İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Tarihi bir tırmanış: İHH ekipleri zirvede!
İHH Afet Yönetim Birimleri’ne bağlı Arama Kurtarma Yüksek İrtifa ekibi, Kırgızistan’daki 7 bin 134 rakımlı İbni Sina Zirvesi’ne (Peak Lenin) 20 günlük bir tırmanış gerçekleştirdi. Tırmanış aynı zamanda Türkiye’den bir arama kurtarma ekibinin ilk yüksek irtifa tırmanışı olarak tarihe geçti.
Kırgızistan, OrtaAsya 01.09.2021

Türkiye’den ilk defa bir arama kurtarma ekibi, yüksek irtifa tırmanışı gerçekleştirdi. Ekip, Kırgızistan - Tacikistan sınırında yer alan Pamir Dağları’nın 7 bin 134 rakımıyla en yüksek tepelerinden biri olan İbni Sina Zirvesi’ne (Peak Lenin) tırmandı.

Tarihi bir tırmanışa imza atan İHH Afet Yönetim Birimleri’ne bağlı Arama Kurtarma Yüksek İrtifa ekibinin tırmanışı toplamda 20 gün sürdü. Türkiye’den bu güne kadar yaklaşık 20 kişinin bireysel olarak çıktığı tırmanışı İHH, 5 kişiyle gerçekleştirdi. 

ihh-ekipleri-zirvede8.jpg

Ekipte; İHH Afet Akademisi Sorumlusu ve Tırmanış Lideri Erdal Altıntaş, İHH Sualtı Arama Kurtarma Ekip Sorumlusu Ali Uygur ve İHH Gönüllüleri Mehmet Taşdemir, Cihad Kaptan ile Ahmet Çelik bulundu. Tırmanışa, Türkiye’nin İlk Kadın Kar Leoparı Esin Handal, Everest Zirvesi’ne Çıkan İlk Kosovalı Kadın Uta İbrahim ve Taylandlı Dağcı Sukthawee Suwannachairop katıldı. Tırmanış, ekibe, zorlu kış koşullarında gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri için büyük bir tecrübe kazandırdı. Ekibin, yüksek irtifa tırmanışları devam edecek.

ihh-ekipleri-zirvede3.jpg

Ekipler, kademeli tırmanıyor

Dağcılıkta ve arama kurtarmada yüksek irtifa tırmanışlarının özel ve saygın bir yeri bulunuyor. 3 bin rakımın üzerindeki dağ tırmanışları yüksek irtifa tırmanışı olarak kabul ediliyor. Tırmanışlarda vücudun yüksek irtifadaki düşük oksijen ve basınçlı ortama uyum sağlaması yaşamsal önem taşıyor. Buna bağlı olarak tırmanışlar, kademeli ve ulaşılan yüksekliklerde en az bir gece geçirmek suretiyle yapılıyor. 7 bin metrelik bir dağın tırmanışı ortalama 15-20 gün sürüyor. Bu tür uzun süreli tırmanışlarda dengeli ve iyi beslenme, sağlık, iletişim, ulaşım, konaklama, dinlenme ve daha birçok ihtiyacın karşılanması sağlıklı bir tırmanışın temel gereklerinden sayılıyor. Türkiye’de yüz binlerce kişi, dağcılık ve arama kurtarma faaliyetlerini yakından izliyor. 

ihh-ekipleri-zirvede4.jpg

İbni Sina Zirvesi (Peak Lenin)

7 bin 134 metre yüksekliğindeki İbni Sina Zirvesi (Peak Lenin), dünya dağcılığının gözde zirvelerinden kabul ediliyor. Zirve, Kırgızistan - Tacikistan sınırında yer alan Pamir Dağları’nın en yüksek tepelerinden bir tanesi. Klasik tırmanış rotası, dağın Kırgızistan tarafında yer alıyor. 4 farklı kampı bulunan zirve tırmanışı, üst düzeyde nitelikli giysi, kamp, güvenlik ve koruyucu malzeme donanımı gerektiriyor. Ekstrem dağ koşullarının söz konusu olduğu tırmanış, yüksek dayanıklılık gerektiriyor. Tırmanışın belli etapları, dağcılık tekniğinin gerektirdiği ip birliği ile gerçekleştiriliyor. 

İlgili haberler
Tümünü Gör
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Arama Kurtarma Ekipleri 2023’te 231 operasyona katıldı
İHH Afet Yönetimi Başkanlığı’na bağlı arama kurtarma ekipleri, 2023 yılında 231 arama kurtarma operasyonuna katıldı.
16.01.2024
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH’nın arama kurtarma köpekleri 50 kişinin kurtulmasına vesile oldu
İHH İnsani Yardım Vakfı Köpekli Arama Kurtarma Birimine bağlı Bozo, Angel ve Patron isimli 3 arama kurtarma köpeği yaşanan afetin ilk gününden itibaren deprem bölgesindeki çalışmalara önemli katkılar sundu. Köpeklerin enkaz alanlarındaki yer tespitleri sonrası arama kurtarma görevlileri tarafından 50 kişi sağ olarak enkazdan çıkarıldı.
24.02.2023
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH ekipleri 265 kişiyi enkazdan çıkardı
İHH İnsani Yardım Vakfı Arama Kurtarma Ekipleri, depremin hemen ardından harekete geçti. İlk saatlerden itibaren yoğun çalışmalarda bulunan ekipler, şu ana kadar 265 kişiyi enkazdan kurtardı. 1447 kişiden oluşan 65 ekibin arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
09.02.2023