İHH İnsani Yardım Vakfı
Somali’de kalıcı projeler için büyük koordinasyon toplantısı
İHH İnsani Yardım Vakfı, kurucuları arasında olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Yardım Birimi (İİT-ICHAD) ve Humanitarian Forum tarafından Somali’nin başkenti Mogadişu ve Kenya’nın başkenti Nairo
Somali 07.10.2011

İİT, Humanitarian Forum, BM OCHA, İslam Kalkınma Bankası, Dünya Gıda Fonu, Dünya Kalkınma Programı gibi çatı kuruluşlara ilaveten 75 ulusal ve uluslararası kuruluştan 120 kişinin temsil edildiği toplantılarda İHH, Türkiye’den katılan tek kuruluş oldu. Yaklaşık 15 yıldır bölgede faaliyet yürüten Vakfımız, Somali’de gerçekleştirdiği ve gelecekte hayata geçirmeyi planladığı projeleri katılan heyetlere sundu.

Toplantılarda, Somali’nin kuraklık gibi tabii afetlerden ölümcül olarak tekrar etkilenmemesi için uygulanabilecek kalıcı projeler üzerinde duruldu. Bir taraftan insani krizlerin en az hasarla atlatılabilmesi için acil yardımların devam etmesi diğer taraftan gelecekte çıkacak benzer afetlerin önlenmesi için kalıcı proje ve kalkınma programlarının gündeme alınması kararlaştırıldı.

Toplantının açılışında konuşma yapan İİT Sefiri Atta Al Manane, Sivil toplum kuruluşlarının savaş ortamlarında da kalıcı büyük projeleri hayata sokabileceklerini Filistin, Afganistan ve Irak örneklerini göstererek anlattı. Humanitarian Forum Başkanı Dr. Hany El Banna da sivil toplum kuruluşlarının ortak bir dil konuşarak güçlerini birleştirmelerinin önemini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar, Somali’de hayatın olmazsa olmazlarından olan su, hayvancılık ve gıda alanlarında yapılacak çalışmaları derinlemesine tartışmak üzere iki gün süren çalıştaylarda buluştular. Aynı zamanda gruplar her üç alanı da ilgilendiren ortak konuları ve özel konuları toplantı sonunda katılımcılara rapor ettiler.

Grupların vardıkları ortak neticelerden öncelikler olarak, tüm ülkede toplumsal barışın ve istikrarın sağlanması, yeni iş sahalarının açılması, alt yapı çalışmalarının ivedilikle başlatılması, Somali halkının tekrar ayakları üzerinde durduğu güne kadar yardım fonlarına devam edilmesi gibi birçok önemli ortak madde üzerinde duruldu. Ayrıca bölgenin en büyük ihtiyaçlarından biri olan su konusunda geniş çaplı çalışmalar ve tarımla birlikte hayvancılığın Somali halkı için en önemli geçim kaynağı olduğunun bilincinde olarak bu sektörün iyileştirilmesi konusunda adımların atılması gibi kalıcı projeler ortaya konuldu.

İlgili haberler
Tümünü gör
Arakanlı mültecilere acil yardım
Arakanlı mültecilere acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Arakan mülteci kampında yaşanan ve bin 200 evin kullanılamaz hale geldiği yangın sonrası acil yardım çalışmaları başlattı.
14.01.2022
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH’dan Endonezyalılara acil yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Endonezya'daki Semeru Yanardağı'nın patlamasının ardından bölgede acil yardım çalışmaları başlattı. Çalışmaların ilk etabında, bölgede gıda dağıtımları yapıldı.
29.12.2021
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
Tayfundan etkilenen Filipinlilere yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Filipinler'in orta ve güneydoğu kesimlerinde etkili olan Rai Tayfunu sonrası bölgede acil yardım çalışmaları başlattı.
27.12.2021