İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Şehitlerin otopsi raporları açıklandı
İsrail’in terörist saldırısından sonra hukukçular tarafından hukuki süreç hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 28.06.2010

Gazze’ye insani yardım için giden “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım Filosu”na İsrail’in terörist saldırısından sonra MAZLUMDER İstanbul Şubesi hukukçuları tarafından yürütülen hukuki süreç hakkında bilgilendirmenin yapıldığı ve şehitlerin otopsi raporlarının açıklandığı basın toplantısı MAZLUMDER İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirildi.

İlk olarak MAZLUMDER İstanbul Şube Başkanı Av. Cihat Gökdemir kısa bir değerlendirme yaparak hem mağdur yolcuların hem de şehit yakınlarının Türkiye yargısındaki ceza soruşturması sürecini  takip ettiklerini belirtti. Hukuk çalışmalarının Türkiye’deki mağdurların şikayetlerinden oluşan ve İsrailli yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundukları ulusal yargı, uluslararası mekanizmaların harekete geçirilmesi için yapılan çalışmalardan oluşan uluslararası süreç ve gemideki her yolcunun kendi ülkesindeki ulusal yargı sürecinden oluşan üç ayağı olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan MAZLUMDER Genel Başkan yardımcısı Av. Gülden Sönmez ise “Türkiye’deki soruşturma dosyası çerçevesinde saldırıdan sonra, ilk olarak Türkiye’ye gelen yabancıların ifadeleri alındı, adli tıp incelemeleri gerçekleşti. Daha sonra ülkelerine dönen yabancı gemi yolcuları kendi ülkelerinde hukuki süreci takip ediyorlar. Her mağdurun İsrailli yetkililerin yargılanması için dava açma durumu söz konusu. Uluslararası hukuk alanında çalışan avukatlarla birlikte özellikle Uluslararası Ceza Mahkemesine konuyu götürmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz. UCM’de soruşturmanın başlatılması için sadece mağdurların olduğu ülkelerden değil, birçok ülkede çalışma yürüyor. Birleşmiş Milletler araştırma komisyonunun bir an önce harekete geçirilmesi için çalışmalar yapıyoruz. İsrail saldırının başından beri delil karartma konusunda özel bir çalışma yapıyor. Şehitlerin otopsi raporlarından da bunu çok açık bir şekilde anlayabiliyoruz. Bu durum bağımsız bir araştırma komisyonunun gerekliliğini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Öte yandan birçok uluslararası mekanizmanın da bu saldırı ile ilgili harekete geçmesi için hazırlıklar yürütülüyor ve dosyalar bu mekanizmalara ulaştırılacak. İsrail ise öte yandan bu filonun organizasyonunu gerçekleştiren sivil kuruluşlara başta İHH İnsani Yardım Vakfı olmak üzere saldırılarını çeşitli yollarla sürdürüyor. Bunun için de hukukçuların çalışmaları önem arzediyor.” Dedi. 

Türkiye yargısındaki süreci koordinatörü Av. Selçuk Kar ise, hukukçulardan oluşan komisyonun, uçaklarla yolcuların Türkiye’ye gelmesinden itibaren çalışmalara başladığını, yolcularla cenazelerin Türkiye’ye geldikten hemen sonra şehitlerin adli tıpta otopsileri yapılırken avukatların da otopsiye katıldığını, yolcuların getirilen şahsi eşyalarının olduğu bavul ve çantaların talan edilmiş durumda olduğunu, elektronik eşyalar kırılmış, parçalanmış, bazı özel eşyalarının bir kısmına el konulmuş olduğunu belirtti. İlk önce Bakırköy Savcılığı’nın soruşturmayı yürüttüğünü söyleyen Kar, soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın devraldığını belirtti. Av. Selçuk Kar sözlerini şöyle tamamladı “Şu ana kadar 70’e yakın yolcunun ifadeleri alındı. Öyle sanıyoruz ki tüm ifadeler alınıp deliller toplandıktan sonra yargılama süreci ve kovuşturmaya başlanmış olacak”.

