İHH İnsani Yardım Vakfı
Konya halkı Suriye için tek yürek
Konya’da Konya İHH - AYDER'inde aralarında bulunduğu 110 sivil toplum kuruluşu, katliamlarda mağdur olan Suriye halkı için yardım kampanyası başlattı.
Suriye 28.01.2014

Kayalıpark Meydanında toplanan STK’lar, platforma kurulan dev ekranda katliam görüntülerini yayınladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan eylemde konuşma yapan Suriyeli Ebu Ducane As Suri, Suriye’de 21 yıl kaldığı cezaevinde her gün sistematik olarak işkence gördüğünü söyledi. Cezaevinde başından geçen olayları anlatan Ebu Ducane, “Bize işkencenin en büyük olanı, namaz kılmamızın engellenmesi, namazdan alıkonulmamızdı. Zalimler kıble yönüne dönen veya dudaklarını kıpırdatan birini gördüklerinde onun namaz kıldığını anlıyorlar ve bir ay boyunca hücreye hapsediyorlardı. Üç tane gardiyan beni namaz kılarken görünce başıma toplandı. Her birinin elinde sopalar vardı. Üç tane sopayı bir buçuk saat süre boyunca ellerindeki sopa kırılıncaya kadar beni dövdüler” şeklinde konuştu.

STK’lar adına söz alan Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de nerede zulüm varsa, nerede haksızlık varsa mazlumun yanında haksızlığı gidermek için hep orada hep oldukları”nı ifade etti. “İnşallah bu şanlı duruşumuz, bu yiğitliğimiz, bu kahramanlığımız zulüm ortadan kalkıncaya kadar devam edecek” diyen Selvi, bugüne kadar dünyanın ilgisizliği sonucunda katliamları durdurmanın mümkün olmadığını kaydetti.

“Cenevre toplantısının en önemli tartışma konusu Suriye’deki mağdurlar değil, peki Esed gidince ne olacak” diye soran Selvi, “Bütün hesap Esed’den sonra bir kukla daha bulacaklar mı, dertleri bu zalimlerin. Bu zorbalığa asla izin vermeyeceğiz. Suriye halkı ne istiyorsa, onların arzuları ne ise o olacak” dedi.

Son günlerde yaşanan fotoğraf karelerinin kıyımın acımasızlığının boyutlarını bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Selvi, “Fotoğrafların verdiği mesaj yeryüzünde hamiyet sahibi kimse kalmadı mı, bizi görüyorsunuz, bizi işte fotoğraf diye? Bir araya gelelim bu hainlerin saltanatlarına son verelim, ta ki insanca yaşam herkesin olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Suriye halkı için okunan dua ile eylem sona erdi.

Öte yandan Kayalıpark alanına yardım TIR’ı konuşlandırılarak, Suriye halkı için yardım kampanyası başlatıldı. Bu yardım TIR’ı, Konya İHH-AYDER aracılığı ile en kısa zamanda Suriye'ye ulaştırılacak.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Yetim büyüdü, yetimlerin abisi oldu
Küçük yaşlarda babası vefat eden ve yanında büyüdüğü dedesi sayesinde İHH ile tanışan Ahmet Emre Eke, bugün Vakfın yönetim kurulu üyelerinden biri. Eke, vakıfla tanışmasını ve devam eden süreci İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
03.02.2022
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
Değerlendirme ve Planlama Toplantısı gerçekleştirildi
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın “2021 Yılı Değerlendirme ve 2022 Yılı Planlama Toplantısı” İstanbul’da gerçekleştirildi.
29.01.2022
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022