İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mavi Marmara Derneği kuruluyor
İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Av. Bülent Yıldırım, Mavi Marmara Derneği'nin kurulacağının müjdesini verdi.
Türkiye 01.09.2010

İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail’in Filistin’deki ablukayı kaldırmaması halinde gelecek yıl ABD, Kanada, Avrupa ve Ortadoğu’dan en az 50 yardım gemisinin gönderilmesi konusunda hazırlık yapıldığını söyledi. Yıldırım, ayrıca Mavi Marmara derneğinin kurulacağının müjdesini verdi.

Uluslararası sularda İsrail’in kanlı saldırılarına maruz kalan Mavi Marmara gemisinde bulunan yaklaşık 200 aktivist Üsküdar’da iftar yemeğinde buluştu. İskeledeki Ramazan gemisinde buluşan aktivistler, hasret giderdi. Etkinliğe aktivistlerin yanı sıra İsrail saldırısında hayatını kaybeden şehitlerin aileleri de katıldı. Platforma Mavi Marmara şehitlerinin fotoğrafları asıldı.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan program iftar yemeğiyle devam etti. Daha sonra bir konuşma yapan İHH İnsanı Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, Mavi Marmara derneğini kuracaklarını söyledi.

Yıldırım, ”Mavi Marmara”ya katılanların aslında bir özgürlük mücadelesi yapan, bedel ödeyen, yiğit, korkusuz, davası için her şeyi feda edebilecek insanlar olduğunu vurguladı.

Sadece Filistin’de değil dünyanın birçok yerinde ablukalar olduğunu, bir karar verip öncelikle Gazze ablukasını kaldırmak için çalıştıklarını anlatan Yıldırım, ”Mavi Marmara” filosu düzenlediklerini, ama sonucunda İsrail’in baskınıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getirdi.

Mavi Marmara tarihe geçecek

Yıldırım, tarihte 3 geminin asla unutulmayacağını, ancak bunlardan sadece birinin kendisini dünyaya canlı yayınlarla gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

”Birinci gemi Nuh’un gemisidir. Tüm canlıların kurtuluşunu sembolize eder. İkinci gemi Titanik’tir. Şımarıklığı, servet düşkünlüğünü, Allah’a isyanı ve bunun sonucunda başına ne geldiyse onu sembolize eder. Üçüncü gemi de Mavi Marmara’dır. Bu gemi bir özgürlük sembolüdür. Bu tarihe kaydedilmiştir. İsrail’in katliamı da tarihe kaydedilmiştir. İsrail ilk defa yaptığı katliamları dünyaya göstererek açıkça yaptı.”

Yıldırım, bir dönem İsrail ile iş birliği yapan liderlerin, artık halkın tepkisinden korktukları için İsrail ile doğrudan iş birliği yapamadığını belirterek, ”İsrail bu ablukayı kaldırmazsa eğer ABD’den, Kanada’dan, Avrupa’dan, Ortadoğu’dan en az 50 tane gemi hazırlığı yapılacak” dedi.

“BM komisyonundan olumlu bir rapor bekliyoruz”

Avrupa İnsan Hakları Komisyonunun gelip, baskınla ilgili kendilerini dinlediğini ifade eden Yıldırım, şunları kaydetti: ”Komisyon, İskenderun’a çekilen gemiyi gördü. 27 Eylül’de İnsan Hakları Komisyonu raporunu açıklanacak. Eğer burada duyduklarını yansıtırlarsa Birleşmiş Milletler kendi üzerindeki şaibeyi kaldıracak. Çünkü Birleşmiş Milletler en az iki kere açıklama yaparak, ‘Orası Filistin kara sularıdır. İsrail’in orayı kontrol etme hakkı yoktu’ dedi. Yani İsrail’e ‘korsan’ dedi. Biz Mısır kara sularına gidiyorduk. İsrail bizi tutukladıktan sonra gemimizin koordinatlarını kendi kara sularına döndürmek için zorladı. Yani bütün dünyaya dedi ki (Bizim kara sularımıza geldiği için tutukladık).”

“Arkadaşlarımızın pasaportlarına el konuldu”

Yıldırım, İsrail’in, 22 arkadaşlarının pasaportuna el koyduğunu ifade ederek, ”Bu ülkenin, dış dünyada suikast düzenleyeceği zaman el koyduğu pasaportları kullandığını” söyledi ve ekledi: ”Şimdi bu arkadaşlarımızın pasaportlarını ilan ediyoruz ki, bunları kullanmaya kalkarsa bütün dünya bilsin.”

Katılımcılara bir müjde veren Yıldırım, “Mavi Marmara’daki arkadaşlarımız yalnız kalmayacak. Biz Mavi Marmara Derneği kuruyoruz. Bu dernek bütün dünyadaki Mavi Marmara üyelerinden oluşacak” şeklinde konuştu.

Pakistan’a gemi gönderilecek

Sel felaketine maruz kalan Pakistan’a götürülmek üzere 3 bin tonluk yardım malzemesini yola çıkaracaklarını ifade eden İHH Başkanı Bülent Yıldırım, ”Sloganımız, ‘Yükümüz İnsani Yardım, Rotamız Pakistan’. Daha önceki de ‘Rotamız Filistin’di. Şimdi diyeceğiz ki; İsrail gelen yardımlara böyle karşılık verdi, Pakistan da gelen yardımları böyle kucakladı. Biraz insanlık öğrenin” diye konuştu. Bülent Yıldırım’ın konuşmasından sonra program sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022