İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
On binler Ümraniye'de Filistin'in özgürlüğü için yürüdü
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın öncülüğünde, İsrail’in Gazze’deki işgal ve soykırımına karşı Ümraniye'de yürüyüş düzenlendi. Son Durak Camii önünden başlayan yürüyüş, Ümraniye Metro İstasyonu’nda sona erdi. Yürüyüşe katılan on binlerce kişi, Filistin'e destek mesajı verdi.
Filistin-Gazze 12.05.2024

 

Yürüyüş, akşam namazının ardından Ümraniye Sondurak Camii önünden başladı. Katılımcılar yürüyüş boyunca, "Nehirden Denize Özgür Filistin, Katil İsrail, İşbirlikçi ABD, Yaşasın Küresel İntifada" sloganları attı, tekbirler getirdi. On binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Ümraniye Metro İstasyonu önüne kadar devam etti.

"Filistin haricinde, Türkiye'deki gibi bir mücadele ruhu görmedim"

Buradaki program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Tilavetin ardından konuşma yapan Fransız Hukuk Profesörü ve Aktivist Frank Romano, Lübnan'da Afrika'da Amerika’da ve Fransa'da protestolara katıldığını belirtti. Romano, "Filistin haricinde hiçbir yerde işgale karşı Türkiye'de olduğu gibi büyük bir mücadele ruhu görmedim. İsrail'in vahşi Refah saldırısı yüzünden Gazze'ye hiçbir insani yardım ulaşmıyor. Şu an Özgürlük Filosu ile Gazze'ye yardım ulaştırılması her zamankinden daha önemli. Bazı devletler, filonun yola çıkmaması için engel olmaya çalışıyorlar" dedi.

frank-romano.jpg

"ABD, savaş suçlarının ortağı olduğunu kabul etti"

ABD'nin, İsrail'e gönderdiği silahların savaş suçu işlemekte kullanıldığını kabul ettiğini hatırlatan Romano, "Yani ABD savaş suçlarının bir ortağı olduğunu da kabul etti. Ama Uluslararası Ceza Mahkemesi hâlâ Netanyahu'yu yargılamak için bir adım atmıyor. Umarım dünyadaki bütün insanlar bu katliama karşı protestolara devam ederler. İnanıyorum ki, siz Türkiye insanları özgür Filistin için çalışmaktan geri durmayacaksınız"

_on-binler-filistinin-ozgurlugu-icin-yurudu_-9.jpg

"ABD üsleri, Gazze'nin tam anlamıyla kuşatılması demek"

Uluslararası Özgürlük Filosu Aktivisti, ABD'li insan hakları savunucusu Mary Beth Brownlee ise, özgür Filistin'in  süresiz bir ateşkes ve Filistinliler için adaletle mümkün olabileceğini söyledi. Brownlee, "Üç şey talep ediyoruz. Refah Sınır Kapısı'nın açılması, ateşkes imzalanması ve Özgürlük Filosu'nun Gazze'ye direkt olarak ulaşması. ABD'nin Gazze sınırlarında üsler inşa etmesi, Gazze'nin tam anlamıyla kuşatılması anlamına geliyor" dedi.

muhammet-cihat-celik.jpg

"Küresel bir vicdan intifadası yaşanıyor"

Genç İHH Başkanı Muhammet Cihat Çelik de, soykırıma karşı durmak için bir araya geldiklerini belirtti. Çelik, "Soykırıma alışmadık. İşgalci İsrail, kundaktaki bebeklere, çocuklara kurşun sıkarken, onların çığlıklarına bigâne kalmadık. Dünya küresel bir vicdan intifadası yaşıyor. İnsanlar; sokaklarda, meydanlarda, kampüslerde 'Yaşasın Küresel İntifada' diyor" ifadelerini kullandı.

Eylem, Filistinliler için dua edilmesinin ardından sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH, IICO 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İslami Yardım Teşkilatı (IICO) tarafından Kuveyt’te düzenlenen 9. Daha İyi İnsani Yardım İçin Etkili İş Birliği Konferansı’na katıldı.
17.05.2024
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
Eminönü'nde Gazze yürüyüşü düzenlenecek
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından, İsrail’in Gazze’deki işgaline karşı yürüyüş düzenlenecek. Cumartesi günü saat 20.30'da Ayasofya Camii önünden başlayacak yürüyüş, Eminönü Meydanı’nda sona erecek.
16.05.2024
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH, Humanitarian Networks and Partnerships Weeks 2024‘e katıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Uluslararası İlişkiler ve Afet Yönetimi Departmanları temsilcileriyle, 6-10 Mayıs tarihlerinde OCHA tarafından organize edilen İnsani Ağlar ve Ortaklıklar Haftası Etkinliği’ne (Humanitarian Networks and Partnerships Weeks) katıldı.
13.05.2024