İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Sınır ötesinde çadır kentler konteyner kente dönüşüyor
İnsani Yardım Vakfı ve Katar RAF Hayır Kurumu Cemiyeti'nce Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez kasabası yakınlarına yapılan konteyner kent, törenle hizmete açıldı.
Suriye 07.07.2015

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye'deki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Suriye'de yaşanan drama seyirci kalmayan İHH, Katar Raf yardım kuruluşuyla birlikte Suriye'nin Halep kırsalında toplamda 1500 konteynerlık 2 kent kuruyor.

Bin 500 konteynır kent

Bir buçuk sene önce kurmuş olduğu Bab-un Nur Çadır kentinde dönüşüm kararı alan İHH, 800 adet konteyner kurulumu için Perşembe günü Katar'dan gelen Raf kurumunun yetkilileriyle birlikte temel atma töreni yaptı. Ayrıca diğer çadır kent olan İman Çadır Kentinde de 700 konteynerın açılışı gerçekleştirildi.

Törende konuşan Katar Raf Cemiyeti Başkanı Dr. Aize Algahtani, açılışta Suriye'deki drama kayıtsız kalmamak adına Türkiye'deki hayır kurumlarıyla savaş mağduru insanların yaralarını sarmaya çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda bugün Türkiye sınırına yakın bölgedeki Babunnur kampının temelini attıklarını, 500 konteynerden oluşan İman Konteyner Kenti'nin açılışını yaptıklarını hatırlatan Algahtani, bunun yanında Siccu Kampı'nda poliklinik açtıklarını dile getirdi.

İHH ile yeni projeler üzerinde çalıştıklarını vurgulayan Algahtani, "Suriye'deki çadırları konteyner kentlere dönüştürmeye çalışıyoruz. Bu arada Suriyeliler konusunda yardımseverliğini ve misafirperverliğini esirgemeyen Türkiye'ye teşekkür ediyorum" diye konuştu.

İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç ise Türkiye'nin hemen yanı başında Suriye topraklarında barınan mazlumlara yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Suriye halkının kendi topraklarında kalması gerektiğine dikkati çeken Oruç, "İlk günden beri Suriye'den gelen misafirlerimizi ülkelerinde tutmak için elimizden geleni yapmaya çalıştık. Bugünkü çalışmalar da bunun devamı. Çünkü biz Suriyeliler Suriye'de kalsın, Suriye'nin çocukları Suriye'de büyüsünler istiyoruz" şeklinde konuştu.

İHH Suriye Koordinatörü Erhan Yemelek de İman Konteyner Kenti'nde bin ailenin barınabileceğini kaydetti.
Babunnur kampını da konteyner kente çevirmek için harekete geçtiklerini ifade eden Yemelek, yaklaşık 2,5 ay sonra da buraya 700 konteyner yerleştirileceğini vurguladı.

Yemelek, Azez kasabası çevresindeki konteyner kent sayısının 4'e ulaştığını sözlerine ekledi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Suriye’deki yetimlere bayramlık kıyafet desteği
Suriye’deki yetimlere bayramlık kıyafet desteği
Suriye’de yaşayan 16 bin 400 yetime İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından bayramlık kıyafet hediye edildi.
15.06.2024
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, işgalci İsrail'in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlatıldı.
24.04.2024
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaşın devam ettiği Suriye’de Ramazan ayı boyunca 400 bin kişiye destek oldu.
10.04.2024