Otopsi raporları ile ilgili bilgiyi ise Av. Yasin Dıvrak verdi. Kendisinin de otopsilere girdiğini belirten Dıvrak, tüm cesetlerin yıkanarak geldiğini bu nedenle bazı hususların İsrail tarafından saklanmak istendiğini ortaya koyduğunu söyledi.  Kullanılan silahların otomatik veya yarı otomatik silahlar olduğunu söyleyen Dıvrak, İsrail’in “Onlar bize saldırıyordu, kendimiz savunmak için ateş açtık” savunmasını otopsi raporlarının çürüttüğünü, çünkü gemide öldürülenlerin hemen hepsinin yukarıdan açılan ateş sonucunda kurşunun önce beyinlerini daha sonra da iç organlarını parçalayarak karın boşluğu ya da ayaklarından çıkmasıyla hayatlarını kaybettiklerinin tespit edildiğini belirtti.


ADLİ TIP RAPORU NOTLARI

1- Adli Tıp Kurumu Fiziki İhtisas Dairesi tüm cesetleri yıkanmış olduğunu bu nedenle şehitlerin üzerinden çıkan elbiselerin ise en üst kıyafet olup olmadığının tespit edilememesi ayrıca üzerlerinden çıkan kıyafetlerin çok kanlı ve başkaca maddeler nedeni ile çok kirli oluşu nedeni ile atış mesafeleri konusunda net bir bilgi ortaya konulamadığını bildirmiştir.

2- Cenazelerin birçoğunda etenol ve metenol (alkol) tespit edilmiştir. Bunların muhtemel olarak cenazelerin kokmalarını engellemek amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir.

3- Cenazeler yıkandığından vücutlarında barut artığı tespit edilememiştir.

4- işilerin vücutlarının değişik bölgelerine birçok ekimoz, sıyrık, yaralanma, izleri tespit edilmiştir.

5- Atılan mermilerin otomatik veya yarı otomatik silahlardan atılmış olduğu tespit edilmiştir.

6- Kişilerin vücutlarında barut izi bulunamadığından atış mesafesinin tespit edilemediği bildirilmiştir. Furkan’ın yüzüne yakın mesafeden atış yapıldığının tespit edilmiş olması ve şehitlerin birçoğuna arkadan ateş edilmesi İsrail’in vahşetini gözler önüne sermektedir.

7- Cevdet Kılıçlar tam alnının ortasından vurulmuştur. Kafatasının arkasından çıkan merminin yıldız vari bir çıkış deliği oluşturduğu tespit edilmiştir.

8- İbrahim Bilgen’in kafatasında beyin içerisinde bir torba içinde saçma taneleri bulunmuştur.

9- Yine Necdet Yıldırım’ın sağ uyluğunda sonradan oluşturulmuş 20 cm derinliğinde bir delik mevcuttur.

10- Çetin Topçuoğlu’nun kafatasından giren mermi ensesinden tekrar çıkıp, sonradan sağ omzundan tekrar girerek akciğeri parçalamıştır.

11-  Cengiz Songür’ü öldüren merminin boynundan girerek atardamarı parçaladığı ve belinde kaldığı tespit edilmiştir.

12-  Raporların neticelerine göre şehitlerin bor çoğuna yukarıdan aşağı doğru ateş edilmiştir.

FURKAN DOĞAN

1- Burnun sağ tarafından bir mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi beyni parçalayarak sol kulağın 1,5 cm gerisinden çıkmıştır.

2- Sol alın bölgesinde 1 adet mermi çıkış yarası mevcuttur.

3- Sol kulağın 1,5 cm arkasında yine bir mermi çıkış deliği mevcuttur.

4- Sağ kulağın 7 cm arkasında bir mermi giriş yarası olduğu tespit edilmiştir. Yine bu mermi beyni parçalayarak çıkmıştır.

5- Sırtının sol tarafında bir mermi girişi olduğu tespit edilmiştir. Bu mermi akciğerini parçalayarak sol göğsünden çıkmıştır.

6- Yine 4.ayak parmağından bir mermi girerek 5.parmağını da yaralayarak vücudundan çıkmıştır.

7- Sol bacağın diz altı bölgesinden bir merminin girerek burada kaldığı tespit edilmiştir. Bu mermi bacaklarında kırıklara sebebiyet vermiştir.

8- Fizik İhtisas Dairesi, kişilerin vücutlarının yıkandığından dolayı inceleme yapmadan evrakları iade etmiştir.

9- Vücuduna 5 adet merminin isabet ettiği tespit edilmiştir.

10-  Rapora göre yüzünden giren merminin yakın mesafeden atışının yapıldığı tespit edilmiş vücuda giren mermilerin elbiseler nedeniyle atış mesafesi tespit edilememiştir.

11-  Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırığı ve iç organ yaralanması nedeniyle gerçekleşmiştir.

