İHH İnsani Yardım Vakfı
Suriye’de açlıktan ölümler devam ediyor
Suriye’de her geçen gün artan sivillere yönelik yapılan saldırılar, ülkede kitlesel hareketliliğe sebep oluyor. Yaşadığı yerleri bırakıp can güvenliğinin biraz daha fazla olduğu çevre şehirle sığınan Suriye halkı, göç ettikleri bölgelerde türlü sıkıntılarla yaşam mücadelesi veriyor.
Suriye 04.12.2013

Sefiyra şehri de bunlardan biri. Yaklaşık bir buçuk ay önce rejim güçleri tarafından ele geçirilen Sefiyra şehrinden çevre ilçelere büyük bir göç yaşanıyor.

Daha da kötüsü Halep’e açılan kapı olarak bilinen Sefira’nın rejim güçlerinin eline geçmesi ile birlikte, çevre illere ve ilçelere giden insani yardım kanallarını da kapadı. Uzun zamandan beri yardımların gitmediği bölgelerde yaşanan açlık dolayısıyla ölümler gerçekleşiyor.

SEFİYRA’DAN 140 BİN İNSAN GÖÇTÜ

İHH İnsani Yardım Vakfının edindiği bilgiye göre; Sefiyra’dan göç eden yaklaşık 140 bin insan çevre bölgelere sığındı. En çok göç alan bölgelerden olan Minbiç ve Al-Bab’a giden halk buralarda çok zor şartlar altında yaşıyor.

Evlerini terk eden Suriyeliler, bu bölgelerde boş buldukları arazilere çadır kurarak ve ya kumaşlarla yaptıkları derme çatma yerler ile inşaat halindeki penceresi ve kapısı olmayan evlerde kalıyor.

Çadırlar bu bölgede parça parça ve düzensiz bir biçimde kurulduğundan bazı bölgelerde çadır kentler oluşmaya başlamış. Elektrik ve sudan yoksun savaş mağduru halk, kuyu kazarak veya kilometrelerce uzaklıktan su temin etmeye çalışıyor.

Esed rejiminin savaş uçaklarının Sefiyra’daki çadır kentleri bombalaması nedeniyle Minbiç ve Al-bab bölgesine sığınan insanlar çadırlarını savaş uçaklarından korunabilmek için ağaçlıkların altında uçakların göremeyeceği yerlere kuruyor.

İHH’DAN GIDA VE KIYAFET YARDIMI

İHH ekipleri ise Minbiç’e sığınan halka acil olarak 7 ton un, gıda kolisi, 10 bin adet ekmek ve kışlık kıyafet ulaştırdı.

İHH ekiplerinin verdiği bilgiye göre kışlık giysi, çadır, battaniye, un ve su gibi ihtiyaçları olan mağdur halka acil olarak yardımların ulaştırılması gerekiyor.

Öte yandan kış mevsiminde yaşandığı şu günlerde halkı en çok etkilen de soğuk hava oluyor. Tıbbi yardımların ulaşmadığı çadır kentlerde salgın hastalıklar ortaya çıkmaya başladı.

İlgili haberler
Tümünü gör
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
Sel felaketi yaşanan Tayland’a yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Tayland’da yaşanan sel felaketinin ardından ülkeye yönelik yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında, 170 aileye yastık, battaniye ve yorgandan oluşan barınma kiti ve 292 aileye de gıda kumanyası dağıtıldı.
22.03.2022
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH’dan Ukrayna’ya insani yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı, Rusya’nın saldırısı altında kalan Ukrayna halkına ve komşu ülkelere göç eden mültecilere yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.
01.03.2022
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
Türkiye’den Afganistan’a ilaç yardımı
İHH İnsan Yardım Vakfı, Afganistan’a 4 TIR ilaç yardımında bulundu. İlaçlar, Kabil, Herat, Mezar-ı Şerif ve Kandahar şehirlerindeki ilaç sıkıntısı yaşanan hastanelerde dağıtılacak.
17.02.2022