İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
Suriye 11.06.2024

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Suriye'nin Halep kentine bağlı Azez ilçesinde kurduğu Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nde eğitim gören öğrencilerin yerli tohum üzerine yaptıkları araştırmalar sonrası yetiştirdikleri sebzeler ilk mahsulünü verdi. Seralardan toplanan ürünler çadır kentlerde yaşayan ailelere dağıtıldı.

img_1201.jpg
Ekim sürecinden sonra yağış durumu, toprak analizi ve gübreleme ile alakalı detaylı raporlar hazırlandı.

Birçok farklı yerli tohum üzerinde yapılan araştırmalar sonucu en uygun tohum toprakla buluşturuldu.

Küresel ısınma sebebiyle yaşanan kuraklık ve bitki hastalıkları gibi birçok faktör dünyanın bütün ülkelerinde tarımı etkilemeye başladı. Günümüzde artık ülkeler kendi ihtiyaçlarını kendi üretimleriyle karşılamakta zorlanıyor ve ürün azlığından dolayı tüm dünyada gıda fiyatları hızla artıyor.

img_1228.jpg

Çalışma ile ilgili açıklamalarda bulunan İHH Tarım, Çevre ve İklim Değişikliği Biriminden Turab Atay; “Bu projedeki amacımız öncellikle öğrencilerimize saha tecrübesi kazandırmak. Bununla birlikte Suriye iklimine en uygun ata tohumlarını koruma altına almak. Bunu yaparken hem üretiyoruz hem öğreniyoruz. Ayrıca bu ilk mahsulümüzü görmek öğrencilerimizi ve bizleri gelecek adına umutlandırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

dji_fly_20240301_111402_0044_1709278459848_pho.jpg

Serada toplanan tüm ürünler çadır kentlerde yaşayan ailelere dağıtıldı.

İlgili haberler
Tümünü Gör
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İdlib'teki Göz Sağlığı Merkezi ile binlerce kişi ışığa kavuştu
İHH İnsani Yardım Vakfı ile Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki Sarmada ilçesinde kurulan Göz Sağlığı Merkezi, savaş mağduru sivillere ücretsiz olarak sağlık hizmeti vermeye devam ediyor.
28.05.2024
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye yönelik insani yardım çalışmalarını sürdürüyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana çeşitli yardım kalemlerinde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
24.05.2024