İHH İnsani Yardım Vakfı
Suriye'de İnsani Diplomasinin Büyük Başarısı
İHH, yakın tarihin en kapsamlı insani diplomasi operasyonunu başarıyla gerçekleştirdi.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 09.01.2013

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın arabuluculuğunda Suriye cezaevlerinde tutulan 2130 Suriyeli sivil ve muhaliflerin elinde tutulan 48 İranlı bugün serbest bırakıldı.

Suriye’de yaşanan olaylar sonrasında geniş kapsamlı yardım organizasyonları gerçekleştiren İHH İnsani Yardım Vakfı bu çalışmaların yanı sıra olaylar sırasında yakalanan ve hapishanelerde tutulan sivillerin serbest bırakılması için de yoğun bir insani diplomasi çalışması yürüttü ve sonuca ulaştırdı.

[videoGaleri-307]

Kurulduğu günden bu yana savaş bölgelerinde çalışmalar yürüten İHH İnsani Yardım Vakfı edindiği bilgi ve tecrübeyi Suriye’de hapishanelerde tutulan sivillerin serbest bırakılması için kullanıyor. İnsani diplomasi girişimlerinin ilk meyvelerini bölgede esir tutulan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun’un serbest bırakılması, gazeteci Cüneyt Ünal’ında aylar sonra yerinin bulunması ile elde eden İHH Diplomasi Ekibi daha sonraki görüşmelerde 7 Suriyelinin daha serbest bırakılmasını sağlarken son olarak Şam’daki cezaevinde tutulan 2 Türkiye vatandaşının evlerine dönmelerini sağlamıştı.

Bu çalışmalar sonrasında gelinen noktada İHH İnsani Diplomasi Ekibi yakın tarihin gördüğü en büyük tutsak sivillerin salıverilmesi organizasyonuna imza attı. İHH ekipleri taraflar arasında yaptığı arabuluculuk sonucunda bugün Suriyeli muhaliflerin elinde tutulan 48 sivil İranlı ve Esed rejiminin elinde tuttuğu 2000’i erkek 76’sı kadın toplam 2130 Suriyeli sivil tutuklunun serbest bırakılmasını sağladı.

Tutuklular karşılıklı olarak salıverildi. Öte yandan İHH Diplomasi ekibi Suriye’nin farklı noktalarında süreci takip etmeye devam ediyor. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım Şam’daki görüşmeleri ve "İnsani Diplomasi" kapsamındaki arabuluculuk çalışmalarını bizzat yürütüyor.


 

İlgili haberler
Tümünü gör
1. Balkan STK Buluşması
1. Balkan STK Buluşması
İHH İnsani Yardım Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğinde Arnavutluk’un başkenti Tiran’da "1. Balkan STK Buluşması" düzenlendi.
27.12.2021
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü
AFAD ve İHH arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre bundan böyle AFAD, ihtiyaç duyduğu durumlarda İHH bünyesinde faaliyet gösteren akredite ekiplerle ortak çalışma konularında etkin işbirliği yapacak.
Ankara
24.11.2021
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Merhamet Derneği’nden İHH’ya ziyaret
Bosna Hersek’in en köklü kurumlarından Merhamet Derneği Başkanı Kenan Vrbanjac ve beraberindeki heyet, İHH İnsani Yardım Vakfı genel merkezine nezaket ziyaretinde bulundu.
30.09.2021