İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
"6. Uluslararası Çocuk Buluşması" İstanbul'da düzenlendi
İHH tarafından dünyanın 13 ülkesinden Türkiye’ye getirilen yetimler, “6. Uluslararası Çocuk Buluşması”ndaki gösterileri ile davetlilere duygulu anlar yaşattı.
19.10.2014

İHH tarafından dünyanın 13 ülkesinden Türkiye’ye getirilen yetimler, “6. Uluslararası Çocuk Buluşması”ndaki gösterileri ile davetlilere duygulu anlar yaşattı.

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından düzenlenen "6. Uluslararası Çocuk Buluşması"nın finali Sinan Erdem Spor Salonunda gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın katkılarıyla düzenlenlenen "6. Uluslararası Çocuk Buluşması"na Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu ve çok sayıda davetli katıldı.Kuran-ı Kerim okunması ile başlayan program, İHH tarafından hazırlanan yetimler hakkındaki kısa film gösterisiyle devam etti. Farklı ülkelerden gelen çocuklar yöresel kıyafetler ile sahneye çıkarak şarkılar söyledi, ülkelerinin yerel oyunlarını oynadı. Yetimlerin, sahnede sergiledikleri oyunlarda gösterdikleri performans katılımcıları mest etti.

Yetimlilik bilincini yaygınlaştırmak için iki yılda bir İstanbul’da düzenlenen “Çocuk Buluşması” için Bosna Hersek, Arnavutluk, Moritanya, Somali, Makedonya, Yemen, Suriye, Filistin, Gürcistan, Kırgızistan, Pakistan, Sri Lanka ve Tanzanya'dan gelen yetimler, Sinan Erdem Spor Salonunda Türkiye’deki kardeşleri ile bir araya geldi.İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından dünyanın 13 ülkesinden Türkiye’ye getirilen yetimler, “6. Uluslararası Çocuk Buluşmasındaki” gösterileri ile davetlilere duygulu anlar yaşattılar. Program 132 ülkede canlı yayımlandı.


Program Kur'an tilaveti ile başladı
Sinan Erdem Spor Salonundandaki “Yetim Şöleni”, Somali’den gelen minik konuğun okuduğu Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Katılımcılara tanıtılan davetli çocuklar ellerinde kendi ülkelerinin bayraklarını taşıyarak salonda seramoni yürüyüşü yaptıktan sonra İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım açılış konuşmasını yaptı.
Yıldırım, konuşmasında artık yetimlerin konuşacağını, büyüklerin de dinleyeceğini söyledi.Dünyada 400 milyon yetim olduğunu, bunun her ay 47 binine kendilerinin baktığını belirten Yıldırım, "Programın yayınlandığı ülkelerdeki insanlara da yetim konusunu anlatmaya çalışıyoruz. Bütün kardeşlerime, yetimlere sahip çıkın. Bu yıl sponsorluğunuzla 47 bini 100 bine çıkaralım, hedefimizi böyle yapalım" dedi.


"Yetimlere sahip çıkmak bizim inancımıza göre vazifedir."
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan "Bizim inancımızda yetimlik yalnızlığı ve kimsesizliği ifade etmez. Ümmetin evladı olmayı milletin evladı olmayı ifade eder. Bizim peygamberimizde yetimdi. Yetimlere sahip çıkmak bizim inancımıza göre bir vazifedir. Biz beşikten mezara kadar iyiliği emreden bir ümmetiz. Hayatımız boyunca iyilik yapmak durumundayız." dedi.


"Mağdur ve muhtaç kim varsa onlara sahip çıkmak vazifemizdir."
Akdoğan konuşmasında Nazım Hikmet'ten alıntı yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Nazım Hikmet der ki; 'Ölen çocuklar büyümez.' Ama annesini babasını kaybeden çocuklar öyle bir büyür. Yetim kalmış çocuğun birde kardeşi varsa onun elinden tuttuğu zaman annesi babası gibi davranmak zorundadır. Birden aile büyüğü olur ve bütün dünyanın yükü onun üzerine biner. İşte bu yavrucağımızı yalnız bırakmamız gerekiyor. Bebek masumiyet ifadesidir. Bebeği katledenler de masumiyeti yani insanlığı hedef alırlar. İnsaniyeti katletmiş olurlar. Bazen bize soruyorlar siz neden her yerle bu kadar ilgilisiniz. Neden her yere yardım elinizi uzatıyorsunuz. Bizde cevap olarak bizim ecdadımız böyle yapmıştı. Nereye yardıma gittiysek geçmişte ecdadımızın oraya yardım ettiğini gördük. Yardımda bulunmak bizim ahlaki ve vicdani görevimizdir. Biz kimseye sırtımızı dönemeyiz kapılarımızı kapatamayız. Suriye'den 1.5 milyon göçmen geldi. Mağdur ve muhtaç kim varsa onlara sahip çıkmak bizim vazifemizdir. Bazı ülkeler bunu bir sosyal etkinlik olarak görebilir. Bu yardımlar bizim için bir ahlakı duruştur yapmak zorundayız ve inadına yapacağız. İnadına adaleti yüceltmek için mücadele edeceğiz. Bizim yardım kuruluşlarımızın Ortadoğu'ya gidip yardım etmesinden rahatsız oluyorlar. Türkiye'nin ortadoğu’da etkinlik kazanmasından rahatsızlık duyuyorlar. Biz yardım yaparken petrol var mı altın var mı diye gitmiyoruz. Türkiye'nin etkinlik kazanmasında rahatsızlık duyuyorlar "

