İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Lübnan’da büyük insani kriz
Lübnan ordusunun Suriyeli sığınmacıların kaldığı mülteci kamplarına kasıtlı olarak bombalamasının ardından onbinlerce insan yeniden mülteci konumuna düştü. Kampları yıkılan mültecilerinin yardımına yine İHH yetişti.
Lübnan 09.08.2014

Lübnan ordusunun Suriyeli sığınmacıların kaldığı mülteci kamplarına kasıtlı olarak bombalamasının ardından onbinlerce insan yeniden mülteci konumuna düştü. Kampları yıkılan mültecilerinin yardımına yine İHH yetişti.

Lübnan'ın sınır kasabası Arsal ve çevresinde ordu güçleri ile silahlı gruplar arasında çıkan çatışmaların ardından yaklaşık 10.000 kişi şuan Lübnan içinde tekrar mülteci durumuna düştü.

Arsal’daki 40 kadar Suriye kampının 25’i Lübnan ordusu tarafından bombalanırken 17’si tamamen kullanılamaz hale geldi, 8 tanesi ise büyük zarar gördü.

Bu kamplarda Lübnan İğasiyye kurumu (Union Of Relief And Development Associations İghathiyye) ile ortaklaşa projeler yapan İHH’nın yardıma muhtaç mültecilere gönderdiği yardımlar Arsal’daki Hizbullah noktasından geri çevrildi.

Ancak kanaat önderlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının araya girmesiyle geçici ateşkes sağlanmasıyla gıda yardımlarının girişine izin verildi. Ardından bölgeye giren İHH-İğasiyye ekipleri 20 bin dolayında aileye peynir, zeytin, süt, makarna gibi gıda malzemelerinden oluşan yardım paketi dağıttı.
İHH, Arsal bölgesinde İğasiyye kurumu ile acil yardım, ramazan-kurban çalışmaları, Suriye kamplarında kuyu açma, jeneratör projeleri, erzak ve kumanya projeleri yapıyor.

Igasiyye kurumu tarafından Lübnan’ın Arsal bölgesinde cereyan eden son olaylarla ilgili hazırlanan raporda, olayların aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu binlerce Lübnan vatandaşını ve Suriyeli mültecileri tehdit ettiği belirtildi.

Raporda bölgedeki çatışma ve bombardımanlardan ötürü Igasiyye kurumuna ait 500 Suriyeli ailenin yaşadığı beş adet kampın boşaltıldığı ve ailelerin kendi imkânları ile kurulmuş beş adet başka kampında boşaltıldığı ve bazı kampların vurulduğu ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Yine raporda Suriyeli ailelerin kendi imkânları ile kurmuş olduğu ve 60 çadırdan oluşan bir kampın ise bombardıman sonucu tamamen yandığı haberler arasında olduğu, 1200 ailenin ise şuana kadar bölgede hiçbir sığınacak yeri olmadan hayatını sürdürdüğü belirtildi.

Tıbbi açıdan yaşanan sıkıntılara dikkat çekilen raporda, İgasiyye kurumuna ait bölgede hizmet veren Rahme hastanesine şu ana kadar 50’ye aşkın yaralının getirildiği ve bunların çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu kaydedildi.

Raporda dikkat çekilen en sıkıntılı olan bir başka konu ise bu trajedilerin yaşandığı bölgeye giden tüm yolların kapalı olması. Binlerce ailenin günlük ihtiyaçlarından yoksun olarak bölgede bulunduğu ifade edilen raporda, “İgasiyye kurumunun insani yardım ulaştırdığı 5000 aileye şuan itibari ile herhangi bir yardım gidememektedir. Bunlardan 2000 aile ise tamamı ile tek basına İgasiyye kurumunun ihtiyaçlarını giderdiği ailelerdir” denildi.

Ayrıca Arsal’da hizmet veren Rahme hastanesi tıbbi nokta da çok eksikleri bulunduğu, özellikle bu tür durumlarda ilaç ,tıbbı malzeme ve serumlara aşırı ihtiyaç duyulduğu, çoğunluğunu çocukların oluşturduğu bir çok hastanın tedavisi durma noktasına geldiği belirtilen raporda İgasiyye kurumu tarafından Lübnan devlet yetkilileri ve savaşan taraflara şu çağrıda bulunuldu :

1-) Bölgedeki savaşı acilen durdurun ,bölgedeki güvenlik ve düzeni yeniden sağlayın
2-) Bölge sakinlerini, Mültecileri ve Tıbbi merkezleri savaşın dışında tutun
3-) Acil insani yardım malzemelerinin, tıbbı ihtiyaç malzemelerinin derhal içeri sokulması ve bu yolların insani yardım için açık tutulması ve yaralıların bölgeden tahliyesine müsaade edilmesi
4-) Bütün STK ve yardım kuruluşlarından Arsal’a yardımda bulunması ve yolun açılmasının hemen ardından bölgeye yardımların ulaştırılması
.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
Sudan, 15 Nisan’dan bugüne devam eden iç karışıklık sebebiyle yakın tarihin en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkede milyonlarca insan; içme suyuna, temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Çatışmaların hemen ardından ülkeye yönelik yardım çalışmalarına başlayan İHH, son olarak 408 aileye gıda malzemesi desteğinde bulundu.
16.11.2023
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle Suriye’nin İdlib kırsalındaki Kemmune bölgesinde inşa edilen 144 ev, savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
04.10.2023
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH İnsani Yardım Vakfı 15 Nisan’dan bu yana iç karışıklığın sürdüğü Sudan’a yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye, giyim, ayakkabı ve temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaç kalemlerinden oluşan 30 konteynerlik insani yardımı ülkeye gönderdi. “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla yürütülen yardım çalışması kapsamında Temmuz ayında da 15 konteyner dolusu insani yardım ülkeye ulaştırılmış ve 200 bine yakın kişi bu yardımlardan istifade etmişti.
29.09.2023