İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
STK’lardan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması
İHH’nın da aralarında bulunduğu Çocuk Hakları Platformu, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, işgalci İsrail’in çocuklara yönelik saldırılarına karşı dünya genelinde güçlü adımlar atılmadığı için saldırılarını daha artırdığı vurgulandı.
Filistin-Gazze 25.03.2024

İHH, Yetim Vakfı, Yeryüzü Çocukları Derneği ve Hukukçular Derneği tarafından oluşturulan Çocuk Hakları Platformu, 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nde basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasını yapan Yetim Vakfı Başkanı Murat Yılmaz, dünya üzerinde yaşayan 1 milyar çocuğun; yetim, öksüz, sosyal yetim ya da yoksulluk içerisinde bulunduğunu belirtti. 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü’nün önemine dikkat çeken Murat Yılmaz, “Dünya Yetimler Günü, bize yetimlere karşı sorumluluklarımızı hatırlatması açısından, senede bir kez değil, mana itibariyle her gün ifa edilmesi gereken önemli bir gündür" diye konuştu.

4.jpg

“Kınamaktan öteye gidilmiyor”

76 yıldır devam eden İsrail işgalinde, özellikle 7 Ekim’den bu yana gerçekleşen soykırımda katledilen binlerce çocuk olduğunu, hayatta olan çocukların da psikolojik desteğe muhtaç bir şekilde yetim bırakıldığını hatırlatan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: "Başta İslam ülkeleri olmak üzere kınamanın ötesine geçilmediği için işgalci organizasyon bundan cesaret bularak daha da çirkinleşiyor. Batının değer olarak kabul ettiği ve BM’nin temel kuruluş felsefesi sayılan metinlerin tamamı yine başta ABD, İngiltere, Almanya, Fransa olmak üzere batılı ülkelerin destekleriyle dünyanın gözleri önünde 7 Ekim’den bugüne defalarca yok sayıldı. Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi, Çocuk Hakları Sözleşmesi, Soykırım Sözleşmesi, Roma Sözleşmesi’ne atıfla İnsanlığa Karşı Suçlar, Cenevre Sözleşmeleri sadece kâğıtlar üzerindeki değersiz metinler haline geldi” ifadelerini kullandı.

murat-yilmaz.jpg

“İsrail’in istediği gibi umutsuzluğa mahkûm olmayacağız”

Yılmaz’ın ardından konuşan İHH Yetim Çalışmalarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Reşat Başer, tarih boyunca görülen en zor süreçlerden birinin şu an Gazze’de yaşandığını belirtti. Başer, “İHH’nın talebiyle 2013 yılının sonunda 57 ülkenin bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında Dünya Yetimler Günü ilan edilirken amacımız önemli çalışmalara öncülük edebilmekti. Gayret etmeye devam edeceğiz. Batının, İsrail’in istediği gibi umutsuzluğa mahkûm olmayacağız. Bugün Gazze'de de yetimlerimizle beraber bir program düzenleyeceğiz. İşbirliği içerisinde olduğumuz kurumlarla beraber, Gazzeli çocuklara umut olmak için tıpkı Mavi Marmara’da olduğu gibi yola çıkacağız.

resat-baser.jpg

“İsrail bebeklere ve çocuklara savaş açmış durumda”

Çocuk Hakları Platformu’na değinen Yeryüzü Çocukları Derneği Başkanı Sümeyye Altun, “Gazze'de yaşanan bu durum, çocuk haklarının korunması için uluslararası çapta bir çalışmanın yapılması gerektiğini ortaya koydu. Gönüllülerimizle beraber çocukların haklarını savunmak için çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

3.jpg

Platform üyelerinden Avukat Ayşe Göknur Shanal da, toplantıya platforma destek vermek için Avustralya’dan katıldığını söyledi. Shanal, “İsrail, bebeklere ve çocuklara savaş açmış durumda. Hayatını kaybeden insanların çok büyük bir kısmı kadın ve çocuk. Avustralya’daki çalışma ekibimizde avukatlar var. Bu hareketin uluslararası çapta hareket etmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Basın açıklamasında, Hukukçular Derneği Başkan Yardımcısı Avukat Mehmet Melih Gülseren ve Çocuk Hakları Platformu Sözcüsü Avukat Betül Zağlı Topal da birer konuşma yaptı.

Program, Yetim Vakfı Akademi Topluluğu’nun hazırladığı “Filistin’de Çocuk Olmak” başlıklı raporun sunumuyla sona erdi.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İstanbul’da “Gazze Kardeşlik Şenliği” düzenlendi
İstanbul’da “Gazze Kardeşlik Şenliği” düzenlendi
İHH İnsani Yardım Vakfı İstanbul Yetim Birimi tarafından, İstanbul’da ikamet eden yetim çocukların katıldığı karne şenliği programı düzenlendi. “Gazze Kardeşlik Şenliği” ismi verilen program, Fatih Mimar Sinan Stadı’nda gerçekleştirildi.
10.06.2024
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İdlib’teki fizik tedavi merkezi ile yaralar sarılıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Sarmada ilçesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile kaza, saldırı veya sinir sistemi bozuklukları nedeniyle nörolojik hastalık geçiren sivillere uzman desteği sunuluyor.
09.06.2024
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
Good Neighbors International, İHH’yı ve deprem bölgelerini ziyaret etti
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın partner kuruluşlarından Güney Kore kuruluşu Good Neighbors International (GNI), İstanbul’da ve deprem bölgelerinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
08.06.2024