CEVDET KILIÇLAR

1- İki kaş arasında atipik ateşli silah mermi çekirdeği mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

2- Kafatasının arkasında yıldız vari ateşli silah mermi çıkışı tespit edilmiştir.

3- Alnından giren merminin beynini parçalayarak kafatasının arkasından çıktığı tespit edilmiştir.

4- Kanında bir miktar Etenol ve Metenol bulunmuştur. Bunun ölüm sonrası temizleme amacıyla verilmiş olabileceği tespit edilmiştir.

5- Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırığı ve beyin doku harabiyeti nedeniyle gerçekleşmiştir.

İBRAHİM BİLGEN

1-      Sağ göğüs 6. kaburga kemiği civarında bir mermi girişi tespit edilmiştir. Bu mermi sağ akciğeri parçaladıktan sonra karaciğerin sağından belin sağ kısmından (2) çıktığı tespit edilmiştir.

2-      Belin sağ kısmında yine bir mermi çıkışı tespit edilmiştir.

3-      Sırtının orta bölgesinde bir mermi girişi tespit edilmiştir. Bu mermi sağ alt koltuk altından çıkmıştır.

4-      Sağ alt koltuk altında mermi çıkışı tespit edilmiştir.

5-      Sağ kalçasında bir mermi girişi tespit edilmiştir. Kalçasından giren bu mermi kalın bağırsakları parçalayarak vücut içerisinde kalmıştır.   

6-      Sağ kulak üstünde kafatasında mermi girişi tespit edilmiştir. Bu mermi literatürde ‘bean bag’ olarak tanımlanan saçma taneleri kesesi olduğu tespit edilmiş ve bu mermi beyin lobunun içerisinde kalmıştır.

7-      Beyin kafatasının içerisinde 3 cm uzunluğunda huni şeklinde bir parça ve saçma taneleri dolu 1 adet bez torba bulunmuştur.

8-      Vücuduna 3 adet mermi çekirdeği ve 1 adet saçma mermisi girdiği tespit edilmiştir.

9-      Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası kemik kırığı ve kot kırığı ile birlikte beyin kanaması iç organ ve büyük damar yaralanması nedeniyle gerçekleşmiştir.

 NECDET YILDIRIM

( Raporda mermi giriş çıkışları yanlış yazılmıştır.)

1-      Sağ memenin 8 cm üstünde 1 adet mermi girişi tespit edilmiştir. Bu mermi sağ akciğeri ve sol akciğer üst bölümünü parçalayarak vücudu terk etmiştir.

2-      Gırtlak altında mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

3-      Sağ omzunda mermi çıkış yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi kaburga kemiğini kırarak gırtlağından çıkmıştır.

4-      Sağ göğsün üstünde mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

5-      Sağ uyluğunda 20 cm derinliğinde bir delik tespit edilmiştir.

6-      Vücuduna 2 adet ateşli silah mermisi isabet ettiği tespit edilmiştir.

7-      Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah yaralanmasına bağlı kaburga ve göğüs kemiği kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması sonucu meydana gelmiştir.

FAHRİ YALDIZ

1-      Sol memenin alt kısmında silah mermi çıkışı tespit edilmiştir. Buradan giren mermi kalbine girerek oradan sağ akciğeri geçip arka kaburgayı kırarak sağ omuz arkasından çıkmıştır.

2-      Sağ omuz arkasında mermi çıkışı tespit edilmiştir.

3-      Sol uyluk ortasının ön yüzünde mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi sol uyluk arkasında çıkmıştır.

4-      Sol uyluk arkasında mermi çıkışı tespit edilmiştir.

5-      Sağ uyluk üst tarafında mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi sol kalça altından çıkmıştır.

6-      Sol kalça altında mermi çıkış tespit edilmiştir.

7-      Sağ diz iç yanında mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi tekrar dizinden çıkmıştır.

8-      Sağ dizin de mermi çıkışı tespit edilmiştir.

9-      Sağ bacağı diz altında arka tarafta mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi dizinden tekrar çıkmıştır.

10-  Sağ diz iç yanda mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

11-  Sağ koltuk altı karın boşluğuna yakın bir bölgede delik tarzı bir yara tespit edilmiştir.

12-  Vücuduna 5 adet merminin isabet etmiş olduğu kalbine giren merminin öldürücü nitelikte olduğu tespit edilmiştir.

13-  Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kaburga ve göğüs kemiği kırıklarıyla birlikte iç organ yaralanması nedeniyle gerçekleşmiştir.

