İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Konya İHH’dan Sudan’a insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesi, Sudan’ın Kuzey Kordofan bölgesinde ve Başkent Hartum’da ihtiyaç sahibi ailelere 200 adet gıda kolisi dağıttı. Ülkede yürütülen kalkındırma projeleri kapsamında da, 120 adet keçi ve 10 adet de su arabası (karo) yardımında bulunuldu.
Sudan 21.03.2022

Sudan’da devam eden ekonomik kriz sebebiyle milyonlarca insan geçim sıkıntısı yaşıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Konya Şubesi, Sudanlı ihtiyaç sahibi ve yetim ailelerine destek olmak amacıyla yardım çalışmaları başlattı. Bu kapsamda, gıda kolisi dağıtımlarının yanı sıra, kalkındırma projeleri ile de ailelerin gelir teminine katkı sunulması hedeflendi.

konya-ihhdan-sudana-insani-yardim-2.jpg

200 aileye gıda kolisi dağıtıldı

Başkent Hartum ve Kuzey Kordofan bölgesindeki yardım çalışmaları kapsamında, 200 yetim ailesi ve ihtiyaç sahibi aileye gıda kolisi dağıtıldı. Ayrıca, kalkındırma projeleri kapsamında 120 adet keçi, 10 adet de su arabası (karo), 1 adet rakşa araç, 3 adet de tuktuk araç yardımında bulunuldu.

Afrika kıtasının birçok bölgesinde yaşanan temiz ve kullanılabilir su problemi Sudan’ın da bazı bölgelerinde ciddi derecede etkisini gösteriyor. Hartum’daki Kur’an-ı Kerim Kurslarında eğitim gören öğrenciler için 10 adet hijyen standı da bu proje çerçevesinde temin edildi.

konya-ihhdan-sudana-insani-yardim-6.jpg

Çocuklara hediyeler verildi

Yardım çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan İHH Konya Şube yöneticisi Ömer Özkan, gıda kolilerinde baklagiller, un ve yağ gibi temel ihtiyaç malzemeleri olduğunu belirtti. Özkan, şunları kaydetti: “Heyecanla bekleyen kalabalığın yüzündeki umut bizleri heyecanlandırıyor. Bölge zor bir coğrafya, gıdaya ulaşmakta ciddi sıkıntı çeken binlerce insan yaşıyor. Allah, Konyalı hayırseverlerden razı olsun.” Özkan, yetimler başta olmak üzere köyde yaşayan yoksulluğun izlerinin görüldüğü çocukları çeşitli hediyelerle mutlu etmeye çalıştıklarını kaydetti.

Balonlarla mutlu olan çocukların kendilerine gösterdiği yakın ilgiden dolayı yoğun duygular içinde olduklarına işaret eden Özkan, “Oyuncağa ulaşması çok zor olan bu yavrularımız küçük bir balonla çocuk olduğunu hissediyor. Onların sevincini, coşkusunu görmek ziyadesiyle mutlu ediyor.” diye konuştu.

konya-ihhdan-sudana-insani-yardim-10.jpg

Destek olmak için

İHH aracılığıyla Sudan halkına destek olmak isteyen hayırseverler, SUDAN yazıp 3072’ye SMS göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online bağış yolu ile ya da İHH’nın banka hesap numaralarına açıklama kısmına SUDAN yazarak yardım edebiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH Sudan’a gönderdiği yardımların dağıtımına devam ediyor
İHH tarafından, iç karışıklıkların yaşandığı Sudan’a gönderilen 15 konteynerlik yardım malzemesinin dağıtımları devam ediyor. Gıda, battaniye ve hijyen malzemelerinden oluşan yardımlar, şu ana kadar ülkenin 5 farklı bölgesinde hastaneler, barınma merkezleri, çocuk esirgeme kurumları ve 120’den fazla kampta dağıtıldı. Hartum ve Darfur eyaletlerindeki dağıtımlar ise sürüyor.
11.09.2023
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH Nijer’de çok sayıda projeyi hayata geçirdi
İHH İnsani Yardım Vakfı, Batı Afrika ülkesi Nijer'deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf, Temmuz ayı içerisinde İnegöl İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle, ülkede çok sayıda projeyi hayata geçirdi.
26.07.2023
Endonezyalı uluslararası öğrenci deprem bölgeleri için 100 bin liralık yardım topladı
Endonezyalı uluslararası öğrenci deprem bölgeleri için 100 bin liralık yardım topladı
Kahramanmaraş merkezli olarak yaşanan ve 11 ili etkileyen depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken, bölgeye yönelik bir destek de Endonezya’dan geldi. Türkiye'de eğitim gören Endonezyalı öğrenci Farizah Farizah’ın öncülük ettiği yardım projesi ile 100 bin lira toplandı. Toplanan yardım, deprem bölgelerinde kullanılmak üzere İHH İnsani Yardım Vakfı’na teslim edildi.
14.06.2023