İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
161 Iraklı göçmen ülkesine kavuştu
Türkiye ve Irak’ın insani diplomasi çalışmalarıyla Suriye’de bulunan Iraklı aileler yurtlarına dönmeye devam ediyor.
Irak, Suriye 11.09.2022

Irak’ta yaşanan çatışma ve iç savaştan dolayı Suriye’ye göç eden 161 Iraklı daha Türkiye'nin insani diplomasi çalışmalarıyla ülkelerine dönmek üzere yola çıktı.

Iraklı göçmenler, Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Irak Dışişleri Bakanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın insani diplomasi çalışmaları sonrası, gümrük işlemlerinin ardından Akçakale Sınır Kapısı'ndaki tampon bölgeye getirildi.

img_2365.jpeg

Tel Abyad sınır kapısında yapılan işlemlerin ardından, Irak Konsolosluğu ve Şanlıurfa Göç İdaresi Müdürlüğü ekiplerince gerekli kontroller yapıldı. Iraklılara, İHH ekiplerince yemek ve su ikram edildi. Yapılan kontrollerin ardından Iraklılar, Türkiye üzerinden otobüslerle doğrudan ülkelerine döndüler.

img_7249.jpg

"Bir an olsun elimi bırakmadı"

İHH İnsani Diplomasi Biriminden Mehmet Altıntaş, “İnsani diplomasi çalışmalarımız sonrası 161 Irak vatandaşını ülkelerine uğurluyoruz. Buradaki Iraklı vatandaşların hepsi çocuk, kadın ve yaşlılardan oluşuyor. Şu an yanımda görüyorsunuz, bu kardeşimizin ismi Said. Bir an olsun elimi bırakmadı. Çevrede gördüğü insanın hemen elini tutuyor ve sarılmaya çalışıyor. Şunu anladık ki Said baba özlemi çekiyor. Bu çocuklara destek veren tüm gönüllülerimize ve bağışçılarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH’dan Güney Afrika Büyükelçisi’ne teşekkür ziyareti
İHH’dan Güney Afrika Büyükelçisi’ne teşekkür ziyareti
İHH Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hüseyin Oruç ve beraberindeki heyet, Gazze‘de soykırım işlediği suçlamasıyla İsrail aleyhinde Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) dava açan Güney Afrika’nın Ankara Büyükelçisi Dipuo Letsatsi-Duba’ya teşekkür ziyaretinde bulundu.
16.02.2024
Savaşın ayırdığı çocuklar ailelerine kavuşuyor
Savaşın ayırdığı çocuklar ailelerine kavuşuyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın insani diplomasi çalışmaları sayesinde, Suriye’nin Cerablus kentinde bulunan İHH'ya ait yetimhanede kalan Hind Yusuf (7) ailesine kavuştu.
25.01.2024
23 Iraklı daha ülkesine kavuştu
23 Iraklı daha ülkesine kavuştu
Türkiye ve Iraklı yetkililerin insani diplomasi çalışmaları sonucu Suriye’de bulunan Iraklı ailelerin evlerine geri dönüşleri sürüyor.
19.12.2023