İHH İnsani Yardım Vakfı
Kilis ofisimizde hukuksuz bir arama yapıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Kilis ofisi ve yardım deposuna hukuksuzca gerçekleştirilen arama ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Türkiye 01.01.1

İHH genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İHH Genel Sekreteri Yaşar Kutluay, hukuksuz aramanın, Kilis emniyetinden olmayan, Van'dan geldiği söylenen Terörle Mücadele Ekibi'ne bağlı emniyet mensupları tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

[video-415]

Operasyonun arama kararı gösterilmeden gerçekleştirildiğini kaydeden Kutluay, “Vakfımızın Suriye halkına yardımlarının koordine edildiği Kilis ofisimize hukuksuz bir operasyon düzenlenmiştir.” dedi.

Operasyonun Kilis ofisimizde çalışan bir İHH personeliyle ilgili olarak yapıldığı söylendiğini belirten Kutluay, “Her ne hikmetse kişinin evine değil de İHH ofisine gelinmiş ve İHH’nın bilgisayarlarına el konulmuştur.” diye konuştu.

Kutluay şöyle devam etti:

“İHH ofisinde ve aynı yerde bulunan Katar Kızılay’ına ait olan mekanlarda yapılan usulsüz aramalarda personel dışarı çıkartılarak hiçbir personelin, üçüncü bir gözün görmediği, şahit olmadığı şekilde aramalar yapılmıştır.

İHH’ya ve Katar Kızılay’ına ait olan bilgisayarlara hukuksuzca el konulmuştur. Avukatlarımız tarafından yapılan itirazlara rağmen usuli işlemler gerçekleşmemiştir.

Kurumumuz bu saatten itibaren bu usulsüzlükle oluşan eklenebilecek aleyhe hususların da kaybolacak lehe hususların da sorumluluğunu emniyet amirlerine ve savcıya yüklemiştir.”

Operasyonun uygulanma şeklinin uzun süredir İHH’yı El Kaide ile irtibatlandırma çabasının bir sonucu olduğunu kaydeden Kutluay, “Direkt İHH'ya -tüm planlamalara rağmen- suç atamayanlar bir İHH personelini hedef alarak ve bu personelin üzerinden İHH’yı bağlantılandırmaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

Yaşar Kutluay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Biz İHH olarak gerek başkanımız Bülent Yıldırım, gerekse yönetim kurulu üyelerimiz, bu süreç içerisinde defalarca bize yapılan tehditleri, savcılıklardan gelen tehditleri, 'El Kaide bağlantılarını ortaya çıkaracağız' demeleri ve bunlarla İHH'yı susturmaya ve Suriye çalışmalarından el, etek çektirmeye çalışmalarıyla alakalı defalarca basına bilgi vermiştik. Son zamanlarda Türkiye'de çok kirli bir operasyon yürütülüyor. Bu operasyonun içerisinde sadece İHH yok. Burada Türkiye'nin gelişen, güçlenen bütün kurumlarına, bütün organlarına bir saldırı var."

Kutluay, olayların İsrail Başbakanı'nın "İHH bizim için en büyük tehlikedir." yönündeki sözleriyle başladığını savunarak, "Tır ile yapamadıklarını, ellerine, yüzlerine bulaştırdıklarını şu an Kilis ofisimizi hukuksuz bir şekilde, bir kişi üzerinden koca bir ofisi basarak, hukuksuz bir şekilde yürütmeye çalışıyorlar. Şu an için yapılan bütün aramalarda ki bunları kabul etmiyoruz, hiçbir suç unsuruna rastlamadılar. Ama amaç zaten bu değil. Amaç 'İHH'nın El Kaide bağlantısı var' diyerek, Türkiye'de İHH'yı bir terör örgütü yapısıyla ilişkilendirmeye çalışmak ve bu algıyı yaratmaktır." ifadelerini kullandı. "

Kutluay konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Buradan ilan ederiz ki;

İHH, Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmeyecektir. İHH, 20 yıllık ve Türkiye halkı ile beraber dünyanın dört bir yanındaki vicdanların, yetimlerin kurumudur. Hiçbir örgüte, hiçbir devlete, hiçbir hükümete bağlı değildir. İradesi de idaresi de kendi yönetim kuruluna aittir. Mavi Marmara’dan sonra İHH, İsrail, Neoconlar, Suriye’ye yardımın kesilmesini isteyenler ve bunların yerel işbirlikçileri tarafından hedef alınmıştı. İHH hakkında bu operasyona ve bu hukuksuzluklara imza atanlar da bu amaca hizmet etmektedirler. İsrail Dışişleri Bakanı Liberman’ın “İHH İsrail için büyük bir tehlikedir” derken esasen bunu net bir şekilde açıklamıştır. Neye, kime, nereye hizmet ettiği açık olan bu ahlaksız operasyona karşı her tür hukuk yoluna başvuracağımız gibi yardımlardan hiçbir şekilde geri durmayacağımız da buradan ilan ediyoruz.”

 

Polisler hakkında soruşturma açıldı

İHH İnsani Yardım Vakfı Avukatı Uğur Yıldırım, vakfın Kilis şubesinde yapılan aramayla ilgili, "Kilis Savcılığına avukatlarımız, arama yapan polislerle ve yapılan işlemle ilgili suç duyurusunda bulunmuşlardır.

Aynı zamanda, Ankara'da da girişimlerde bulunulmuştur. Bu noktada son aldığımız bilgiye göre, Adalet Bakanlığı tarafından da bu aramayı yapan polisler hakkında, şu anda Kilis'te soruşturma açılmış durumdadır. Bununla ilgili 2 tane Cumhuriyet Savcımız görevlendirilmiştir" dedi.

Kilis ofisimize yapılan baskının 2012 yılında başlatılan soruşturmaya ilişkin El Kaide bağlantısı ile ilgili olarak yapıldığını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

“Bu soruşturma kapsamında Kilis ofisinde 9 aydır SSK'lı olarak çalışan normal bir işçimizin kendi ev adresi olduğu iddiası ile arama başlatılmış. Arama kararı bana henüz 5 dakika önce ulaştı. Bu arama kararı, mahkemeye ilgili kişinin ikametgah adresi olarak İHH Kilis ofisi verilerek, bir nevi mahkeme de yanıltılarak alınmış bir arama kararıdır. Hukuka aykırılık buradadır.”

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021