İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kuzey Makedonya'da "2. Balkan STK Buluşması" düzenlendi
Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfınca, "2. Balkan STK Buluşması" düzenlendi.
Balkanlar 26.12.2022

Programda Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Romanya ve Türkiye gibi ülkelerde faaliyet gösteren 29 sivil toplum kuruluşundan 60 katılımcı, "Uluslararası Proje Yazarlığı Eğitimi Sertifika Programı" kapsamında bir araya geldi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Osman Atalay, yaptığı açıklamada, geçen yıl 25 Aralık'ta Arnavutluk'un başkenti Tiran'da "1. Balkan STK Buluşması"nı düzenlediklerini söyledi.

whatsapp-image-2022-12-25-at-18.16.09-1.jpeg

Bölgedeki 10 ülkeden gelen sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle geçen yıl Balkanlar'da sivil toplumun dününü, bugününü, sorunlarını ve çözümleri tartıştıklarını, fikir alışverişinde bulunarak tecrübe paylaşımı yaptıklarını anlatan Atalay, "Bugün yine 10 ülkeden 29 sivil toplum örgütünden 60 katılımcıyla bir eğitim programı gerçekleştiriyoruz. Yani Balkanlar'da faaliyet gösteren, Balkanlar'ın sivil toplum örgütlerinin uluslararası proje yazımı sertifika programı için buradayız." diye konuştu.

Atalay, bu programı sosyal, kültürel, ekonomik, ticari projeler ve ülkeleri için gerekli eğitim ve sosyal projelerin hazırlanması, uluslararası hibe ve yardım fonlarına başvuru formatına ilişkin STK'lerin kendilerini geliştirmeleri amacıyla düzenlediklerini belirterek, gelecek yıllarda tüm Balkan ülkelerinde gerçekleştirmeyi planladıklarını vurguladı.

Faaliyetlerinin önemine değinen Atalay, "Bu, Balkanlar'daki sivil toplum örgütlerinin birbiriyle dayanışması, bilgi ve tecrübe alışverişinin güçlenmesi, sorunlarımıza birlikte çözüm yolları arayışları, aynı zamanda da inovasyon dediğimiz, AR-GE dediğimiz, kurumların kendilerini yenilemesi ve geliştirmesiyle ilgili tamamen bir yardımlaşma programıdır." ifadelerini kullandı.

Balkanlar'daki ülkelerin yanı sıra Avusturya ve Macaristan'dan da katılımın olacağını söyleyen Atalay, programda desteklerini esirgemeyen Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile her zaman bölgedeki faaliyetlerini duyuran Anadolu Ajansına (AA) teşekkür etti.

whatsapp-image-2022-12-25-at-18.16.10.jpeg

Program eğitimcisi AR-GE ve Proje Uzmanı Enes Güneyli de proje yazarlığı eğitimlerinde uluslararası kurum ve kuruluşların proje-hibe-destek programlarına dönük teknik altyapıyı ve projelerin yazılmasıyla ilgili çalışmaları anlatacaklarını söyledi.

Dünya ve Türkiye'deki AR-GE ve inovasyon deneyim ve tecrübelerini aktaracaklarını dile getiren Güneyli, "Dünyada özellikle ses getiren projeler anlamında teknoloji başta olmak üzere birçok alanda, sosyal girişimcilik alanında çeşitli projeler nasıl yapılıyor, bunların genel olarak formları nasıl, hangi kurum ve kuruluşlar proje hibe destek çalışmaları veriyor, bu gibi konularda bugün yaklaşık 5-6 saatlik bir eğitim sürecimiz olacak." şeklinde konuştu.

Eğitim programı kapsamında AR-GE ve inovasyon süreçleri/ SWOT Analizi, proje hazırlama teknikleri, proje fonları ve hibe destekleri veren kuruluşlara başvurular, örnek proje taslaklarının incelenmesi, proje yönetimi aşamalarının uygulamalı demosu konularında dersler verildi.

İlgili haberler
Tümünü gör
49 ülkede 134 bin yetime düzenli destek
49 ülkede 134 bin yetime düzenli destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, yetimlere yönelik yardım çalışmalarına 2022 yılında da devam etti. İHH, Türkiye dâhil 49 ülkede 134 bin 142 yetim çocuğa her ay düzenli olarak hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı.
Yetim
18.01.2023
İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi sürüyor
İyilikte Yarışan Sınıflar Projesi sürüyor
İHH, Milli Eğitim Bakanlığı ve Eğitim-Bir-Sen koordinesinde 2013 yılından bu yana uygulanan “İyilikte Yarışan Sınıflar” projesi devam ediyor. Türkiye’nin dört bir yanındaki okullarda eğitim gören gönüllü öğrenciler, proje aracılığıyla yetim kardeşlerine destek oluyor.
Yetim
17.01.2023
İHH, 2022’de 107 kalıcı eseri hizmete açtı
İHH, 2022’de 107 kalıcı eseri hizmete açtı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2022 yılında Asya, Afrika, Balkanlar ve Ortadoğu’daki 17 farklı ülkede 109 kalıcı eseri hizmete açtı. 13 ülkedeki 33 kalıcı eserin inşaatı ise devam ediyor. Ayrıca, İHH tarafından 2022’de Suriye’nin çeşitli bölgelerinde 2 bin 93 briket ev inşa edilirken, 2 bin 210 evin inşa çalışmaları da sürüyor.
Cami - Mescit İmarı, Yetim
06.01.2023