İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Somali’de kalıcı projeler için büyük koordinasyon toplantısı
İHH İnsani Yardım Vakfı, kurucuları arasında olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Yardım Birimi (İİT-ICHAD) ve Humanitarian Forum tarafından Somali’nin başkenti Mogadişu ve Kenya’nın başkenti Nairo
Somali 07.10.2011

İİT, Humanitarian Forum, BM OCHA, İslam Kalkınma Bankası, Dünya Gıda Fonu, Dünya Kalkınma Programı gibi çatı kuruluşlara ilaveten 75 ulusal ve uluslararası kuruluştan 120 kişinin temsil edildiği toplantılarda İHH, Türkiye’den katılan tek kuruluş oldu. Yaklaşık 15 yıldır bölgede faaliyet yürüten Vakfımız, Somali’de gerçekleştirdiği ve gelecekte hayata geçirmeyi planladığı projeleri katılan heyetlere sundu.

Toplantılarda, Somali’nin kuraklık gibi tabii afetlerden ölümcül olarak tekrar etkilenmemesi için uygulanabilecek kalıcı projeler üzerinde duruldu. Bir taraftan insani krizlerin en az hasarla atlatılabilmesi için acil yardımların devam etmesi diğer taraftan gelecekte çıkacak benzer afetlerin önlenmesi için kalıcı proje ve kalkınma programlarının gündeme alınması kararlaştırıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan İİT Sefiri Atta Al Manane, Sivil toplum kuruluşlarının savaş ortamlarında da kalıcı büyük projeleri hayata sokabileceklerini Filistin, Afganistan ve Irak örneklerini göstererek anlattı. Humanitarian Forum Başkanı Dr. Hany El Banna da sivil toplum kuruluşlarının ortak bir dil konuşarak güçlerini birleştirmelerinin önemini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar, Somali’de hayatın olmazsa olmazlarından olan su, hayvancılık ve gıda alanlarında yapılacak çalışmaları derinlemesine tartışmak üzere iki gün süren çalıştaylarda buluştular. Aynı zamanda gruplar her üç alanı da ilgilendiren ortak konuları ve özel konuları toplantı sonunda katılımcılara rapor ettiler.

Grupların vardıkları ortak neticelerden öncelikler olarak, tüm ülkede toplumsal barışın ve istikrarın sağlanması, yeni iş sahalarının açılması, alt yapı çalışmalarının ivedilikle başlatılması, Somali halkının tekrar ayakları üzerinde durduğu güne kadar yardım fonlarına devam edilmesi gibi birçok önemli ortak madde üzerinde duruldu. Ayrıca bölgenin en büyük ihtiyaçlarından biri olan su konusunda geniş çaplı çalışmalar ve tarımla birlikte hayvancılığın Somali halkı için en önemli geçim kaynağı olduğunun bilincinde olarak bu sektörün iyileştirilmesi konusunda adımların atılması gibi kalıcı projeler ortaya konuldu.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırmaya devam ediyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana gıda kolisi, battaniye ve tıbbi malzeme gibi farklı kalemlerde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
16.02.2024
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla başlatılan kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 4 bin 608 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
06.02.2024
İHH yetim sponsorluk bedelini 800 lira olarak güncelledi
İHH yetim sponsorluk bedelini 800 lira olarak güncelledi
İHH İnsani Yardım Vakfı, yetim sponsorluk bedelini 1 Şubat itibariyle 800 lira olarak belirledi. Konuyla ilgili konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer, değişikliğin yetim ailelerinin alım güçleri göz önünde bulundurularak yapıldığını belirtti.
Yetim
02.02.2024