İHH İnsani Yardım Vakfı
STK’lardan İzzet Şahin’e destek eylemi
Türkiye vatandaşı İzzet Şahin’i 12 gündür hukuksuz bir şekilde gözaltında tutan İsrail; Özgür-Der, Mazlum-Der ve İHH üyeleri tarafından protesto edildi.
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 08.05.2010

Özgür-Der, Mazlum-Der ve İHH üyeleri, Türkiye vatandaşı İzzet Şahin’i gözaltına alan İsrail’i protesto etti. Fatih’teki Saraçhane parkında bir araya gelen STK üyelerinin eylemine vatandaşlar da katılarak destek verdi. Şahin’in eşi ve çocuğu da eyleme katıldı. 

Eylemde “İzzet Şahin serbest bırakılsın”, “İzzet Şahin’e özgürlük”, “İsrail zorbalığı Gazze ile dayanışma çabalarımızı engelleyemez” şeklinde pankartlar açıldı. Sloganlarla İsrail, protesto edildi. 

Dış İşleri Bakanlığı’na çağrı

Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, 27 Nisan 2010 tarihinden beri gözaltında tutulan İHH Batı Şeria Temsilcisi İzzet Şahin’in her şeyden önce bir Türkiye vatandaşı olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye Dış İşleri Bakanlığı’nın Şahin’in serbest bırakılması için çeşitli temaslarda bulunduğunu biliyoruz. Ancak Şahin, 12 gündür gözaltında. İsrail, mahkemesi, gözaltı süresini uzatmak için duruşmayı bir sonraki haftaya erteledi. Bu Türkiye’ye hakarettir. Bu, İsrail’in Türkiye vatandaşlarını istediği zaman, istediği gözaltına alması anlamına geliyor. İstediği şekilde suçlaması anlamına geliyor. Bu durum, asla kabul edilmemeli” şeklinde konuştu. 

Rıdvan Kaya, İzzet Şahin’i Batı Şeria’daki insani yardım çalışmalarından dolayı İsrail tankları altında hayatını kaybeden Batılı aktivist Rachel Corrie’ye benzetti. 

Daha sonra konuşan İHH Başkan Vekili Yavuz Dede ise, “Kurulduğumuz günden beri Filistin’e yardım ediyoruz. Ambargo altındaki Filistin halkına şimdi de gemilerle yardım edeceğiz. İsrail, bizi yıldıramaz” dedi. 

Daha sonra STK’lar adına Kehribar Eklin tarafından yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye Dışişleri Bakanlığı kapalı kapılar ardında mesaj ileterek, bilgi isteyerek değil; kamuoyuna açık bir şekilde İsrail’in yaptığının kabul edilemez olduğunu ve İzzet Şahin’in derhal serbest bırakılması gerektiğini karşı tarafa iletmelidir.”

Eylem olaysız bir şekilde sona erdi. 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021