ALİ HAYDAR BENGİ

1-      Göğsün sol tarafında 1 adet mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi bağırsakları, karaciğeri parçalayarak sağ arka omuzdan çıkmıştır.

2-      Karnın sol üst tarafında 1 adet mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi bağırsakları parçalayarak karın boşluğunda kalmıştır.

3-      Sağ uyluk üst dış yanında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi sağ uyluk üst dış yanından çıkmıştır.

4-      Sağ kol orta dış yanında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi kol kemiğini parçalayarak tekrar çıkmıştır.

5-      Sol elin üstünde bir adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Bu mermi elini paralayarak tekrar çıkmıştır.

6-      Sol elin dış üstünde 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi elin içinden tekrar çıkmıştır.

7-      Sol el içerisinde 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

8-      Sol el içerisinde 4. parmak hizasında mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

9-      Sağ kol alt dış yanında 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

10-  Sağ arka omuzda 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

11-  Sağ uyluk üst dış yanında 1 adet mermi çıkışı tespit edilmiştir.

12-  Vücudunda 6 adet mermi girişi tespit edilmiş, bunlardan 1 tanesi vücudunda kalmıştır. Göğsün solundan giren mermi ile karın boşluğuna gren merminin öldürücü nitelikte olduğu tespit edilmiştir.

13-  Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kol kırığı kaburga kırığı ve iç organ yaralanması nedeniyle gerçekleşmiştir.

CENGİZ AKYÜZ

1-      Ensede kafatasına yakın bölgede 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

2-      Sağ kulağın 10 cm üzerinde mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

3-      Sağ kulak memesinin 4 cm altında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

4-      Çene altında gırtlağın solunda 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

5-      Sırtın üst bölgesinde omurilik hizasında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

6-      Sol uyluk alt ön yüzde ( diz üstü) 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

7-      Vücuduna 4 adet merminin isabet etmiş olduğu enseden, sağ kulak altından, sırtın omurilik hizasından giren mermilerin öldürücü nitelikte olduklar tespit edilmiştir. Vücudundan 2 adet mermi çıkarılmıştır.

8-      Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası, yüz, omur, bacak kemik kırığı ile birlikte beyin kanaması, omurilik yaralanması ve iç organ yaralanması nedeniyle gerçekleşmiştir.

ÇETİN TOPÇUOĞLU

1-      Karnın sağ alt bölümünde 1 Adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi leğen kemiğini kırarak belinden vücudu terk etmiştir.

2-      Belin sağ arka bölgesinde 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

3-      Kafatasının sağ yanında 1 adet mermi girişi tespit edilmiştir. Buradan giren mermi kafatasını parçalayarak ensenin sağ tarafından çıkmıştır. Bu mermi tekrar sağ omuz arkasından girerek kaburga kemiklerini kırarak sağ akciğeri parçalayarak daha sonra sağ böbreğine girdiği ve burada kaldığı tespit edilmiştir.

4-      Ensenin sağ tarafında 1 adet mermi çıkış yarası tespit edilmiştir.

5-      Sağ omuzun arkasında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

6-      Sol kalçanın üst tarafında 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir. Buradan giren mermi yine kalçasının içerisinde kalmıştır.

7-      Vücuduna 3 adet merminin isabet ettiği, kafatasının sağ yanından giren mermiyle sağ omuz arkasından giren merminin öldürücü nitelikte olduğu tespit edilmiştir. Vücudundan 2 adet mermi çekirdeği çıkarılmıştır.

8-      Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kafatası, kaburga, leğen kemik kırıklarıyla birlikte beyin kanaması beyin doku harabiyeti ve iç organ yaralanması sonucu meydana gelen iç kanama nedeniyle gerçekleşmiştir.

CENGİZ SONGÜR

1-      Boynun sol tarafından 1 adet mermi giriş yarası tespit edilmiştir.

2-      Sırtta omurga hizasında mor renkli ekimoz tespit edilmiş, burada mermi çekirdeği olduğu tespit edilmiştir.

3-      Vücudun birçok bölgesinde sıyrıklı ekimozlar tespit edilmiştir.

4-      Boynundan giren mermi sol kaburga kemiğini kırarak göğüs boşluğuna girdiği sırayla;  ana atardamarı, kalbin sağ kulakçığını geçerek sırtında kaldığı tespit edilmiştir.

5-      Rapora göre kişinin ölümü ateşli silah mermi çekirdeği yaralanmasına bağlı kaburga ve omur kırığı ile birlikte iç organ ve büyük damar yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu gerçekleşmiştir.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022