İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriyeli mülteciler için Kilis’e konteyner kent
Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Beşiriye köyünde, ülkelerindeki olaylardan kaçan Suriyeliler için yaklaşık 15 bin kişilik yeni bir konteyner kent kurulacak.
Ortadoğu, Suriye, Türkiye 29.12.2012

Konteyner kentin yapımıyla ilgili altyapı çalışmalar sürerken, Kilis Valiliği ile İnsani Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) arasında 400 konteynerden oluşan bir mahallenin yapımına ilişkin protokol imzalandı.

Vali Süleyman Tapsız, Valilikte düzenlenen imza töreninde, Kilis'teki 12 bin kişi kapasiteli konteyner kentte 13 bin Suriyelinin ikamet ettiğini belirterek, bunun yanı sıra Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) ihtiyaç olduğu için yeni bir konteyner kentin yapımına başlayacağını söyledi.

Elbeyli ilçesine bağlı Beşiriye köyünde kurulacak konteyner kent hakkında bilgi veren Tapsız, 3 bin konteynerden oluşacak merkezin yaklaşık 15 bin kişi kapasiteli olacağını aktardı.

İHH'nın konteyner kentte bir mahalle oluşturma talebinde bulunduğunu dile getiren Tapsız, şöyle konuştu:

''İHH, 400 konteynerden oluşan tam teşekküllü bir mahalle oluşturma talebinde bulundu. Bu teklifi, AFAD da uygun buldu. Biz de Valilik olarak protokolu imza altına alacağız. Artık orada bir mahalle İHH'nın mahallesi olacak. Bu yardımlar çok önemli ve anlamlı. Diğer yardım kuruluşlarının da desteğe devam etmesini arzu ediyoruz.

-Yardımlar sürüyor-

Kilis'te ''insanlık dramı'' yaşandığını vurgulayan Tapsız, şöyle konuştu: ‘Suriye'deki insanlara yardım yapmak üzere, bütün sivil toplum ve yardım kuruluşları aylardır bu yardımları zaten yapıyorlar. Bu konuda en büyük sorumluluğu üstlenen kuruluşlardan birsi de İnsani Yardım Vakfı'dır. Özellikle sınır ötesinde gıda yardımı yapılması, sıcak yemek dağıtımı konusunda ciddi gayretleri var. Yine Kilis merkezde kalan Suriyelilere gıda, giyim, soba yardımı yapan sivil toplum kuruluşlarının yanında İnsani Yardım Vakfı'nın payı büyüktür.''

İHH Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Kutluay da, yaklaşık 20 yıldır dünyanın birçok yerinde savaş ve afet bölgelerine gittiğini ifade ederek, mültecilik sorununun dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirtti.

Suriye'deki olaylara da tanık olduğunu aktaran Kutluay, şöyle konuştu: ''Dünyadaki birçok mülteci kamplarını gördüm. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptığı kamplar dünya standartlarının çok çok üstünde. Dünyanın çeşitli yerlerindeki mülteci kampında bulunan insanlar birçok sorunla uğraşıyor. Türkiye'ye bakıldığında, Suriye'den gelen kardeşlerimiz çok iyi koşullarda konteyner kentlerde barınıyor. Bundan dolayı Türkiye'ye ve Vali Tapsız'a teşekkür ederim.''

Konuşmaların ardından Vali Tapsız ile İHH Genel Başkan Yardımcısı Kutluay, protokolü imzaladı. Kurulacak 400 konteynerlik mahallenin toplam maliyeti yaklaşık 3 Milyon dolar. Her konteynerin içerisinde mini buzdolabı, elektrikli su ısıtıcı, 2li ocak, 4 yatak, masa ve 4 sandalye, nevresim takımı, halı, mutfak gereçleri ve 6 kişilik gıda ile hijyen paketleri olacak.

Online Bağış için Tıklayın

Banka Hesap Numaraları için Tıklayın   

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
İHH’dan Çad’a göç eden Sudanlılara insani yardım
Sudan'da ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasındaki çatışmalar 15 Nisan'dan bu yana devam ediyor. 550 kişinin hayatını kaybettiği, 5 bine yakın kişinin ise yaralandığı iç savaş sürecinde 700 binden fazla Sudanlı ise farklı noktalara göç etti. Ülkede sivillere yönelik acil yardım çalışmalarında bulunan İHH, bu kapsamda son olarak sınır ülkesi Çad’a göç eden Sudanlılara sıcak yemek ve gıda kumanyası dağıttı.
10.05.2023
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
İHH Sudan’daki iç çatışmaların ardından yardım çalışmalarına başladı
Sudan'da, ordu ile Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan'dan beri devam eden çatışmalar sonucunda tahmini verilere göre 500'e yakın kişi hayatını kaybetti. 4 bin kişi yaralandı ve yüz binlerce kişi de farklı noktalara göç etmek zorunda kaldı. İHH, yaşanan çatışmaların ardından ülkede acil yardım çalışmaları başlattı.
28.04.2023
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023