İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mısır’da bulunan İHH heyetinden uyarı; ‘Gözaltına alınanların akıbeti belli değil’
Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin askeri darbe ile görevinden alınması ve darbeye karşı koyan insanların barışçıl gösteriler yapmak için meydanlara inmesi Mısır’da hareketli günler yaşanmasına sebep oluyor.
Afrika, Mısır 12.07.2013

Bölgede yaşananları yerinde gözlemlemek için İHH İnsani Yardım Vakfı içerisinde hukukçuların da bulunduğu bir ekibi Mısır’a gönderdi. Mısır’da çeşitli görüşmeler yapan Rabiat’ül Adevviye meydanında bulunan İHH ekibi Mısır’da yaşanan hukuksuzluklara karşı uluslar arası mekanizmalara, uluslar arası insan hakları örgütlerine ve sivil kuruluşlara çok ciddi sorumluluk düştüğünü belirterek çağrıda bulundular.

Uluslararası sivil bir insani yardım ve insan hakları kuruluşu olarak, bu endişe verici gelişmelere binaen hukukçuları da içeren İHH heyeti Mısır’da görüşme, temas, yerinde tespitler gerçekleştirmiştir. İHH heyeti bu tespitlere dayanarak mevcut durumu insan hakları açısından genel olarak şu şekilde ifade etmektedir: ‘Askeri darbe ile “demokratik” haklarının gasp edilmesinden kaynaklı genel bir hak ihlali yaygın şikayeti, sivillerin katledilmesi, liderler dahil olmak üzere 1000’in üzerinde bilinen tutuklunun bulunması, tutulan hiç kimse ile görüşme ve nerede tutulduklarına dair bir bilginin bulunmaması, haberleşmenin önlenmesi, yayın yasağı, yabancı gazetecilerin tutulması ve kötü muamelede bulunulması ve diğer askeri darbe rejimlerinde görülen ihlallerin var olduğu açıkça tespit edilmiştir.’

‘Bütün bu ihlallerin önlenmesi ve giderilmesi için uluslar arası mekanizmalara, uluslararası insan hakları örgütlerine, sivil kuruluşlara çok ciddi sorumluluk düşmektedir. Mısıra acilen insan hakları gözlemcilerinin gelmesi, tutulan kişilerin akıbeti hakkında temas ve girişimlerde bulunması gerekmektedir.’

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022