İHH İnsani Yardım Vakfı
Sokak çocukları bir yetime sponsor oldu
Kilis'te Aile Sosyal Bakanlığı'na bağlı Koruma Bakım Merkezindeki çocuklar "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" kampanyası kapsamında bir yetime sponsor oldu.
Türkiye 20.01.2014

Aile Sosyal Bakanlığına bağlı Koruma Bakım Merkezinde rehabilite olan yaşları 12 ile 18 arasında değişen 25 kişi ve personel 90 lira toplayarak bir yetime kucak açtı.

Devletin kendilerine verdiği 46 liranın içerisinden destek veren çocuklar topladıkları parayı Kilis İHH İnsani Yardım Derneğinine teslim etti.

Proje bin okulu geçti

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğiyle başlattığı "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" Projesi, Türkiye çapında binden fazla okula ulaştı.
"İyilikte Yarışan Sınıflar" sloganıyla başlatılan projeyle savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle Türkiye veya dünyanın bir başka ülkesinde anne/babasını kaybetmiş çocuklara sahip çıkılıyor.
Kampanya kapsamında 1303 yetim ve 234 okul ile projeye en büyük katılımı gösteren il İstanbul olurken diğer iller şu şekilde:

Sakarya, Ankara, Bursa, Konya, Samsun, Rize, Aksaray, Kocaeli, Gaziantep, Trabzon, Hatay, Sivas, Düzce, Afyonkarahisar, Balıkesir, Tokat, Elazığ, Mardin, Yozgat, Antalya, İzmir, Kütahya, Kahramanmaraş, Ordu, Van, Isparta, Bayburt, Çanakkale, Erzurum, Zonguldak, Kayseri, Çankırı, Manisa, Nevşehir, Aydın, Bilecik, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Eskişehir, Bolu, Giresun, Burdur, Erzincan, Çorum, İzmit, Mersin, Yalova, Karabük, Niğde, Tekirdağ, Uşak, Kastamonu, Adana, Amasya, Artvin, Bitlis, Muğla, Sinop, Şırnak, Kırklareli, Malatya, Denizli, Gümüşhane, Muş, Bartın Edirne, Iğdır, Osmaniye, Ardahan, Bingöl, Hakkari, Karaman, Kırıkkale, Siirt.

Proje nasıl yürüyor?

Türkiye'deki öğrencilerin öğretmenleri aracılığıyla İHH'ya yetim sponsoru olmak için başvuruda bulunması ile İHH'nın "Yetim Sponsorluk Destek Sistemi" kapsamındaki Filistin, Irak, Lübnan, Yemen, Suriye, Burkina Faso, Somali, Sierra Leone, Etiyopya, Çad, Gana, Sudan, Tanzanya, Cibuti, Moritanya, Malavi, Ruanda, Açe, Pakistan, Arakan, Bangladeş, Sri Lanka, Filipinler-Moro, Afganistan, Patani, Keşmir, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan, Çeçenistan, Kırım, Gürcistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Preşova, Bosna Hersek, Ekvador, Haiti, Türkiye, Nepal, Mısır ve Zimbabve'den bir veya birden fazlayetim üstlenebilen sınıflar, her ay topladıkları 90 lira ile yetim kardeşlerini en az bir yıl destekliyor.

Ayrıca online başvuruda bulunarak da bir yetime sponsor olabiliyorlar.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021