İHH İnsani Yardım Vakfı
Kayseri’de Suriyeli çocuklar için okul
Kayseri İHH İnsani Yardım Derneğinin gayretleriyle Hasan Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulunda 6-15 yaş arası 16 sınıftan oluşan 690 Suriyeli çocuğun eğitim göreceği okul açıldı.
Suriye, Türkiye 12.04.2014

Suriye deki iç savaştan kaçarak Kayseri’ye gelen Suriyelilere eğitim vermek amacıyla, Suriyeli çocuklar için Suriye müfredatına uygun olarak ilk defa Kayseri’de okul açıldı. Savaş mağduru Suriyeli öğrenciler okula kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Açılışa Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz, İl Müftü Yardımcısı Tandoğan Topçu ve davetliler katıldı.

Eskişehir Bağları Osmanlı mahallesindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Hasan Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulunda Suriyeli öğretmenler tarafından Türkçe, Matematik ve Kuran-ı Kerim dersleri verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda Kayseri İHH İnsani Yardım Derneğince, eğitim gören 650 Suriyeli çocuğa kırtasiye yardımı yapıldı. Açılan okulda yaklaşık 690 Suriyeli öğrenci ve bunun yanı sıra 200 yetişkin Suriyeliye de Türkçe dersi verilecek.Projeyle ilgili bir bilgi veren Kayseri İHH İnsani Yardım Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Recep Çamdalı, Kayseri İHH olarak Kayseri’de bulunan yaklaşık 6 bin Suriyeli kardeşimize maddi manevi destek sağladıklarını belirtti.

Bunun dışında eğitim alanında da yardım etme kararı aldıklarını kaydeden Çamdalı, şunları söyledi:
Projelerimizi Kayseri Büyükşehir Belediyesine ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze sunduk. Sağ olsunlar kurumlarımızda bu projenin içerisinde olmak istediklerini belirttiler. Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz’dan Suriyeli mültecilerin çok yoğun olarak kaldıkları mevkii olan Eskişehir Bağları Osmanlı Mahallesinde yarım gün eğitim yapan Hasan Ali Karamercan İmam Hatip Ortaokulunu öğleden sonra bize tahsis etti. Suriyeli kardeşlerimiz arasından da öğretmen olan kişileri seçerek bu projeyi başlattık. Kayseri İHH olarak da bu çocuklarımızın kırtasiye ihtiyaçlarını giderdik.
 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021