İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Konya halkı Suriye için tek yürek
Konya’da Konya İHH - AYDER'inde aralarında bulunduğu 110 sivil toplum kuruluşu, katliamlarda mağdur olan Suriye halkı için yardım kampanyası başlattı.
Suriye 28.01.2014

Kayalıpark Meydanında toplanan STK’lar, platforma kurulan dev ekranda katliam görüntülerini yayınladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan eylemde konuşma yapan Suriyeli Ebu Ducane As Suri, Suriye’de 21 yıl kaldığı cezaevinde her gün sistematik olarak işkence gördüğünü söyledi. Cezaevinde başından geçen olayları anlatan Ebu Ducane, “Bize işkencenin en büyük olanı, namaz kılmamızın engellenmesi, namazdan alıkonulmamızdı. Zalimler kıble yönüne dönen veya dudaklarını kıpırdatan birini gördüklerinde onun namaz kıldığını anlıyorlar ve bir ay boyunca hücreye hapsediyorlardı. Üç tane gardiyan beni namaz kılarken görünce başıma toplandı. Her birinin elinde sopalar vardı. Üç tane sopayı bir buçuk saat süre boyunca ellerindeki sopa kırılıncaya kadar beni dövdüler” şeklinde konuştu.

STK’lar adına söz alan Konya STK İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi de nerede zulüm varsa, nerede haksızlık varsa mazlumun yanında haksızlığı gidermek için hep orada hep oldukları”nı ifade etti. “İnşallah bu şanlı duruşumuz, bu yiğitliğimiz, bu kahramanlığımız zulüm ortadan kalkıncaya kadar devam edecek” diyen Selvi, bugüne kadar dünyanın ilgisizliği sonucunda katliamları durdurmanın mümkün olmadığını kaydetti.

“Cenevre toplantısının en önemli tartışma konusu Suriye’deki mağdurlar değil, peki Esed gidince ne olacak” diye soran Selvi, “Bütün hesap Esed’den sonra bir kukla daha bulacaklar mı, dertleri bu zalimlerin. Bu zorbalığa asla izin vermeyeceğiz. Suriye halkı ne istiyorsa, onların arzuları ne ise o olacak” dedi.

Son günlerde yaşanan fotoğraf karelerinin kıyımın acımasızlığının boyutlarını bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Selvi, “Fotoğrafların verdiği mesaj yeryüzünde hamiyet sahibi kimse kalmadı mı, bizi görüyorsunuz, bizi işte fotoğraf diye? Bir araya gelelim bu hainlerin saltanatlarına son verelim, ta ki insanca yaşam herkesin olsun” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Suriye halkı için okunan dua ile eylem sona erdi.

Öte yandan Kayalıpark alanına yardım TIR’ı konuşlandırılarak, Suriye halkı için yardım kampanyası başlatıldı. Bu yardım TIR’ı, Konya İHH-AYDER aracılığı ile en kısa zamanda Suriye'ye ulaştırılacak.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022