İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mavi Marmara Davası 10 Ekim tarihine ertelendi
Tüm dünyanın yakından takip ettiği Mavi Marmara Davası’nın 3. duruşması sona erdi. 10 Ekim'de duruşmalara devam edilecek.
Filistin, Filistin-Gazze, Ortadoğu, Türkiye 21.05.2013
Çağlayan Adliyesi 7. Ağır ceza mahkemesinde görülen ve 34 yerli 5 yabancı mağdur müştekinin dinlendiği davada uluslar arası istinabe yoluyla, mahkeme sanıklara çıkartılan tebligatların sanıklara bizzat yapıldığına dair evrakların dosyaya girişinin beklenmesine, istinabe yoluyla gönderilen tebligatların sanıklara bizzat yapılıp yapılmadığının henüz belirlenmemiş olması dikkate alınarak bu aşamada müşteki katılan vekillerin sanıklar hakkında yakalama çıkarılmasına sanıkların iadelerinin istenmesine sanıklar hakkında kırmızı bülten düzenlenmesine ilişkin talepler bu aşamada reddedilmiş ve duruşma tebligat ve usulü işlemlerin uzun sürmesi ve mahkemenin yoğunluğu dikkate alınarak 10 ekim 2013 tarihine ertelenmiştir.
 
Davanın ardından bir açıklama yapan mağdur avukatları ‘biz mağdur avukatları olarak mahkeme tarafından gönderilen tebligatın İsrail Dışişleri bakanlığı tarafından alındığı bilgisinin dosyaya girmesi ve dünyaya mal olan davada sanıkların yargılama ile ilgili bilgilerinin olmamasının mümkün olmadığını ileri sürerek sanıklar hakkında yakalama, iade etme ve kırmızı bülten çıkartma hususunda mahkemeden talepte bulunduk. Mahkeme heyeti sanıklara bizzat tebligatın yapıldığına dair hususun belirtilmemesi karşısında, adil yargılanma ilkesi çerçevesinde usuli işlemlerin eksiksiz yapılması amacıyla taleplerimizi bu celsede reddetmiştir. Ancak gelecek celseye kadar verilen süre içerisinde bu tebligatın ulaşması ya da mahkemece buna dair kanaatin oluşması durumunda sanıklar hakkında kaçaklık hükümlerinin uygulanması, haklarında yakalama kararı çıkartılması, İsrail ve Türkiye tarafından taraf olunan Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi (SİDAS) uyarınca sanıkların iadesi ve aynı zamanda Interpol kırmızı bülten arama kararı çıkartılması hususunda mahkemece karar verilmesini bekliyoruz’’ şeklinde açıklama yaptılar.  
İlgili haberler
Tümünü gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022