İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye’de açlıktan ölümler artacak
Şam'a bağlı Doğu Guta’daki Suriyeli STK temsilcileri, Suriye'de 3 yıldır insani yardım çalışmalarını sürdüren İHH’ya bölgedeki son durumla ilgili çarpıcı bilgilerin yer aldığı bir rapor sundu.
Suriye 19.11.2013

'Yüzlerce çocuk açlıktan ölecek '

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Çalışmaları Koordine Merkezine gelen Doğu Gutalı STK temsilcisi Ebu Yahya kuşatmanın bir kaç ay daha devam etmesi halinde her gün yüzlerce çocuğun açlıktan ölebileceğini söyledi.

Esed rejiminin su kaynaklarını kapattığını belirten Ebu Yahya, “İnsanlar temiz su bulamıyor. Bazı yerlerde var olan göllerden, susuzluktan ölmemek için su içiyoruz” dedi.

Şam bölgesinde Esed rejiminin aç bırakma politikası izlediğini ifade eden Yahya, “Şebbihalar, tarlaları, elde edilen hasatları yakıyor. Ticari amaçlı da olsa yaşam malzemelerinin içeri girmesini engelleyerek hepimizi yok etmek için çalışıyor” ifadelerini kullandı.

 

“Sivil alanlar hedefte”

Olayların başladığı günden bugüne, Guta’da yaşanan can ve mal kaybının istatistiğini tutan Suriyeli STK’ların İHH’ya verdiği bilgilere göre özellikle sivil ve toplu yaşam alanları saldırıların hedefinde.

Raporda, bölgede 88 mescit, 84 okul, 6 hastane, 20 çocuk kreşi, 21 adet fırının saldırılar sonrasında kullanılmaz hale geldiği belirtiliyor.

 

“Ölenlerin çoğu sivil, 12 bin yetim var”

Doğu Guta’da 11 bin 192 kişinin hayatını kaybettiğinin belirtildiği raporda, bunlardan yüzde 80’inin sivillerden oluştuğu, bölgede 12 binin üzerinde yetim çocuğun olduğu, 4 bin 823 kişinin ise tutuklu ve birçoğundan haber alınamadığı kaydedildi.

Hayatını kaybedenlerle ilgili bir analize yer verilen raporda, hayatını kaybedenlerin arasında 8 binden fazla Suriyeli sivilin olduğu, bunlardan bin 906’sının çocuk, 979’unun kadınlardan oluştuğu kaydediliyor.

 

İhtiyaç listesi

Raporda kuşatma altındaki bölgede yaşayan siviller için lazım olan ihtiyaç maddeleri de listelenmiş.

Bölgede şuan 1 milyonun üzerinde insanın yaşadığı belirtilen raporda, bunlardan yüzde 42’sinin çocuk, 70 bin 560’ısının ise süt emdiği, sadece emzikli bebeklerin aylık 180 bin süt paketine ihtiyacının olduğu, eğer şartlar bu şekilde devam ederse bu bebeklerden yüzlercesinin açlıktan öleceği ifade ediliyor.

Doğu Guta’da 195 bin ailenin yaşadığı bilgisine yer verilen raporda, her ay 100 bin gıda kolisinin, 3 bin ton un ve çeşitli ilaçlara ihtiyaç duyulduğu kaydediliyor.

3 yıldır devam eden saldırılara karşı birçok bölgede Suriyeliler mahsur kalmış durumda. Saldırılar günden güne artarken özellikle iç bölgedeki insanlar birçok yaşam malzemesine ulaşamıyor, Şam ve banliyöleri de bunlardan birisi.

Etrafının rejim güçleri ile çevrili olması sebebi ile bölgede giriş veya çıkış kaçak yollardan ve ender şekilde gerçekleşiyor bölgeye giden yardımlara ise rejim güçleri tarafından el konulma tehlikesi yaşıyor.

Doğu Guta’da 2010 sayımına 2 milyon 169 bin kişi yaşarken özellikle kimyasal saldırıyla birlikte bu sayı 1 milyon 195 bine kadar düştü. Buradan kaçan yaklaşık bir milyon insan Suriye içinde başka yerlere veya komşu ülkelere sığındı.

Suriye acil yardım için lütfen tıklayın

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İHH, Gazze’deki İsrail soykırımına karşı oturma eylemi başlattı
İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda İHH İnsani Yardım Vakfı öncülüğünde, işgalci İsrail'in Gazze'deki soykırımına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlatıldı.
24.04.2024
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
Suriye’deki 400 bin kişiye Ramazan yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı, iç savaşın devam ettiği Suriye’de Ramazan ayı boyunca 400 bin kişiye destek oldu.
10.04.2024
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gıda Güvencesi Sektörü’nde Uluslararası Koordinasyon Mekanizması verilerine göre Gazze'de günlük olarak en fazla sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer aldı. Çalışmalarını sürdüren vakıf, Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte Ramazan’da da her gün 48 bin kişiye iftar yemeği ikramında bulunuyor.
18.03.2024