İHH İnsani Yardım Vakfı
Mavi Marmara Davası 4. duruşmayla devam ediyor
Mavi Marmara Gemisi’ne yönelik saldırı nedeniyle İsrailli askeri yetkililer ve sorumlulara karşı yürütülen Mavi Marmara Davası’nın 4. duruşması 10 Ekim’de yapılacak. Mavi Marmara Davası Avukatları, bu duruşmada ara karar ile İsrailli komutanlar hakkında yakalama kararı çıkmasını bekliyor.
Filistin 03.10.2013

MAVİ MARMARA DAVASI NE ANLAMA GELİYOR

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava, Mavi Marmara saldırısının sorumlularının hukuk önüne çıkarılması ve cezalandırılması anlamında büyük bir önem taşıyor. Hem Türkiye’de hem de Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) devam eden davalarla ilgili önemli satır başları ise şunlar:

 

Mavi Marmara Saldırısı

İsrail’in 31.05.2010 günü Gazze Özgürlük Filosu’na yaptığı saldırı sonucunda 9 insani yardım görevlisi hayatını kaybetmiş, bir çok yolcu da yaralanmıştı. Saldırı sırasında ve sonrasında İsrail askerleri birçok filo katılımcısına işkence ve kötü muamelede bulunmuş, özel ve şahsi eşyalarına da el koymuştu.

 

Mavi Marmara Davası süreci

Mavi Marmara saldırısının ardından, şehit yakınları ve diğer filo katılımcıları İsrail’e karşı büyük bir hukuk mücadelesine başlamıştır. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada aralarında İsrail Genelkurmay Dönem Başkanı Korgeneral Gavriel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Eliezer Marom, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Tuğgeneral Avishai Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Tümgeneral Amos Yadlin’in de bulunduğu sorumlular yargılanıyor.

 

Türkiye’de açılan davanın anlamı

Hem Türkiye hem de İsrail’in Suçluların İadesine Dair Avrupa Sözleşmesi’ne (SİDAS) taraf olmaları gereği, sanıklar hakkında kesinleşmiş mahkümiyet kararlarının çıkması halinde İsrail’in sanıkların iadelerini yapması gerekecektir.

Ayrıca İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nden verilecek kesinleşmiş mahkümiyet kararlarının veya öncesinde çıkacak yakalama kararlarının ifası için Interpol (Uluslararası Polis Örgütü)’ün Türkiye birimi, Interpol Genel Sekreterliği’nden kırmızı bültenle arama kararı çıkartılmasını talep edebilecektir. Bunların gerçekleşmesi hâlinde de İsrail’in bu failleri teslimi gerekecektir.

 

Birleşmiş Milletler’in saldırı ile ilgili raporu

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi tarafından oylanan ve kabul edilen Mavi Marmara raporunda “Saldırıda gerçekleşen hukuka aykırı fiillerden dolayı IV. Cenevre Sözleşmesi hükümleri ihlal edilmiştir” tespiti yapılmıştır.

 

Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuru

Av. Dr. Ramazan Arıtürk ve Av. Cihat Gökdemir Komor Birliği Devleti adına almış oldukları yetkiyle, BM İnsan Hakları Konseyi’nce de kayıt altına alınan suçları işleyenlerin ve saldırı emrini veren sorumluların yargılanması için 14.05.2013 tarihinde Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuru yapmışlardır. Yapılan başvuru, belgeleriyle birlikte UCM’de bir ön yargılama mekanizması olan kademeye geçmiştir.
Bu başvuru ile başlayacak olan uluslararası ceza yargılamasında, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu başta olmak üzere İsrailli üst düzey diğer sorumluların sanık olarak yargılanması ve cezalandırılması Komor Birliği adına Av. Dr. Ramazan Arıtürk ve Av. Cihat Gökdemir tarafından vekâleten talep edilmektedir.

 

Mavi Marmara Hukuki Süreci ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayın

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021