İHH İnsani Yardım Vakfı
Mülteci kardeşlerimizle iftar
Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca mülteciler için Fatih Saraçhane Parkı'nda iftar programı düzenlendi.
Türkiye 22.06.2015

Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca mülteciler için Fatih Saraçhane Parkı'nda iftar programı düzenlendi.

Mülteci Hakları Derneği ve İHH İnsani Yardım Vakfı'nca "Dünya Mülteciler Günü" dolayısıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda düzenlenen iftara, Suriye, Doğu Türkistan ve Irak gibi ülkelerden yaklaşık 500 sığınmacı katıldı.

İftar programında konuşan Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkan yardımcısı Av. Fikret Özgül, Peygamber efendimizin veda hutbesindeki sözlerine değinerek, "Arap'ın Arap olmayana, beyaz derilinin siyah derili üzerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvadadır" öğüdü çerçevesinde peygamberimizin ümmeti olarak her türlü söylem ve fiillerimizde ırkçılık değil kardeşlik, menfaat değil hasenâtı önde tutmaya gayret ediyoruz” dedi.

Kardeşlik sofrasına oturduk

Savaştan, baskıdan ve işkenceden dolayı vatanlarını ve ailelerini terk etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan mültecilere insani, İslami ve vicdani olarak kucak açtıklarını ifade eden Özgül, “Dernek olarak elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede oluşturduğunuz kardeşlik sofraları ile de peygamberimizin ümmetinin ay'ı olarak buyurduğu Ramazan ayında milletlerin ve dillerin farklılığına aldırmadan ümmet ve kardeşlik sofrasına oturduk” diye konuştu.

İnsanlığın ölmediğini göstereceğiz

“Tüm dünya gözlerini kapasa da, bizler Müslüman Kardeşleri olarak insanlığın ölmediğini tüm Dünya'ya göstermeye gayret edeceğiz” diyen Özgül sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sofraların sadece İslam alemini değil, tüm insanlığı feraha kavuşturacağına inanıyoruz.”

İftar programına katılan milli rallici Burcu Çetinkaya da, sığınmacılarla yer sofrasında iftar yapmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Çetinkaya, "Burada olmak, birçok zengin iftar sofrasında olmaktan daha güzel. Mülteci kardeşlerimizle iftar etmenin mutluluğu bir başka. Lakin Allah kimseyi ülkesinden ve yurdundan ayırmasın" diye konuştu. İftar programı, akşam namazının kılınmasıyla sona erdi.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021
Engel tanımayan bir hikaye
Engel tanımayan bir hikaye
Bu haftaki İyilik Hikayeleri’ne konuk olan Konya'nın Doğanhisar ilçesinde yaşayan Sevgi Akyıl, 20 yıldır yaptığı hayır çalışmaları ve yaşantısıyla insanlara örnek oluyor.
Konya
10.05.2021