İHH İnsani Yardım Vakfı
Samsun’da “Yetim Dayanışma Gecesi”
Samsun İHH İnsani Yardım Derneği, “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında “Yetim Dayanışma Gecesi” adıyla düzenlediği gecede yetimler ile destekçilerini buluşturdu.
Türkiye 09.05.2016

Samsun İHH İnsani Yardım Derneği, İHH’nın bu yıl 6’ncısını düzenlediği “Yetim Dayanışma Günleri” kapsamında “Yetim Dayanışma Gecesi” düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde düzenlenen geceye Samsun Valisi İbrahim Şahin, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Samsun İHH Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İdris Akdin, sendika başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Samsun İHH Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İdris Akdin, “Her bir dakikada dünyanın bir yerinde bir sahipsiz çocuk hayata veda ediyor. Biz sahip çıkmadığımızda böyle oluyor. Hayat boşluk kabul etmiyor. İyilerin doldurmadığı hayatı kötüler ele geçiriyor. Siz sanıyor musunuz ki, bir yerde deprem, sel veya savaş gibi felaketler olduğunda felaket bölgesine ilk gidenler yardım ve kurtarma ekipleridir. Ne yazık ki hayır. Dünyada çok iyi organize olmuş kötülük çeteleri, insan kaçakçıları, çocuk ticareti kartelleri felaket bölgesine giden ilk gruplardır. İnfial ve panik halindeki bölgede sahipsiz çocukları toplayıp kaçırırlar. Bir kısım sahipsiz çocuğu organ mafyasına, diğer bir kısmını fuhuş çetelerine, başka bir kısmını terör örgütlerine satarlar. Biz sahip çıkmadığımızda bize emanet edilen çocuklar bu insanlık kasapları tarafından telef ediliyor” dedi.

Konuşmasına izlediği video görüntüsünden etkilenerek 1 yetimi de kendisinin bakmak istediğini söyleyerek başlayan Samsun Valisi İbrahim Şahin de “Videonun en sonunda ‘sizde bir yetime sahip çıkar mısınız?’ diyordu. Müsaade ederseniz bir yetime de ben sahip çıkmak istiyorum. Bulunduğumuz coğrafyada bazen bu güzel ortamda dünyanın başka yerlerinde olan olumsuzlukları göremiyoruz. Afrika’dan her döndüğümde emekli olduktan sonra veya görevimden ayrıldıktan sonra Afrika’ya gidip oralarda bir şekilde faaliyet göstermek gibi bir mecburiyet hissediyorum kendimde” diye konuştu.

Türkiye’nin, bir takım olumsuzluklar yaşadığını belirten Vali Şahin, “Ben TRT’de olduğumda İHH’nın başını çektiği bir yapı Filistin’e bir gemi kaldırmıştı. O gemiye biz Elif diye muhabir kızımızı koymuştuk. Kız döndükten sonra bize yaşadıklarını anlattığında aslında İHH’nın ne kadar büyük bir cesaret örneği ortaya koyduğunu anlattı. Küçücük bir flash belleği gemiye saklamakta zorluk çektiğini anlattı. Biz Müslümanların üzerine çok ciddi görevler düşüyor. Daha çok çalışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çocuklardan oluşan koro, izleyicilere ilahi dinletisi sundular. Daha sonra “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var-İyilikte Yarışan Sınıflar” projesine verdikleri destekle Samsun’da dereceye giren Emine-Ahmet Yeni Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Tevfik İleri İmam Hatip Ortaokulu ve Garip-Zeycan Yıldırım Fen Lisesi müdürleri plaketle ödüllendirildi.

Program, Grup Yürüyüş konseri ile son buldu.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021