İHH İnsani Yardım Vakfı
STK’lardan ortak Reyhanlı açıklaması
Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları Reyhanlı’daki patlama ve Suriyeli mültecilere yönelik linç kampanyalarına karşı bir araya geldiler.
Suriye, Türkiye 17.05.2013

Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki bombalı saldırıların hemen ardından Suriyeli mültecilere yönelik bazı gruplarca gerçekleştirilen saldırılar ve mültecilere yönelik karşıt tutum çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilen ortak bir basın açıklamasıyla telin edildi.

Fatih’te bulunan Ali Emiri Kültür Merkezi Nikah Salonunda ortak bir basın açıklaması yapan kuruluşlar, yetkililere Suriyeli kardeşlerimizin yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldırmaları çağrısında bulundular.

İHH, Özgür Der, Anadolu Platformu, Akdav, AKV, Hikmet Vakfı, Medeniyet Vakfı, İDSB ve Akabe Vakfı gibi kuruluşları tarafından organize edilen açıklamada konuşan İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay mültecilere yönelik saldırıların 50-60 kişilik ufak bir grup olduğunu söylerken Reyhanlı halkının soğukkanlı davranacağını düşündüğünü ifade etti.

Reyhanlı’da halk ile Suriyeli vatandaşlar arasına çatışma çıkarılmak istendiğini söyleyen Atalay, sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli mültecileri desteklemeye devam edeceklerini aktardı.

Anadolu Platformu yöneticilerinden Hüseyin Özhazar ise konuşmasında, mülteci hadisesiyle bu toprakların ilk kez karşılaşmadığına dikkat çekti. Müslümanların tarih boyu mazlum halkların yanında durduğuna işaret eden Özhazar, bugün Tunus’tan itibaren Suriye’ye değin Müslüman halkların ayaklandığını ve Türkiyeli müslümanların ne olursa olsun mazlum halkların yanında yer alacaklarının altını çizdi.

İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği adına söz alan Ali Kurt Türkiye’nin daima mazlumların yanında olduğunu ve bundan sonra da olacağını ayrıca birçok ülkenin Suriye konusunda destek vermesi için ön-ayak olduğunu belirtti. Suriye’nin yeniden barış ortamına kavuşması için ortaya koyulan çabaların aksi yönde çabalarda olduğunu belirten Kurt iki yıldır kendi halkına zulmeden bir diktatörü görmezden gelmenin zalimlik olduğunu kaydetti.

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021