İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mavi Marmara mağdur ve avukatlarından açıklama
Mavi Marmara mağdurları, İsraille ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarına tepki gösterdi
Türkiye 22.05.2014

Mağdur aileler ve avukatları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam eden Mavi Marmara davasında yargılanan İsrailliler ile ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarını eleştirdi. Mavi Marmara mağdur avukatları adına açıklama yapan Avukat Uğur Yıldırım, Mavi Marmara saldırısı mağdurlarının onayı olmaksızın, İsrail Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında yapılacak bir uluslararası sözleşmenin tüm hukuki süreçleri sonlandıracağı şeklinde, konuların gündeme getirildiğini söyledi.

Yıldırım, “Mavi Marmara bir kamu davası olduğundan mahkemece bir hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamaz. Kamuoyunda yer verilen bu davanın devletlerarası bir anlaşma ile sonlandırılacağı ve failler hakkında yeni davaların açılmasının engelleneceği iddiası da tamamen hukuki bilgiden uzak iddialardır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin, Mavi Marmara saldırısı faillerinin sorumsuzluğunu içeren bir anlaşmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ ne getirmesi ve onaylaması, başta yargı bağımsızlığı olmak üzere hukukun genel ilkelerine ve anayasa ile koruma altına alınmış temel hak ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe niteliği taşır. Canlı yayında, tüm dünyanın gözleri önünde yapılan bir katliamın faillerine yönelik bir özel af kanunu çıkarılması, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçecektir” ifadelerini kullandı.

Yasaların hangi amaçlarla çıkarılacağının Anayasa'da belirtildiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: “Başka amaçlara ulaşmak için yasal düzenleme yapmak, yasayı amaç unsuru bakımından sakatlar, anayasal anlamda yetki saptırmasına neden olur. Dolayısıyla devletler arasındaki uluslararası teamül gereği, birtakım siyasi amaçlar çerçevesinde yapılan görüşmelerle alınan kararlar neticesinde bir yasa çıkararak özel af niteliği taşıyan bir düzenleme yapmak, yargı bağımsızlığı ilkesine ve Anayasa'ya açık aykırılık teşkil eder. Türk hukuk tarihine böyle bir kara lekenin sürülmemesi için ilgilileri saygıyla uyarırız”

'SUÇLULAR CEZALARINI BULMADAN ÖZÜR KABUL ETMİYORUZ'

Mavi Marmara’da hayatını kaybeden İbrahim Bilge’nin oğlu İsmail Bilge, ise şunları kaydetti: “Gazze’deki abluka kalkmadan ve bu suçlular cezalarını bulmadan bir hiçbir şekilde ne özürlerini kabul ediyoruz, nede tazminatların kabul ediyoruz. İsrail ile herhangi bir antlaşmaya varılmasını da istemiyoruz. Çünkü biz bu davada haklıyız haklılığımızın bu kadar kesin olduğu bir davada geri adım atmayacağız. Eğer biz dik durursak İsrail geri adım atmak zorunda kalacaktır.”

Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Cengiz Akyüz’ün ailesi de tazminat istemediklerini, Gazze’deki ambargo kaldırılmadan herhangi bir özrü kabul etmeyeceklerini söyledi.

Mavi Marmara mağdurları avukatlarının açıklamasının tam metni için tıklayınız
 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022