İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kocaeli'de yetimlere özel iftar
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ramazan ayının 15’inde gerçekleşen Dünya Yetimler Günü dolayısıyla yetimlere iftar yemeği verdi.
Türkiye 14.07.2014

İslam ülkelerinin teklifi ve İslam Birliği Teşkilatı’nın da desteği ile her yıl Ramazan ayının 15. günü "Dünya Yetimler Günü" olarak kutlanacak. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Antikkapı’da düzenlediği programla yetimlere iftar yemeği verdi.

İftar programı Büyükşehir Belediyesi, Ay Işığı Derneği ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi.Programa AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, Çevre ve Orman eski bakanı Osman Pepe, AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Osman Sarı, Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek, İHH Başkanı İsmail Yeşildal, Ay Işığı Derneği Başkanı Cihat Kacamer, ilahiyatçı Ömer Döngeloğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Programdaki konuşmasında ramazanın manevi iklimi açısından diğer aylardan farklı olduğunu ifade eden AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, “Biz bir yetim peygamberin ümmetiyiz. Bizim inancımızda yetimin ayrı bir yeri var. Kuranda 23 yerde yetim kelimesi geçiyor” dedi.

Yetimlerin İslam toplumuna Allah’ın emaneti olduğunu dile getiren Genel Başkan Yarımcısı Şentop, “Amaç bu tür iftarlarla bir araya gelmek değil, amacımız bu başlangıcın farklı yerlere, farklı mekanlara taşınmasıdır.

Hepimiz dünyada bir imtihan içerisindeyiz. Mühim olan neticesiyle içinde bulunduğumuz imtihanı başarmaktır. Birbirimize gösterdiğimiz alaka imtihanımızın bir parçası oluyor. Bu bakımdan yetimlere sahip çıkmak bizim dünya görüşümüzün üzerimize getirdiği en büyük sorumluluk” şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın talimatıyla bundan sonra Ramazan ayının 15’nci gününün yetimler günü olarak kutlayıp iftar programları düzenleyeceklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da, “Bu çocukları sahiplenmek ve onların geleceğini aydınlatmak içi çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Kocaeli’de sahipsiz yetimimiz kalmasın. Biz yetimlere sahip çıkarsak Allah da bize sahip çıkacaktır.

Bizim inancımıza göre yetimle beraber olan Allah ile beraber olur. Yetim baş tacıdır. Ne mutlu yetimin başını okşayana, önünü açana, eğitimine yardımcı olana.” ifadelerini kullandı.

İHH Kocaeli Şube Başkanı İsmail Yeşildal ise, “Bu yıl itibari ile ramazan ayının 15’i tüm dünyada Yetimler Günü olarak idrak edilmeye başlandı. Yöneticilerimiz bu davaya sahip çıktılar. Bugün ilkini gerçekleştirdiğimiz bu günü çeşitlendirerek faydalarını görmeye çalışacağız. İHH 140 ülke ve bölgede yetim sponsorluk sistemi ile 50 bin yetime bakıyor" dedi.

Ay Işığı Derneği Başkanı Cihat Kacamer konuşmasında, “İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi olan tüm STK’lara gönderilen bildiride belirlenen günün gündeme alınmasına ve bu günde yetimlere yönelik çalışmalar yapılmasına yer verilmiştir” şeklinde konuştu.

Ardından protokol üyeleri tarafından yetim çocuklara bayram alışverişi için 100’er TL’lik hediye çeki verildi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022