İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Suriyeli yetimlere psiko-sosyal destek çalışması
İHH, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet bölümü öğrenci ve mezunlarıyla Hatay Reyhanlı Sefa Yetimhanesi'nde kalan mülteci çocuklara yönelik psiko-sosyal destek çalışması gerçekleştirdi.
Suriye 14.08.2015

Suriye’de yaşanan savaştan zarar görmüş, ailelerini kaybederek Türkiye’ye sığınan çocuklar için Hatay'da psiko-sosyal destek çalışması gerçekleştirildi. Reyhanlı ilçesindeki Güney Afrika'dan Al - Imdat kurumu ile birlikte kurulmuş olan Bahattin Yıldız Suriyeli Mülteciler İçin Travma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde “Oyundur Benim Sefam” adıyla gerçekleştirilen çalışma 5 gün sürdü.

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet öğrencileri ve mezunlarının katıldığı çalışmada Güney Afrika'dan Al - Imdat kurumunun sponsor olduğu Safa Yetimhanesi'nde kalan 31 çocuğun ev, aile ve yuva ile ilgili hislerini, düşüncelerini yansıttıkları “Benim yuvam” isimli resim çalışması, gelecekteki hayallerini anlattıkları “Gelecekteki ben” isimli yazı çalışması, artık malzemeler kullanarak yaptıkları el işi çalışmaları gibi etkinlikler yer aldı. Projenin son gününde çocukların hep birlikte eğlendikleri, çeşitli oyunlar oynadıkları bir şenlik düzenlendi. Oyuncağı ve oyunu kendilerinin oluşturmasına, üretmesine fırsat tanınan etkinlikler ile çocukların bir nebze de olsa savaşın olumsuz etkisinden kurtulması sağlandı

Projenin amacı, çocukların sosyal işlevselliklerini arttırmak

Proje koordinatörlerinden Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Araştırma Görevlisi Rabia Erten, çocukların sosyal işlevselliklerinin gelişmesine katkı sağlayan projenin çocukların bilişsel, sosyal-duygusal gelişimini destekleyecek, kendilerini tanımalarına fırsat tanıyacak nitelikte bir çalışma olduğunu belirtti.

Etkinlik, Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü lisans öğrencileri ve mezunları Kübra Enuştekin, Yıldız Gümüştekin, Osman Yanık, Rabia Erten ve M. Fatih Demirci’den oluşan beş kişilik proje ekibi ile İHH Yetimhaneler Koordinatörü Numan Aka ve İHH Suriye çalışmaları yetim biriminde görevli Klinik Psikolog Ayşe Hümeyra Kutluoğlu gözetiminde gerçekleştirildi.


 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022