 

"5 Milyondan fazla çocuğun Suriye'deki savaştan etkilendiğini biliyoruz."Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam da İHH aracılığı ile gerçekleştirilen 6. Uluslararası Çocuk Buluşması'nda bulunmaktan gurur duyduğunu söyleyerek, "Ülkemizden ve dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarla bugün burada bir olmak çok güzel bir duygu. Dünyanın neresinde olursa olsun yetim olan çocuklar bütün insanlığa özellikle de Müslümanlara emanet edilmişlerdir. Yetim çocuklara sahip çıkmak insanlığın en önemli ve temel sorunları arasında yer alıyor. Savaşlar ve doğal afetler en çok çocukları etkiliyor. Resmi rakamlara göre dünya üzerinde 200 milyon, gerçekte ise 400 ila 500 milyon arası çocuğun doğal afet, savaş ve benzeri sebeplerden yetim kaldığı biliniyor. Kimsesiz çocuklar dilenci, fuhuş ve hırsızlık çetelerinin en kolay avları durumdalar. 5 milyondan fazla çocuğun Suriye'deki savaştan etkilendiğini biliyoruz. Geçen yıl 260 Bin çocuk sığınmacı vardı. Bu sene bu rakam 1.5 milyona ulaşmış vaziyette. Bizi bir araya getiren ortak nokta dünya çocukları için ellerimizi ve kalplerimizi birleştirme arzusu" ifadelerini kullandı.
 

"Kendimize iyilik yapalım"
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da dünyada kazaların, doğal afetlerin ve savaşların yetim sayısını artırdığını ifade ederek, doğal afetlerin, kazaların önüne geçilemediğini ancak savaşları önlemek için "büyük Türkiye yolculuğunu hızlandırmak" gerektiğini söyledi.

Yetimlere sahip çıkmanın önemine işaret eden Gündoğdu, "Sahip çıkılmazsa organ mafyasının, misyonerlerin, fuhuş çetesinin eline düşebilirler. Biz, millet olarak 'Evdeki yangını söndürürüm ama mahalledeki yangına karışmam' diyemeyiz. Yetimler, annesi babası ölümce yetim kalır ama gerçekten bu yetimler bu ümmet onlara sahip çıkmadığında yetim kalacaktır. Yetimlere sahip çıkmak, kendi geleceğimize sahip çıkmaktır, kendimize iyiliktir. Kendimize iyilik yapalım" şeklinde konuştu.
 

"Her sınıfın bir yetim kardeşi var"
Programda, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Her sınıfın bir yetimi var" kampanyasında en fazla yetime destek veren 3 okula teşekkür ederek, plaketlerini verdi. Avcı, organizasyonda emeği geçenlere, öğretmenlere, öğrencilere, onları teşvik edenlere ve İHH'ya da teşekkürlerini sundu.Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanılığı ve İHH'nın işbirliğinde düzenlenen kampanya kapsamında 2013-2014 eğitim ve öğretim döneminde 80 ilde, 2 bin 84 okulda, 7 bin sınıfta etkinlik gerçekleştirildi.
 

"Yetim peygamberin ümmeyiz"
Konuşmaların ardından değişik ülkelerden gelen yetimler, yerel gösterilerini yaptılar. Programın sonunda sanatçı Ömer Karaoğlu ve minik kalpler korosunun konseriyle katılımcılara farklı dakikalar yaşatıldı.
Yoğun katılım oldu
Savaş, kriz, çatışma ve doğal afetler gibi sebeplerden dolayı yetim kalan çocukların bakımlarını sağlanması ve yetimlilik kavramının bilinçaltlarına yerleşmesi amacıyla bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk Bulaşması’na yoğun ilgi gösterildi. Sinan Erdem Spor Salonu’nu hınca hınç dolduran davetliler, yetimler için bağışta da bulundular. İHH ekibinin bütün noktalarda hazır oldukları şölende 4 buçuk saat sürdü.

Programda Yalçın Akdoğan, Ayşenur İslam ve Nabi Avcı'ya Afrika'da çocuklara Kur'an-ı Kerim eğitiminin verildiği loh isimli tahta hediye edildi.

Katılımcılar ve davetliler, bir sonraki yetim buluşmasında bir araya gelme dilekleri ile evlerinin yolunu tuttular.

İHH İnsani Yardım Vakfı dünyanın farkı ülkelerinden “Sponsor Aile Sistemi" ile desteklediği yetimleri Uluslararası Çocuk Buluşmaları kapsamında her iki yılda bir İstanbul'da bir araya getiriyor.

İlgili haberler
Tümünü Gör
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
Suriye’ye 2 bin 460 hisse kurbanlık
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 2 bin 460 hisse kurbanlık kesimi yaparak, etlerini savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırdı.
16.06.2024
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Tarladan çadır kentlere ilk mahsul heyecanı
Şam Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde yerli tohum üzerinde yapılan çalışmalar sonrası seralarda yetiştirilen tarım ürünleri ilk mahsulünü verdi.
11.06.2024
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İdlib’teki kamplara dayanıklı ekmek yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye’nin İdlib ili kırsalındaki kamplarda yaşayan ailelere, Bingöl İHH tarafından gönderilen 185 bin paket dayanıklı ekmek dağıtıldı.
31.05.2024