İHH İnsani Yardım Vakfı
Tokat Valisi 6 yetime sahip çıktı
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin tanıtım toplantısında Tokat Valisi Cevdet Can, 6 yetime sahip çıktı.
Türkiye 24.12.2014

İHH tarafından başlatılan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen tarafından desteklenen “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesi tanıtım toplantısı Tokat’ta yapıldı.

Atatürk Kültür Sarayı’nda yapılan tanıtım toplantısına Vali Cevdet Can, İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Özel İdaresi Recep Gökçe, eğitimciler ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Programda yapılan konuşmaların ardından duygulu anlar yaşayan ve gözleri dolan Vali Cevdet Can, proje kapsamında 6 yetim çocuğa sahip çıktı.
 
 
İHH Yetimhaneler Koordinatörü Reşat Başer’in konuşmasından sonra duygulandığını belirten Vali Cevdet Can, bu topraklarda ortaya çıkmış bereketin ve mübarekliğin ecdadın bu topraklara ektiği bir tohum olduğunu söyledi. Onun da temelinin, inancımıza, dinimize Peygamberimize, onun ehl-i beytine ve sahabesine dayandığını hatırlatan Vali Cevdet Can,  “Aslında bu bir vebaldir. Bu bir yükümlülük. Geç bile kaldık. Ama nereden dönersiniz kârdır. İnşallah bu toplantı Tokat için bir diriliş olur” dedi.
 
Bu toprakların aslında yardım etmeye çok alışkın topraklar olduğunun altını çizen Vali Cevdet Can, konuşmasında; “Sizlerin ecdadı, bu topraklarda yaşayan büyüklerimiz Selçuklu’da bu toprakların ismine Dar-ün Nusret, Osmanlı’da Dar-ün Nasr demişler. Aslında bu iki kelimenin de anlamı yardım edenler diyarıdır. Dolayısıyla bu topraklar yardım etmeye alışkındır. Üzerimizde büyük bir yükümlülük var. İHH aslında ‘İnsan Hak ve Hürriyetleri’dir baktığınız zaman. Bu insan hak ve hürriyetleri bizim Peygamber Efendimizin Veda Hutbesi’nde bize bıraktığı bir mirastır. Aslında bu bizim için bir yükümlülüktür. Bizler Cenab-ı Allah’ın halifesi olarak bunları yapmak zorundayız. Bugün sahip olduğumuz ne kadar ulvi değer, ne kadar merhamet, ne kadar insaf varsa biz Peygamberimize, onun Ehl-i Beytine, sahabesine, o güzel insanlara borçluyuz. Cenab-ı Allah bir ayeti kerimesinde Peygamberimize ‘Ben sizi yetim olarak barındırmadım mı?’ diyor. Ve bu güzelliği, bu merhameti, bu insafı dünyaya bir yetim yaymıştır. ” dedi.
 
“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin Tokat İl Koordinatörü Abdurrahman İlhan projeyi tanıttı. Bu projenin Tokat’ta ilk defa 2013-2014 eğitim öğretim yılında okullarda uygulanmaya başlandığını ve ilk yıl 220 yetime sponsor olunarak bu sayı ile Tokat’ın Türkiye’de 7. sırada yer aldığını  ifade eden İlhan, “2014-2015 eğitim öğretim yılında da projemiz okullarımızda uygulamaya konulmuş olup, tüm katılımcılardan desteklerini bekliyoruz” dedi.
 
 
Toplantıda projeye destek veren Arif Nihat Asya İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri duygu ve düşüncelerini dile getirerek, yaptıkları çalışmaları anlattılar.
 
Ayrıca Tokat’ın Turhal ilçesinde yapılan diğer programa Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler ve ilçedeki okul müdürleri ve eğitimciler katıldı. Programda Belediye Başkanı Bekler, kendisinin de 2 çocuğu olduğunu ve 2 tane yetim sponsorluğu alacağını ifade etti.
 
İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021