İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
İdam kararları Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi
Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam kararı Beşiktaş'ta bulunan Mısır Konsolosluğu önünde protesto edildi. Gösteri öncesi Mısır konsolosluğu binasına lazer ışıkları ile Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işareti oluşturuldu.
Mısır, Türkiye 29.04.2014

Mısır Halkıyla Dayanışma Platformu organize ettiği protesto eylemine çok sayıda vatandaş katıldı. Eminönü ve Üsküdar'dan tekneyle Bebek'e hareket eden katılımcılar, Mısır Konsolosluğu karşısına geldi. Teknelerden projeksiyonla Muhammed Mursi'nin fotoğrafı ve Rabia işaretini konsolosluk binasına yansıtan gruptakiler, sloganlarla idam kararlarını protesto ettikler. Daha sonra kıyıya yanaşan teknelerdeki vatandaşlar, konsolosluğun yanında toplanarak, "Dünya bu zulme susacak mı?" pankartı açıp "Defol Sisi seninleyiz Mursi", "Üzülme, gevşeme, Allah seninle", "Katil Sisi, Katil Beşşar!" sloganlarıyla protestolarını sürdürdüler. Eyleme, Türkiye'de yaşayan Mısır vatandaşları da destek verdi.Protesto gösterisine katılan konuşmacılar darbe kararlarını eleştirerek idamların durdurulmasını talep etti.

Bülent Yıldırım: "Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz"

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Mısır yönetiminin idamların İsrail'le bir ilgisinin olmadığını söylediğini belirterek, "O halde neden bu idam kararlarını Filistin'deki birleşmeden sonra onayladınız?" dedi.Saklasalar da Sisi ile İsrailli yöneticiler arasındaki ilişkileri çok iyi bildiklerini ifade eden Yıldırım, "Filistin'de nasıl İsrail'e karşı mücadele ediyorsak, Mısır'da da İsrail'e karşı mücadele edeceğiz. Bundan asla vazgeçmeyeceğiz." dedi

Raşit: ''İdam kararı verilenlerden biri, üç yıl önce vefat etmiş''

Eski Mısır Milletvekili Adil Raşit de idam kararlarının, darbecilerin sonunun başlangıcı olduğunu dile getirerek, bu kararlarının onları rezil edeceğini söyledi.

İdam kararı verilenlerin içerisinde birkaç yıl önce vefat eden birinin de olduğunu anlatan Raşit, "Katil yargıç, kendisine sunulan bu isimleri hiç incelemiş mi? Bu isimlerden birinin üç yıl önce vefat ettiğini biliyor muydu? Bu idam kararının verildiği birisi de daha önce Rabia Meydanı'nda şehit edilen birisiydi. Bugün Mısır yönetimi İsrail ve destekçilerinin istediklerini yerine getirmektedir. Bizleri idam kararlarıyla mı korkutacaksınız? Bizler idamdan korkmayız.” dedi.Rıdvan Kaya: Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler

Eylemde konuşan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya da Mısır’dan Suriye’ye Filistin’den Afganistan’a direnen tüm Müslümanları selamlayarak başladığı konuşmasında Mısır cuntasının verdiği idam kararları bir yandan cuntacıların zulümde sınır tanımadıklarını ortaya koyarken, aynı zamanda çaresizliklerinin de göstergesi olduğunu vurguladı.

“Katliamlarla, hapislerle, işkencelerle sindiremedikleri halka bu şekilde gözdağı verip, yıldırmayı hedefliyorlar. Ama hedeflerine ulaşmayacaklar çünkü Mısırlı kardeşlerimiz direniş ruhuna sahipler” diyen Kaya konuşmasında Muhammed Bedii’nin tutumuna da değindi: “Daha önce oğlu şehid edilen, evi yakılan, işkence gören İhvan lideri Muhammed Bedii’nin kararı “asla yolumuzdan dönmeyeceğiz” sözleriyle karşılaması Mısır İslami hareketinin tüm Ümmetin iftihar edeceği bir önderliğe sahip bulunduğunu ispatlamıştır” dedi.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022