İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Samsun’da “Yetim Dayanışma Gecesi”
Samsun İHH İnsani Yardım Derneği, “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında “Yetim Dayanışma Gecesi” adıyla düzenlediği gecede yetimler ile destekçilerini buluşturdu.
Türkiye 09.05.2016

Samsun İHH İnsani Yardım Derneği, İHH’nın bu yıl 6’ncısını düzenlediği “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında “Yetim Dayanışma Gecesi” düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen geceye Samsun Valisi İbrahim Şahin, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun İHH Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İdris Akdin, sendika başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Samsun İHH Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İdris Akdin, “Her bir dakikada dünyanın bir yerinde bir sahipsiz çocuk hayata veda ediyor. Biz sahip çıkmadığımızda böyle oluyor. Hayat boşluk kabul etmiyor. İyilerin doldurmadığı hayatı kötüler ele geçiriyor. Siz sanıyor musunuz ki, bir yerde deprem, sel veya savaş gibi felaketler olduğunda felaket bölgesine ilk gidenler yardım ve kurtarma ekipleridir. Ne yazık ki hayır. Dünyada çok iyi organize olmuş kötülük çeteleri, insan kaçakçıları, çocuk ticareti kartelleri felaket bölgesine giden ilk gruplardır. İnfial ve panik halindeki bölgede sahipsiz çocukları toplayıp kaçırırlar. Bir kısım sahipsiz çocuğu organ mafyasına, diğer bir kısmını fuhuş çetelerine, başka bir kısmını terör örgütlerine satarlar. Biz sahip çıkmadığımızda bize emanet edilen çocuklar bu insanlık kasapları tarafından telef ediliyor” dedi.

Konuşmasına izlediği video görüntüsünden etkilenerek 1 yetimi de kendisinin bakmak istediğini söyleyerek başlayan Samsun Valisi İbrahim Şahin de “Videonun en sonunda ‘sizde bir yetime sahip çıkar mısınız?’ diyordu. Müsaade ederseniz bir yetime de ben sahip çıkmak istiyorum. Bulunduğumuz coğrafyada bazen bu güzel ortamda dünyanın başka yerlerinde olan olumsuzlukları göremiyoruz. Afrika’dan her döndüğümde emekli olduktan sonra veya görevimden ayrıldıktan sonra Afrika’ya gidip oralarda bir şekilde faaliyet göstermek gibi bir mecburiyet hissediyorum kendimde” diye konuştu.

Türkiye’nin, bir takım olumsuzluklar yaşadığını belirten Vali Şahin, “Ben TRT’de olduğumda İHH’nın başını çektiği bir yapı Filistin’e bir gemi kaldırmıştı. O gemiye biz Elif diye muhabir kızımızı koymuştuk. Kız döndükten sonra bize yaşadıklarını anlattığında aslında İHH’nın ne kadar büyük bir cesaret örneği ortaya koyduğunu anlattı. Küçücük bir flash belleği gemiye saklamakta zorluk çektiğini anlattı. Biz Müslümanların üzerine çok ciddi görevler düşüyor. Daha çok çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çocuklardan oluşan koro, izleyicilere ilahi dinletisi sundular. Daha sonra “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” projesine verdikleri destekle Samsun’da dereceye giren Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu ve Garip-Zeycan Yıldırım Fen Lisesi müdürleri plaketle ödüllendirildi.

Program, Grup Yürüyüş konseri ile son buldu.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022