İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Nobel Ödüllü Sanatçılar’dan Ban Ki-moon’a mektup: “Filoya destek olun”
Nobel Ödüllü Mairead Maguire (1976), Rigoberta Menchu Tum (1992), Jody Williams (1997) ve Shirin Ebadi (2003), BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’a gönderdikleri mektupla, Ban Ki-moon’dan filo için dest
05.07.2011

Nobel ödüllü sanatçılar, BM’nin filo gemilerinin çıkacağı ülkelerde gerekli aramaları yapabileceğini ve bu şekilde filoda sadece insani yardım olduğunu dünyaya ilan edebileceklerini belirttiler.

Diğer yandan, sanatçılar BM’nin filonun çıkarılmaması için ikna çalışmalarında bulunmasını tepki gösteriyor ve BM’nin filoyu engellemek yerine destek olması gerektiğini belirtiyorlar.

Sanatçıların BM’ye gönderdiği mektubun tam metni ise şöyle:

10 Haziran 2011 
 
BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 
Birleşmiş Milletler 
New York, NY 10017 ABD 
 
2. Özgürlük Filosu kargo inceleme ve onaylaması
 
Sayın BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, 
 
Bu mektubu, Gazze halkının insani ihtiyaçlarının desteklenmesi maksadıyla sizin arabuluculuğunuzu talep etmek adına yazıyoruz.
 
Bize göre, Gazze halkını iki temel yöntemle destekleyebilirsiniz. İlki, bir temsilci atayarak 2. Özgürlük Filosu’nda bulunan kargo gemilerini denetlemek ve onaylamak – böylece İsrail hükümetini gemilerde sadece insani yardım, oyuncak, tıbbi malzeme, çimento ve eğitim malzemesi bulunduğuna dair ikna etmek. Diğeri ise, yetkinizi kullanarak tüm hükümetleri 2. Özgürlük Filosu’nun güvenli bir şekilde yol almasını desteklemeye çağırmaktır. Bu konuda sizden desteklerinizi istirham ediyoruz. 2. Özgürlük Filosu’nun Gazze’ye insani yardım götürmesini engellemek konusunda üye hükümetleri ikna etme çabalarınızı öğrendiğimizde büyük şaşkınlık yaşadık. Sizi, devasa çaplı insani bir krizle karşı karşıya kalan Gazze halkının sıkıntılarını hafifletmek üzere yardım etmek için sivil toplumlarca düzenlenen haklı insani girişimlere karşı güç kullanılmaması konusunda İsrail’e talepte bulunmaya ve üye ülkeleri filoya destek vermeleri konusunda teşvik etmeyi yeniden göz önünde bulundurmaya davet ediyoruz.
 
14 ulusal grup ve uluslararası koalisyon tarafından düzenlenen ayrıca yaklaşık olarak 1500 “özgürlük yolcusu”nu taşıyan 2. Özgürlük Filosu bu ayın sonunda Gazze’ye yelken açıyor. İnsan haklarını, refahı ve sosyal sorumluluğu destekleme ruhuyla yola koyulacak olan Filo’nun amacı Gazzeli vatandaşların karşı karşıya kaldığı insani krizi kısmen giderebilmektir.

Gazze halkı Gazze’deki ablukadan oldukça kötü etkilenmektedir ve aslında BM Kalkınma Programı ve diğer birimlerin açıkladığı raporlara göre bölgede yüksek seviyede açlık ve diğer sağlık problemleri yaygınlaşmaktadır. Dünya Gıda Programı’nın ve Gıda ve Tarım Teşkilatı’nın bir raporuna göre %61’inin evine yeterli gıda giremeyen Gazze’deki Filistinliler arasında “fakru zaruret” seviyesi ablukanın uygulanmaya başladığı tarihten buyana üç kat artmıştır. Abluka Gazze ekonomisinin belini bükmüş ve Filistinlilerin geçim kaynaklarını ve evlerini harap etmiştir.
 
Taleplerimizin, 2010 BM İnsani Hakları Konseyi’nin amacı insani yardımların girişinin sağlanması için ablukayı delmek olan 1. Özgürlük Filosu’na yapılan saldırıya yönelik atadığı vaka inceleme heyeti kararının yanı sıra BM Güvenlik Konseyi 1860 Kararı 2009 Ocak ayı adaptasyonuna uygun olduğuna inanıyoruz. 2. Özgürlük Filosu’nun güvenli bir şekilde geçişine müsaade edilmesi için tüm hükümetlere çağrıda bulunmak ve bu pasif uluslararası insani çabayı desteklemek, BM temsilcilerinin kargoları denetleme ve onaylamalarını sağlamak adına elinizden gelen her şeyi yapmanızı talep ediyoruz.
 
Bu önemli konuya göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü teşekkürlerimizi sunar ve olumlu cevabınızı bekleriz.
 
Saygılarımızla, 
Mairead Maguire  (1976)           
Rigoberta Menchu Tum  (1992)
Jody Williams (1997)
Shirin Ebadi (2003)

İlgili haberler
Tümünü Gör
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 2 bin 460 hisse kurbanlık kesimi yaparak, etlerini savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.
16.06.2024
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
11.06.2024
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024