İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye'de Erol Battal Kız Yetimhanesi açıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Eğitim Bir Sen tarafından Suriye’nin Halep’e bağlı Cerablus kentinde inşa edilen ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışı yapıldı.
Suriye 21.12.2022

İHH, Eğitim-Bir Sen’de uzun yıllar hizmet eden Erol Battal adına, Cerablus şehir merkezinde 4 yatakhane, 3 derslik, bir oyun odası, yemekhane ve bir idare odasından oluşan ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. 

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan Erol Battal Kız Yetimhanesi, Suriye iç savaşında yetim, öksüz ve kimsesiz kalan 40 kız çocuğa ev sahipliği yapacak. Yetimhanenin açılış programına, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı temsilcileri, STK temsilcileri, Cerablus Yerel meclis heyeti ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

1.jpg

Açılış konuşmasını yapan İHH Suriye Çalışmaları Kilis Bölge Koordinatörü Tahir Güzelel, “Bugün yine hayırlı bir eserin açılışı için bir araya geldik. Cerablus’ta 40 yetim çocuğunun yeni evi olacak yetimhanemizi açıyoruz. Yetim çocuklarımızın burada tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Emeği geçen tüm bağışçılara teşekkür ederiz” dedi.

mukremin-kose.jpg

‘Yetimlere sessiz kalamayız’

Yetim bir Peygamber’in ümmeti olarak yeryüzünde yaşayan yetim çocuklara sessiz kalamayacaklarını ifade eden Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse, “Rahmetli Erol abimizin ismine açtığımız yetimhanemizde yetişecek çocuklarımızın ümmetin umudu olacaklarına inancımız tam. Bu güzel eserde emeği olan İHH İnsani Yardım Vakfı’na tüm öğretmenler adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Açılış sonrası kız çocuklarına çeşitli hediyeler dağıtılırken, Erol Battal adına fidanlar dikildi.

3.jpg

Erol Battal kimdir?

Eğitim Bir-Sen çatısı altında uzun yıllar emek veren Erol Battal, teşkilatın her kademesinde özverili çalışmaları ile herkesin takdirini kazanan bir eğitimciydi. Bayburt`un Oruçbeyli köyünde doğan Battal, ilkokulu köyünde, orta ve lise eğitimini Erzurum`da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`nü bitirdikten sonra Muğla ve İstanbul`da Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. Ayrıca Eğitim Bir-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreterlik görevini yaptı.

Battal, evli ve iki çocuk babasıydı. 28 Eylül 2012’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

İlgili haberler
Tümünü gör
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
Afganistan’da yüzbinlerce ihtiyaç sahibine destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’daki yardım faaliyetlerine 2022 yılında da devam etti. Gıda, gelir temini, eğitim, sağlık ve barınma gibi birçok alanda Afganistanlı ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırıldı. Yardımlardan bir milyona yakın kişi istifade etti.
Yetim
10.01.2023
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH’dan Suriye’de son bir yılda 700 bin kişiye yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan savaş mağduru sivillere, 2022 yılı içerisinde 51 bin ton ağırlığında 2 bin 43 TIR dolusu insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
10.01.2023
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH 2022’de 19 ülkede bin 375 su kuyusu açtı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2022 yılında 19 ülkede bin 375 adet su kuyusunu hizmete açtı. Açılan su kuyuları sayesinde yüzbinlerce kişinin temiz su ihtiyacı karşılandı.
Su Kuyusu
05.01.2023