İHH İnsani Yardım Vakfı
Soma'nın yetimlerine öğrenciler el uzatacak
Soma'daki maden faciasının ardından bölgede yardım faaliyetleri yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı, yetim kalan çocuklara öğrencilerin sahip çıkması için çalışma başlattı.
Türkiye 22.05.2014

Bu kapsamda Aydın İHH, "yürekleri dağlayan" maden kazasının ardından yetim kalan çocuklara destek için harekete geçti.

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın desteğiyle hayata geçirdiği "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" Projesi kapsamında yetim çocuklara yardım amaçlandığını aktaran İHH Aydın Yetim Sorumlusu, öğretmen Bilal Aycan, şunları kaydetti:

"Soma'da tüm Türkiye'nin yüreklerini dağlayan maden kazası sonrasında çok sayıda çocuk yetim kaldı. Projemiz kapsamında bu yetim çocuklara sahip çıkmayı planlıyoruz. Şu anda yetim kalan tüm çocuklar Türkiye çapında İHH'nın yetim projesi kapsamına alındı. Bizler de Aydın'da her sınıfın bir yetime sahip çıkmasına vesile olmak istiyoruz. Böylelikle çocuklarımızın yürekleri bu yetim evlatlarımızla birlikte atmış olacak."Amaç kardeşlik bağı kurmak

Öğretmeni olduğu 1-C sınıfı öğrencilerinin, Sudan'da yaşayan Abdullah isimli yetim çocuğa harçlıklarından pay ayırdıklarını ifade eden Aycan, şöyle dedi:

"Sudanlı yetim kardeşimizin gıda, eğitim ve barınma ihtiyaçlarına gönderdiğimiz para ile katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Normalde gönderilen çok büyük bir para değil. Buradaki asıl amaç çocukların yardım bilincini geliştirip merhamet ve yardımseverlik duygularını geliştirebilmektir. Soma'daki kaza sonrası yetim kalan çocukların da şu anda maddi ve manevi desteğe ihtiyacı var. Aynı zamanda öğrencilerin yazacağı kardeşlik mektuplarını da yetimlere ulaştırmaya çalışacağız. Bu vesileyle Soma'da babalarını kaybederek büyük üzüntü yaşayan yetimlerimiz ile öğrencilerimiz arasında kardeşlik bağı kurmak istiyoruz."

Öte yandan öğrenciler Soma'da babalarını kaybeden çocuklar için büyük üzüntü duyduklarını belirterek ellerinden gelen desteği vermek istediklerini dile getirdiler.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021