İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mavi Marmara Davası kaldığı yerden devam ediyor
Mavi Marmara davasının ikinci duruşması Perşembe günü saat 9:00’da Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.
Türkiye 20.02.2013

 Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara Gemisi'ne Akdeniz'in uluslararası sularında düzenlenen saldırıya ilişkin dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Aluf Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi'nin yargılandığı dava kaldığı yerden devam ediyor.

İlk olarak 6 Kasım 2012’de Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülmeye başlanan dava 3 gün süren duruşmaların ardından 21 Şubat 2013 tarihine ertelenmişti.

Davanın 6 Kasım’da ve devam eden günlerde gerçekleşen duruşmalarında; saldırının mağduru olan dünyanın 21 ayrı ülkesinden toplam 39 yabancı katılımcının ve içinde şehit yakınlarının da yer aldığı 34 Türk vatandaşının ifadeleri dinlenmişti.

490 kişinin müşteki-mağdur sıfatıyla taraf olduğu davanın Perşembe günü görülecek duruşmasında tanıkların dinlenmesine devam edilecek.

21 Şubat’ ta yapılacak duruşmada ifadeleri alınacak tanıklar arasında İsrail askerlerinin gemi katılımcılarına uyguladığı yasak sorgu usulleri hakkında detaylı bilgi sahibi olanlar ve İsrail askerlerinin Mavi Marmara saldırısı ile aynı gün İskenderun’ da gerçekleşen PKK saldırısı arasında bağlantı olduğuna dair beyanlarına şahit olmuş mağdur/müştekiler yer alıyor.

Çağlayan Adliyesi’nin büyük mahkeme salonu dolu olduğundan İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesinin salonunda yapılacak yarınki duruşmada fiziki yetersizlik nedeniyle 6 Kasım’daki kadar çok mağdurun dinlenilmesinin mümkün görünmediğini ifade eden Mavi Marmara dava avukatlarından Uğur Yıldırım, Mavi Marmara ve filoda yer alan diğer gemilerdeki toplam katılımcı sayısının 800’e yakın olduğu düşünüldüğünde davada mağdur/müşteki ifadelerinin alınmasının zaman alacağını belirtti.

Perşembe günü gerçekleşecek duruşmada tanıkların dinlenmesine devam edileceğini aktaran Yıldırım sürece ilişkin verdiği demeçte şunları kaydetti:

“6 Kasım’ da başlanan mağdur ifadelerinin alınması işlemine 21 Şubat’ ta da devam edilecektir. Bu aşamada Mahkeme; Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı kanalıyla Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü vasıtasıyla, İsrailli generallere iddianame ve dosyanın eklerini göndermiş ve böylelikle resmi düzeyde davadan haberdar olmaları için gerekli diplomatik ve yasal işlemlere başlamıştır. Mahkemece, bu tebligatın ulaşmasının davanın 21 Şubat’ ta yapılacak duruşmasına yetişmeme ihtimali düşünülerek İsrailli generallerin bir sonraki duruşmaya çağrılmaları yönünde karar alınmıştır.’’
 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022