İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mescid’i Aksa için meydanlardayız!
İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları Beyazıt Meydanı’ndan protesto edildi.
Filistin 21.07.2017

Siyonistler, geçtiğimiz günlerde Mescid-i Aksa’da yaşanan saldırının ardından camiyi ibadete kapattı. 1967 yılından beri ilk kez cuma namazının kılınmadığı caminin girişine dedektörler koyan İsrail, Mescid-i Aksa’yı adeta bir hapishaneye çevirdi. İsrail askerleri durumu protesto eden Müslümanları kurşunlarla durdurmaya çalışırken Siyonist medya Mescid-i Aksa’nın tamamen işgal edilmesi için kamuoyu oluşturuyor.

Yaşananlara tepki gösteren binlerce kişi, Anadolu Gençlik Derneği’nin İstanbul Beyazıt Meydanı’nda düzenlediği protestoya katıldı. “Kızgınlık Cuması” protesto gösterisine birçok STK’nın yanı sıra İHH İnsani Yardım Vakfı da destek verdi. Marşlar ve ezgilerle başlayan programda sık sık “Kahrolsun İsrail” sloganları ve tekbir sesleri yükseldi.

mescidi-aksa-isgali-protestosu-fotograflari-3.jpg

“Yeryüzünün her yanında Ebabil Kuşları hazır bekliyor”

Meydanda coşkulu kalabalığa seslenen İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Beyazıt Meydanı’nın nice direnişlere şahitlik yaptığını belirtti ve “Bu meydanlarda bir araya gelen binler, ümmet coğrafyasının birçok noktasında mazlumlar için kanını akıttı” dedi. Yıldırım, konuşmasının devamında 15 Temmuz’da Türkiye halkının kurşunların üzerine yürüğü gibi bugün de aynı hissiyatta olan Filistinlilerin İsrail kurşunlarının üzerine cesaretle yürüdüğünü söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Filistinli kardeşlerimiz, canları pahasına Mescidi Aksa’yı koruyorlar. Üzerlerine kurşun yağıyor, yerlerde sürünüyorlar. Ama yine de Mescidi Aksa’ya girmenin yolunu arıyorlar. Türkiye’nin her yanında ve dünyada Müslümanlar ayağa kalktı. Gazze, Pakistan, Endonezya ayakta. Yeryüzünün her yanında Ebabil Kuşları taşlarını Siyonistlere atmak üzere hazır bekliyorlar.

bulent-yildirim-1.jpg

“Kadınlarımızı öldürüyorlar”

İsrail Mescidi Aksa’yı yıkacakmış! Müslümanları Mescidi Aksa’ya sokmayacakmış ve orayı ikiye bölecekmiş. Allah’ın izni ile biz seni yıkacağız İsrail! Filistin’den o topraklardan seni kovacağız.

Kardeşler bu uzun soluklu bir yürüyüş ve bedeli ağır. Kadınlarımızı öldürüyorlar, kızlarımızın başına basıyorlar ve dünyaya bu görüntüyü kasıtlı olarak servis ettirerek; ‘İşte siz busunuz!’ diyorlar. Bir gün gelecek o ayakları kesmesini de bileceğiz. İki tane şehidimiz var şuanda. Onlarca da yaralımız var. Ama unutmayın. Mescidi Aksa ve etrafı bereketlidir. Mescidi Aksa’dan ve etrafından nice mücahit çıkar ve o ayakları kırar Allah’ın izni ile.  

bulent-yildirim-3.jpg

‘One Minute’ler, Mavi Marmara’lar ve Kudüs Mitingleri

Erbakan hoca ne diyordu? ‘Heyecan, heyecan, heyecan!’ İnşallah bu ülkede daha nice ‘One Minute’ler olur, Mavi Marmara’lar olur ve Kudüs Mitingleri olur. Şimdi ellerimizi kaldırarak İsrail’e mesaj veriyoruz: ‘Düşmanım bana ne yapabilir ki, ben cenneti yüreğimde taşıyorum. Sürgün edilmem seyahat, hapsedilmem halvet, öldürülmem ise şehadettir!’”

mescidi-aksa-isgali-protestosu-fotograflari-5.jpg

Yıldırım’ın ardından çeşitli STK Temsilcileri de konuşmalarını gerçekleştirdi. Program, Muhammet Emin Yıldırım’ın duası ile son buldu.

İsrail İşgalinin Tarihi

İsrail’in Kudüs’e yönelik ilk hamlesi 1948 yılında oldu. Şehrin batı bölgelerini işgal eden Siyonistler, 1967 yılında ise Mescid-i Aksa’nın da içerisinde bulunduğu doğu bölgesini hedef aldı. 1969 yılında Siyonistlerin düzenlediği sabotajla tahrip edilen camiye yönelik saldırılar, bir yıl sonra yerini sözde arkeolojik kazılara bıraktı. Çeşitli bahanelerle Mescid-i Aksa’nın altını ve çevresini kazan Siyonistler, birçok sahabe mezarı başta olmak üzere İslam aleminin değerlerini yok etti.

Sadece Mescid-i Aksa’nın kendisiyle yetinmeyen Siyonistler çevredeki Arap yerleşimcilerin evlerini çeşitli yollarla alarak Yahudilere tahsis etti. Bölgedeki Müslümanları tasfiye etme sürecini hızlandıran Siyonistler, 2000 yılında Kudüs’ü “İsrail’in ebedi başkenti” ilan etti. O tarihten itibaren günün belirli saatlerinde Yahudi grupların cami haremine girmelerine güvenlik desteği ile göz yumulmaya başlandı.

2000 yılından sonra Müslüman mahalleleri boşaltan Siyonistler, birçok bölgedeki evleri de ruhsatsız olduğu gerekçesiyle yıkmaya başladı. 2011 yılında başlayan Arap Süreci ile bölgedeki boşluğu dolduran İsrail, adım adım işgalin son basamağına doğru ilerliyor.

İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne 5 milyon Yahudi’yi Filistin’e yerleştiren Siyonistler 7 milyon Müslüman’ı da topraklarından etti. Kudüs’ü başkent ilan eden Siyonistlerin arzusu Filistin topraklarının tamamının Yahudileştirilmesi.

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Kadınlar, Dünya Kadınlar Günü’nde Çin’in zulümlerini anlattı
Sivil Toplum Kuruluşları, Çin’in Doğu Türkistanlı kadınlara yönelik işlediği zulümleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İstanbul’da düzenledikleri basın toplantısıyla anlattı.
08.03.2023
Doğu Türkistan için Müslüman ülkelere çağrı
Doğu Türkistan için Müslüman ülkelere çağrı
Sivil Toplum Kuruluşları tarafından, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları gününde Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde ''Doğu Türkistan’daki Soykırım ve Hak Arayışları'' başlıklı panel düzenlendi. Panelin öncesinde, Çin’in Doğu Türkistan’daki zulümlerinin son bulması çağrısıyla ortak basın açıklaması gerçekleştirildi. Müslüman ülkelere çağrıda bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, “Çin, karşısında bir blok görmeli” dedi.
10.12.2022
Çin’in zulümleri 77 ilde basın açıklamalarıyla protesto edildi
Çin’in zulümleri 77 ilde basın açıklamalarıyla protesto edildi
Genç İHH, Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı zulümleri, Cuma namazı sonrası 77 ilde düzenlediği basın açıklamaları ile protesto etti. İstanbul’daki basın açıklaması, Fatih Camiî avlusunda gerçekleştirildi.
09.12.2022