silah taşıdığımız, Doğu-Güneydoğu illerinden IŞİD’e eleman devşirdiğimiz ve lojistik destek sağladığımız gibi gerçeklerle bağdaşmayan, tamamen hayal ürünü konular ele alınmaktadır.

Yalan ve iftira içeren bu haberlerin hiçbirisinde açık delil sunulmadığı gibi İHH ile herhangi bir kurumsal bağı bulunmayan kişilerin sanki İHH çalışanıymış gibi gösterilmesi, gerçekliği bile tartışmalı olan şahısların ifadeleri, kurum ve kişilerin kendi şahsi yorumları gibi habercilik anlayışıyla uyuşmayan argümanlarla yoğun bir kara propaganda çalışması yapılmaktadır. Kurumumuzu itibarsızlaştırmaya yönelik operasyonunun bir parçası olduğu açıkca belli olan bu haberleri ve haberlere konu olan bağlantı iddialarını kesin bir dille reddediyoruz.

İHH İnsani Yardım Vakfı, Bosna savaşı zamanında mazlum ve ihtiyaç sahiplerine yardım etmek amacıyla kurulmuş ve o günden bu yana dünyanın her neresinde bir savaş, iç çatışma, afet olmuşsa orada ihtiyaç sahiplerinin yanında yer almıştır. Vakfımız kurulduğu misyon ve inandığı değerler gereği de yardım yaptığı hiç kimseye dinini, dilini, ırkını sormamış bu ayrımı da sert bir dille eleştirmiştir.

Suriye’de yaklaşık 5 yıl önce başlayan olaylarda da hemen ilk günden yardım çalışmalarına başlayan kurumumuz bugün halen yardımlarını aralıksız sürdürmektedir. Vakfımız Suriye’de gerçekleştirdiği yoğun yardım çalışmaları esnasında Suriye halkını farklı din ve ırk ayrımlarına rağmen bir bütün olarak görmüş ve bu şekilde hareket etmiştir. Asla Arap, Kürt ve Türkmen halkları arasında ayrım yapmamış elinden geldiğince hepsine ulaşmaya çalışmıştır. IŞİD’in Kobani’ye yaptığı saldırı sonrası bölgeden kaçarak ülkemize sığınan Kürt halkına ilk yardım elini İHH İnsani Yardım Vakfı uzatmıştır. İHH acil yardım ekipleri Türkiye’ye sığınan Kobani halkına gezici aşevi ile sıcak yemek dağıtımı yaparken, Kobani, Afrin ve Cezire gibi Kürt halkının yoğun yaşadığı bölgelerde de insani yardım çalışmaları gerçekleştirdik.

Halkların menfaatine olmayan hiçbir çalışmanın içerisinde yer almayan İHH İnsani Yardım Vakfı bu menfaatlerin aksine hareket eden bütün oluşumların da karşısında olmuştur. İşte bu onurlu duruş içerideki ve dışarıdaki bazı yapıları rahatsız etmiş ve akla hayale gelmeyecek iftiralar ile kurumumuz hedef alınmıştır. Kurumumuz yine bu gibi sebeplerden ötürü daha öncede bir çok iftiraya maruz kalmış ancak tamamından alnının akıyla çıkmayı bilmiştir.

Son dönemlerde basın yayın yoluyla kurumumuza yönelik sadece algı oluşturmak ve bir kesime karşı bizi düşman göstermek amacı güden bu tür haberler ile atılan iftiraların altından da alnımızın akıyla çıkmasını biliriz. Çünkü herkesin bildiği gibi vakfımızın tüm çalışmaları şeffaf ve her zaman denetlenmeye açıktır. Bugüne kadar hesabını veremeyeceğimiz hiçbir çalışmamız olmamıştır.

Bölgemizde vekalet savaşı yürüten devletlerin, Türkiye’de ise ideolojik kavganın tarafı olan kişi, kurum ve partilerin İHH’yı bu çekişmelerin içerisine çekme çabalarına müsaade etmeyeceğiz. Kurulduğumuz günden bu yana insani kriz ve afetlerin yaşandığı tüm coğrafyalarda tek hedefimiz insani yardım çalışmaları doğrultusunda çalışmak olmuştur. Kurumumuzu algı operasyonlarının merkezine oturtup üzerimizden düşman gördüğü kişi ve kurumlara ulaşmaya çalışanlar en fazla zararı yardım bekleyen mazlumlara vermektedir. Eğer ihtiyaç sahiplerine sırf bu mesnetsiz ithamlar yüzünden yardım ulaştırılamazsa bunun vebali büyük olacaktır.

Son olarak şunu belirtmek isteriz ki biz bu iftiralardan alnımızın akıyla çıkarız ancak bize bu iftiraları atanlar hem hukuk önünde hem de vicdanlarda hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

İlgili haberler
Tümünü gör
50 ülkede 124 bin yetime düzenli destek
50 ülkede 124 bin yetime düzenli destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, yetimlere yönelik yardım faaliyetlerine 2021 yılında da devam etti. İHH, Türkiye dâhil 50 ülkede 124 bin 388 yetim çocuğa her ay düzenli olarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı.
18.01.2022
7 ülkede 21 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi
7 ülkede 21 bin Kur’an-ı Kerim hediye edildi
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2021 yılı içerisinde 7 Afrika ülkesinde 21 bin adet Kur'an-ı Kerim hediye etti.
15.01.2022
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’a yönelik yardım faaliyetlerine 2021 yılında da devam etti. İHH, 100 ton buğday tohumu ve 10,14 ton gıda desteğinde bulunduğu ülkede, 3 bin 443 yetimi düzenli olarak destekliyor.
10.01.2022