İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriye'de Erol Battal Kız Yetimhanesi açıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Eğitim Bir Sen tarafından Suriye’nin Halep’e bağlı Cerablus kentinde inşa edilen ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışı yapıldı.
Suriye 21.12.2022

İHH, Eğitim-Bir Sen’de uzun yıllar hizmet eden Erol Battal adına, Cerablus şehir merkezinde 4 yatakhane, 3 derslik, bir oyun odası, yemekhane ve bir idare odasından oluşan ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. 

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan Erol Battal Kız Yetimhanesi, Suriye iç savaşında yetim, öksüz ve kimsesiz kalan 40 kız çocuğa ev sahipliği yapacak. Yetimhanenin açılış programına, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı temsilcileri, STK temsilcileri, Cerablus Yerel meclis heyeti ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

1.jpg

Açılış konuşmasını yapan İHH Suriye Çalışmaları Kilis Bölge Koordinatörü Tahir Güzelel, “Bugün yine hayırlı bir eserin açılışı için bir araya geldik. Cerablus’ta 40 yetim çocuğunun yeni evi olacak yetimhanemizi açıyoruz. Yetim çocuklarımızın burada tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Emeği geçen tüm bağışçılara teşekkür ederiz” dedi.

mukremin-kose.jpg

‘Yetimlere sessiz kalamayız’

Yetim bir Peygamber’in ümmeti olarak yeryüzünde yaşayan yetim çocuklara sessiz kalamayacaklarını ifade eden Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse, “Rahmetli Erol abimizin ismine açtığımız yetimhanemizde yetişecek çocuklarımızın ümmetin umudu olacaklarına inancımız tam. Bu güzel eserde emeği olan İHH İnsani Yardım Vakfı’na tüm öğretmenler adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Açılış sonrası kız çocuklarına çeşitli hediyeler dağıtılırken, Erol Battal adına fidanlar dikildi.

3.jpg

Erol Battal kimdir?

1964 yılında Bayburt`un Oruçbeyli köyünde doğan Erol Battal, ilkokulu köyünde, orta ve lise eğitimini Erzurum`da tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`nü bitirdikten sonra Muğla ve İstanbul`da Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. Battal, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanlığı ve Genel Teşkilatlanma Sekreterliği görevlerinde bulundu.

28 Eylül 2012’de İstanbul’da vefat eden Erol Battal, evli ve iki çocuk babasıydı.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH ve BM’den Suriye’deki ailelere nakdi destek projesi
İHH ve BM’den Suriye’deki ailelere nakdi destek projesi
Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin Suriye Sınır Ötesi İnsani Yardım Fonu (SCHF) kapsamında İHH tarafından uygulanan proje ile Aralık 2023, Mart 2024 tarihleri arasında Suriye’nin Afrin ilçe kırsalındaki Racu bölgesinde yaşayan 1150 aileye, 296 bin 465 dolar nakdi yardım desteği verildi.
30.04.2024
İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi
İHH ve Kuveytli kuruluş Gazze’ye insani yardım gemisi gönderdi
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Kuveytli kuruluş Kuwait Society for Relief tarafından ortak hazırlanan insani yardım gemisi, Mersin Limanı’ndan Mısır Ariş Limanı’na doğru yola çıktı. Burada Mısır Kızılayı’na teslim edilecek yardım malzemeleri, ardından Gazze’ye ulaştırılacak. Gemide, birçok farklı kalemde 907 tonu aşkın malzeme yer alıyor.
14.04.2024
Özgürlük Filosu için başvurular devam ediyor
Özgürlük Filosu için başvurular devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı ve çok sayıda uluslararası sivil toplum kuruluşunun organize ettiği Özgürlük Filosu, Gazze için yola çıkmaya hazırlanıyor. Filoya katılım için başvuru süreci devam ediyor.
04.04.2024