İHH İnsani Yardım Vakfı
Miloseviç Soykırım Sorgusunda
Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki yargılanmasının bu aşamasında, 61 suçlamayla karşı karşıya bulunuyor. Bunlar arasında, en büyük savaş suçu
Avrupa, Balkanlar 27.09.2002

Yugoslavya eski Devlet Başkanı'nın USSM'de görülen davasında, Hırvatistan ve Bosna'yı kapsayan ikinci aşama başladı. Yugoslavya eski Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç, Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'ndeki yargılanmasının bu aşamasında, 61 suçlamayla karşı karşıya bulunuyor.

Bunlar arasında, en büyük savaş suçu sayılan soykırım da yer alıyor. Hakkındaki tüm suçlamaları reddeden Miloşeviç, Bosna ve Hırvatistan'da savaşın sorumlusunun Batılı hükümetler olduğunu öne sürdü. Nürnberg'den bu yana Avrupa'daki bu en büyük uluslararası savaş suçları davasının ikinci aşamasında Miloşeviç'e yöneltilen suçlamaların arasında, soykırımın yanı sıra cinayet, işkence, Boşnak ve Hırvatların yerlerinden sürülmesi de yer alıyor.

SARAYBOSNA VE SREBRENİTSA GÜNDEME GELECEK

USSM savcıları, davanın bu aşamasında, Miloşeviç'in Saraybosna kuşatması ve Srebrenitsa katliamını planladığını kanıtlamaya çalışacaklar. Savcıların iddianamesi, Hırvatistan ve Bosna'da meydana gelen olayların Miloşeviç tarafından kasıtlı ve planlı olarak olarak düzenlendiği tezine dayanıyor. 43 ay süren Saraybosna kuşatmasında, çocuklar bile keskin nişancıların hedefi olmuştu. Savcılar, Miloşeviç'i 7 binden fazla Boşnağın, Hırvatın ve diğer Sırp olmayanların tutulduğu ve işkence gördüğü kampları kurmaktan da sorumlu tutuyor. İddianamede, 8 bin kadar Boşnak erkeğin öldüğü 1995 tarihli Srebrenitsa katliamı da bulunuyor.

ÖMÜR BOYU HAPİS YATABİLİR

Soykırım ve etnik temizlik suçlamalarından herhangi birinden mahkum olması durumunda, Miloşeviç hayatının geri kalanını hapiste geçirmek zorunda kalacak.

'aMAÇ MÜSLÜMAN NÜFUSU YOK ETMEKTİ'

Savcı Geoffrey Nice, bugün başlayan duruşmada, sivillerin sistematik olarak öldürülmesi ve köylerin yakılıp yıkılmasının sorumluluğunun Bosna Sırp yönetimi, onun gerisinde de Miloşeviç'e dayandığını söyledi. Nice, Sırp devleti yaratma amacıyla Sırp olmayanların sürülmesi ve yok

edilmesinde Miloşeviç'in etkili bir rol oynadığını belirtti. Nice, Miloşeviç'in bu amaç doğrultusunda Bosna Müslüman nüfusu kısmen ya da tamamıyla ortadan kaldırmayı hedeflediğini söyledi. MİLO�zEVİÇ: ÖDÜLLENDİRİLMEM GEREK

Miloşeviç ise, savcının iddianameyi okumasından sonra yaptığı ilk savunmada, Sırpların savaş suçu işlediğini reddederek, savaş kışkırtıcılığıyla yargılanmak yerine, barış için çalışmış olması nedeniyle ödüllendirilmesi gerektiğini iddia etti. "Hiç şüphesiz Sırplar Bosna ve Hırvatistan'daki Sırplara yardım ettiler, ama bu suç değildi. Savaş değil, barışın sağlanmasına yardım ettiğim için ödüllendirilmem gerekir" diyen Miloşeviç, savunmasının bir parçası olarak 1992 yılında İngiliz ITV televizyonu tarafından çekilen bir video filmi gösterdi.

"DÜNYA GÜÇLERİ YUGOSLAVYA'YA SAVAŞ AÇTI"

BM Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nin yasadışı ve Sırp halkına karşı bir savaş aracı olduğunu ileri süren Miloşeviç, savaşın sorumlusunun Batılı hükümetler olduğunu iddia ederek, "Balkanlardaki tek savaş, Yugoslavya'ya karşı, büyük dünya güçleri tarafından çıkarılan ve sürdürülen bir savaştı" dedi. Davanın başladığı sırada mahkeme binası önünde onlarca Boşnak, savaş zamanındaki Bosna Sırplarının lideri Radovan Karaciç ve zamanın ordu komutanı Radko Mladiç'in tutuklanmasını isteyen bir gösteri yaptı.

HIRVATİSTAN DEVLET BAŞKANI TANIK OLABİLİR

Savcılık sözcüsü Florence Hartmann, 106'sı Bosna için olmak üzere toplam 177 tanık çağıracaklarını söylemişti. Hartmann, duruşmalarda Hırvatistan Devlet Başkanı Stipe Mesiç'in de tanıklık yapacağını söylemiş, ancak bunun ne zaman olacağını açıklamamıştı.

KOSOVA AŞAMASI 2 HAFTA ÖNCE BİTTİ

Miloşeviç duruşması, �zubat ayında, 1998-1999 yılları arasında Kosova'daki uygulamalarla ilgili suçlamalarla başlamıştı. BM savcıları 2 hafta önce, Miloşeviç ve yardımcılarının 800 bin kişinin evlerinden sürülmesiyle suçlandıkları Kosova duruşmalarını tamamlamışlardı. Savcıların, davanın Kosova'ya ilişkin aşamasında, Miloşeviç'in, emrindeki birliklerin gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinden doğrudan sorumlu oldukları iddiasını kanıtlamakta yetersiz kaldıkları belirtiliyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
STK’lar Filistin ve Mavi Marmara konulu panel düzenledi
STK’lar Filistin ve Mavi Marmara konulu panel düzenledi
STK’lar tarafından İstanbul Üniversitesi’nde “Uluslararası Hukuk Bağlamında Filistin Meselesi ve Mavi Marmara” başlıklı panel düzenlendi.
11.05.2022
Ayrımcılığa dur diyelim!
Ayrımcılığa dur diyelim!
Son günlerde mültecilere ve göçmenlere yönelik artan ırkçı ve ayrımcı söylemlere karşı İHH İnsani Yardım Vakfı ve Uluslararası Mülteci Hakları Derneği tarafından ortak kamuoyu duyurusu yayınlandı.
Mülteci
09.05.2022
“Mülteci meselesi siyasi değil insani bir meseledir”
“Mülteci meselesi siyasi değil insani bir meseledir”
Sivil Toplum Kuruluşları, mültecilerin ülkelerine dönmelerine yönelik artan siyasi söylemler ve bazı kesimlerce sürdürülen ırkçı yaklaşımlara ilişkin İHH Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.
Mülteci
28.04.2022