İHH İnsani Yardım Vakfı
Suriye için Arap konvoyu
Suriye’ye gitmek üzere yola çıkan Arap yardım konvoyunu organize eden sivil toplum örgütlerinin temsilcileri İHH Genel Merkezi’nde basın mensuplarıyla buluştu.
Suriye 15.03.2013

Suriye devrimi ikinci yılını doldururken yaşanan şiddetli çatışmaların yol açtığı insani krize dikkat çekmek ve mağdur halka yardım götürmek için yola çıkan Hayatın Nabzı Konvoyu (Puls of Life)’nu organize eden Arap sivil toplum örgütlerinin temsilcileri İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Merkezi’nde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Suriye halkına insani yardım ve tıbbi ilaç yardımı sağlamanın yanı sıra Arap halkının Suriyelilerin yanında olduğunu göstermeyi amaçlayan konvoyu organize eden 5 farklı Arap ülkesinden temsilcilerin hazır bulunduğu toplantıya Türkiye ve uluslararası basın mensupları yoğun ilgi gösterdi.

Kilis’ten ilk araçları hareket edecek olan yaklaşık 5 milyon dolar bütçeli konvoy için yapılan basın toplantısında Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Muhiddin Qara Dagi, SUK Başkanı Sayın George Sabra, Kampanya (Zafer) Genel Koordinatörü Sayın Dr. Bassam Azaviha, Ürdün Kampanya Başkanı Ali Abu Sukkar, Mısırlı sanatçı Abdulhakim Petra, Mısır Devrimi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Safwat Hijazi, Rehberlik ve Reform Başkanı Prof. Nasir al-Din Hqlal katıldı.

Yıldırım: İslam dünyası kararlılığını ortaya koydu

İHH’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısında ilk sözü Genel Başkan Bülent Yıldırım aldı. Suriye’de bir insana yapılabilecek en kötü işkencelerin uygulandığına dikkat çeken Yıldırım, “Özellikle İslam dünyasının alimleri, kanaat önderleri kararlılığını ortaya koydu ve tüm İslam ülkeleri Suriye’ye yardımı arttırmaya karar verdi. Bugün burada bunun için toplandık” diye konuştu.

Ardından söz alan Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Muhiddin Qara Dagi “Müslümanlar Suriye’ye destek olmalıdır. Bu bir insanlık borcudur.” dedi. Konvoyu düzenleyen herkese teşekkür eden Qara Dagi; “Yola çıkan konvoyun en önemli mesajı İslam alemini birleştiriyor olmasıdır, ancak bir araya geldiğimiz zaman Allah’ın zaferi bizimle olacaktır.” şeklinde konuştu.

George Sabra: Suriye halkı yaptığınız yardımları unutmayacaktır

Suriye Ulusal Konseyi Genel Başkanı George Sabra ise yaptığı konuşmada Suriye’nin Arap Baharı’nın bir parçası olduğuna dikkat çekti. Suriye halkının her zaman mazlumların yanında olduğunu ifade eden Sabra ,“Yaptığınız yardımlar her zaman güzel bir iz olarak kalacaktır. Suriye halkı yaptığınız yardımları unutmayacaktır.” dedi.

Sabra sözlerini şöyle sürdürdü; “Devrim tüm Suriye halkı ve tüm özgürce yaşamak isteyenler içindir. Türkmen, Ermeni, Çerkes, Hıristiyan, Müslüman… Bu devrim Suriye içindir. Bu devrim tüm halkların temsilcileri tarafından yürütülmektedir. Suriye’nin verdiği kurbanlar tüm bölgenin özgürleşmesine vesile olacaktır.”

Toplantıda söz alan Mısırlı sanatçı Abdulhakim Petra ise, “Bizler birçok devrim gördük fakat Suriye’deki gibisini görmedik. Bu devrim kendi içerisinde mücadeleyi ve sevgiyi birleştiren bir devrimdir. Bu sevgi dolu halk sizlerin uzattığı yardım elini asla unutmayacaktır. Umut ediyorum ki bir sonraki kafile son ve uluslararası bir kafile olacaktır, zulümden kurtulma kafilesi olacaktır.” şeklinde konuştu.

Son olarak gösterdiği misafirperverlikten ötürü İHH’ya ve toplantıya katılan herkese teşekkür eden Mısır Devrimi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Safwat Hijazi “Umut ediyorum ki bir sonraki kafile Suriye’yi yeniden inşa etmek için olacaktır.” Dedi. Toplantı plaket takdiminin ardından sona erdi.

12 Arap ülkesi buluştu

Suriye’ye insani yardım götürmek üzere organize edilen konvoy için 12 farklı İslam ülkesi bir araya geldi. 5 milyon dolar bütçeli Hayatın Nabzı Konvoyu’nun ilk kafilesinin Cuma günü Kilis’ten Suriye’ye giriş yapması bekleniyor.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Rusya’nın saldırısı altında kalan Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.
01.03.2022
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
İHH İnsan Yardım Vakfı, Afganistan’a 4 TIR ilaç yardımında bulundu. İlaçlar, Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif ve Kandahar şehirlerindeki ilaç sıkıntısı yaşanan hastanelerde dağıtılacak.
17.02.2022