İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Suriye'de Erol Battal Kız Yetimhanesi açıldı
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Eğitim Bir Sen tarafından Suriye’nin Halep’e bağlı Cerablus kentinde inşa edilen ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışı yapıldı.
Suriye 21.12.2022

İHH, Eğitim-Bir Sen’de uzun yıllar hizmet eden Erol Battal adına, Cerablus şehir merkezinde 4 yatakhane, 3 derslik, bir oyun odası, yemekhane ve bir idare odasından oluşan ‘Erol Battal Kız Yetimhanesi’nin açılışını gerçekleştirdi. 

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından kurdele kesimiyle açılışı yapılan Erol Battal Kız Yetimhanesi, Suriye iç savaşında yetim, öksüz ve kimsesiz kalan 40 kız çocuğa ev sahipliği yapacak. Yetimhanenin açılış programına, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı temsilcileri, STK temsilcileri, Cerablus Yerel meclis heyeti ve bölgenin ileri gelenleri katıldı.

1.jpg

Açılış konuşmasını yapan İHH Suriye Çalışmaları Kilis Bölge Koordinatörü Tahir Güzelel, “Bugün yine hayırlı bir eserin açılışı için bir araya geldik. Cerablus’ta 40 yetim çocuğunun yeni evi olacak yetimhanemizi açıyoruz. Yetim çocuklarımızın burada tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Emeği geçen tüm bağışçılara teşekkür ederiz” dedi.

mukremin-kose.jpg

‘Yetimlere sessiz kalamayız’

Yetim bir Peygamber’in ümmeti olarak yeryüzünde yaşayan yetim çocuklara sessiz kalamayacaklarını ifade eden Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 No'lu Şube Başkanı Mükremin Köse, “Rahmetli Erol abimizin ismine açtığımız yetimhanemizde yetişecek çocuklarımızın ümmetin umudu olacaklarına inancımız tam. Bu güzel eserde emeği olan İHH İnsani Yardım Vakfı’na tüm öğretmenler adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Açılış sonrası kız çocuklarına çeşitli hediyeler dağıtılırken, Erol Battal adına fidanlar dikildi.

3.jpg

Erol Battal kimdir?

Eğitim Bir-Sen çatısı altında uzun yıllar emek veren Erol Battal, teşkilatın her kademesinde özverili çalışmaları ile herkesin takdirini kazanan bir eğitimciydi. Bayburt`un Oruçbeyli köyünde doğan Battal, ilkokulu köyünde, orta ve lise eğitimini Erzurum`da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü`nü bitirdikten sonra Muğla ve İstanbul`da Edebiyatı Öğretmenliği yaptı. Ayrıca Eğitim Bir-Sen Genel Teşkilatlanma Sekreterlik görevini yaptı.

Battal, evli ve iki çocuk babasıydı. 28 Eylül 2012’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
Sudan, 15 Nisan’dan bugüne devam eden iç karışıklık sebebiyle yakın tarihin en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkede milyonlarca insan; içme suyuna, temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Çatışmaların hemen ardından ülkeye yönelik yardım çalışmalarına başlayan İHH, son olarak 408 aileye gıda malzemesi desteğinde bulundu.
16.11.2023
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle Suriye’nin İdlib kırsalındaki Kemmune bölgesinde inşa edilen 144 ev, savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
04.10.2023
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH İnsani Yardım Vakfı 15 Nisan’dan bu yana iç karışıklığın sürdüğü Sudan’a yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye, giyim, ayakkabı ve temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaç kalemlerinden oluşan 30 konteynerlik insani yardımı ülkeye gönderdi. “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla yürütülen yardım çalışması kapsamında Temmuz ayında da 15 konteyner dolusu insani yardım ülkeye ulaştırılmış ve 200 bine yakın kişi bu yardımlardan istifade etmişti.
29.09.2023