İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Mülteci kardeşlerimizle iftar
Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca mülteciler için Fatih Saraçhane Parkı'nda iftar programı düzenlendi.
Türkiye 22.06.2015

Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca mülteciler için Fatih Saraçhane Parkı'nda iftar programı düzenlendi.

Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca "Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda düzenlenen iftara, Suriye, Doğu Türkistan ve Irak gibi ülkelerden yaklaşık 500 sığınmacı katıldı.

İftar programında konuşan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan yardımcısı Av. Fikret Özgül, Peygamber efendimizin veda hutbesindeki sözlerine değinerek, "Arap'ın Arap olmayana, beyaz derilinin siyah derili üzerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır" öğüdü çerçevesinde peygamberimizin ümmeti olarak her türlü söylem ve fiillerimizde ırkçılık değil kardeşlik, menfaat değil hasenâtı önde tutmaya gayret ediyoruz” dedi.

Kardeşlik sofrasına oturduk

Savaştan, baskıdan ve işkenceden dolayı vatanlarını ve ailelerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan mültecilere insani, İslami ve vicdani olarak kucak açtıklarını ifade eden Özgül, “Dernek olarak elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede oluşturduğunuz kardeşlik sofraları ile de peygamberimizin ümmetinin ay'ı olarak buyurduğu Ramazan ayında milletlerin ve dillerin farklılığına aldırmadan ümmet ve kardeşlik sofrasına oturduk” diye konuştu.

İnsanlığın ölmediğini göstereceğiz

“Tüm dünya gözlerini kapasa da, bizler Müslüman Kardeşleri olarak insanlığın ölmediğini tüm Dünya'ya göstermeye gayret edeceğiz” diyen Özgül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sofraların sadece İslam alemini değil, tüm insanlığı feraha kavuşturacağına inanıyoruz.”

İftar programına katılan milli rallici Burcu Çetinkaya da, sığınmacılarla yer sofrasında iftar yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çetinkaya, "Burada olmak, birçok zengin iftar sofrasında olmaktan daha güzel. Mülteci kardeşlerimizle iftar etmenin mutluluğu bir başka. Lakin Allah kimseyi ülkesinden ve yurdundan ayırmasın" diye konuştu. İftar programı, akşam namazının kılınmasıyla sona erdi.

 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022