İHH İnsani Yardım Vakfı
Nobel Ödüllü Sanatçılar’dan Ban Ki-moon’a mektup: “Filoya destek olun”
Nobel Ödüllü Mairead Maguire (1976), Rigoberta Menchu Tum (1992), Jody Williams (1997) ve Shirin Ebadi (2003), BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a gönderdikleri mektupla, Ban Ki-moon’dan filo için dest
05.07.2011

Nobel ödüllü sanatçılar, BM’nin filo gemilerinin çıkacağı ülkelerde gerekli aramaları yapabileceğini ve bu şekilde filoda sadece insani yardım olduğunu dünyaya ilan edebileceklerini belirttiler.

Diğer yandan, sanatçılar BM’nin filonun çıkarılmaması için ikna çalışmalarında bulunmasını tepki gösteriyor ve BM’nin filoyu engellemek yerine destek olması gerektiğini belirtiyorlar.

Sanatçıların BM’ye gönderdiği mektubun tam metni ise şöyle:

10 Haziran 2011 
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 
Birleşmiş Milletler 
New York, NY 10017 ABD 
 
2. Özgürlük Filosu kargo inceleme ve onaylaması
 
Sayın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 
 
Bu mektubu, Gazze halkının insani ihtiyaçlarının desteklenmesi maksadıyla sizin arabuluculuğunuzu talep etmek adına yazıyoruz.
 
Bize göre, Gazze halkını iki temel yöntemle destekleyebilirsiniz. İlki, bir temsilci atayarak 2. Özgürlük Filosu’nda bulunan kargo gemilerini denetlemek ve onaylamak – böylece İsrail hükümetini gemilerde sadece insani yardım, oyuncak, tıbbi malzeme, çimento ve eğitim malzemesi bulunduğuna dair ikna etmek. Diğeri ise, yetkinizi kullanarak tüm hükümetleri 2. Özgürlük Filosu’nun güvenli bir şekilde yol almasını desteklemeye çağırmaktır. Bu konuda sizden desteklerinizi istirham ediyoruz. 2. Özgürlük Filosu’nun Gazze’ye insani yardım götürmesini engellemek konusunda üye hükümetleri ikna etme çabalarınızı öğrendiğimizde büyük şaşkınlık yaşadık. Sizi, devasa çaplı insani bir krizle karşı karşıya kalan Gazze halkının sıkıntılarını hafifletmek üzere yardım etmek için sivil toplumlarca düzenlenen haklı insani girişimlere karşı güç kullanılmaması konusunda İsrail’e talepte bulunmaya ve üye ülkeleri filoya destek vermeleri konusunda teşvik etmeyi yeniden göz önünde bulundurmaya davet ediyoruz.
 
14 ulusal grup ve uluslararası koalisyon tarafından düzenlenen ayrıca yaklaşık olarak 1500 “özgürlük yolcusu”nu taşıyan 2. Özgürlük Filosu bu ayın sonunda Gazze’ye yelken açıyor. İnsan haklarını, refahı ve sosyal sorumluluğu destekleme ruhuyla yola koyulacak olan Filo’nun amacı Gazzeli vatandaşların karşı karşıya kaldığı insani krizi kısmen giderebilmektir.

Gazze halkı Gazze’deki ablukadan oldukça kötü etkilenmektedir ve aslında BM Kalkınma Programı ve diğer birimlerin açıkladığı raporlara göre bölgede yüksek seviyede açlık ve diğer sağlık problemleri yaygınlaşmaktadır. Dünya Gıda Programı’nın ve Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın bir raporuna göre %61’inin evine yeterli gıda giremeyen Gazze’deki Filistinliler arasında “fakru zaruret” seviyesi ablukanın uygulanmaya başladığı tarihten buyana üç kat artmıştır. Abluka Gazze ekonomisinin belini bükmüş ve Filistinlilerin geçim kaynaklarını ve evlerini harap etmiştir.
 
Taleplerimizin, 2010 BM İnsani Hakları Konseyi’nin amacı insani yardımların girişinin sağlanması için ablukayı delmek olan 1. Özgürlük Filosu’na yapılan saldırıya yönelik atadığı vaka inceleme heyeti kararının yanı sıra BM Güvenlik Konseyi 1860 Kararı 2009 Ocak ayı adaptasyonuna uygun olduğuna inanıyoruz. 2. Özgürlük Filosu’nun güvenli bir şekilde geçişine müsaade edilmesi için tüm hükümetlere çağrıda bulunmak ve bu pasif uluslararası insani çabayı desteklemek, BM temsilcilerinin kargoları denetleme ve onaylamalarını sağlamak adına elinizden gelen her şeyi yapmanızı talep ediyoruz.
 
Bu önemli konuya göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkürlerimizi sunar ve olumlu cevabınızı bekleriz.
 
Saygılarımızla, 
Mairead Maguire  (1976)           
Rigoberta Menchu Tum  (1992)
Jody Williams (1997)
Shirin Ebadi (2003)

İlgili haberler
Tümünü gör
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
Şanlıurfa’da yetimler için şenlik düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı Şanlıurfa Şubesi koordinasyonunda Şanlıurfa’da yetim çocuklara yönelik şenlik düzenlendi. Çeşitli oyunların ve etkinliklerin düzenlendiği programda ayrıca, 600 yetim çocuğa bisiklet hediye edildi.
Şanlıurfa, Yetim
16.05.2022
Yetimler için seferber oldu
Yetimler için seferber oldu
Dünyanın farklı coğrafyalarındaki yetimlere destek olmak için çırpınan bir anne, Halime Acar. Eşinin vefatının ardından, önce kendi yetimlerini büyüttü, sonra hiç tanımadığı yetimlere destek vermek için güzel çalışmalara öncülük etti. Yıllardır olduğu gibi bugün de aynı şevkle çalışmalarına devam eden Halime Acar, İyilik Hikayesini İHH’nın Youtube kanalında anlattı.
Katarakt, Sakarya, Su Kuyusu, Yetim
12.05.2022
Yemen’de sağlık hizmetlerine destek
Yemen’de sağlık hizmetlerine destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen’deki yardım çalışmalarına devam ediyor. Marib vilayetinde savaştan etkilenen halka hizmet vermek amacıyla kurulan sağlık merkezini 4 yıldır destekleyen İHH; Ahrar Vadisi’ndeki 121 katarakt hastasının da ameliyatını gerçekleştirdi.
Katarakt
10.05.2022