İHH İnsani Yardım Vakfı
Tüm dünya Mavi Marmara davasını izleyecek
6 Kasım'da önemli isimler ve binlerce kişi Çağlayan'da olacak.
Filistin, Ortadoğu, Türkiye 05.11.2012

6 Kasım’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayacak Mavi Marmara davası dünyanın dört bir yanından hukukçu, politikacı, gazeteci ve aktivisti buluşturacak.

Gazze Özgürlük Filosu ve Mavi Marmara gemisine yapılan saldırı hakkındaki ceza davasının ilk duruşması 6 Kasım’da İstanbul’da yapılacak. Gazze’ye Özgürlük Filosu ve Mavi Marmara organizatörü İHH - İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı dava için yoğun bir çalışma sürdürüyor. Dünyanın dört bir yanından yüzlerce avukatın müdahil olarak katılacağı davaya pek çok ülkeden politikacı, gazeteci ve aktivist de gözlemci olarak katılacak.

Amerika’dan Güney Afrika’ya, Avrupa’nın pek çok ülkesinden Çin’e kadar pek çok ülkenin basın kuruluşları Mavi Marmara davasının ilk duruşmasını takip etmek için İHH’ya başvurdu.

Mavi Marmara davası için 6 Kasım’da Çağlayan Adliyesi’nde bulunacağını açıklayanlar arasında dünyaca ünlü isimler de bulunuyor. Amerikan ordusu eski albayı Ann Wright, İngiliz savaş muhabiri Yvonne Ridley ve 1967 yılında İsrail’in saldırısına uğrayan Amerikan gemisi USS Liberty’nin personellerinden biri olan Joe Meadors da müşteki-mağdur sıfatıyla 6 Kasım’da başlayacak olan duruşmalara katılacak.

[video-269]

Mavi Marmara Davası’nın ilk duruşması 6 Kasım 2012’de saat 09:30’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde başlayacak ve aralıklı olarak 3 gün devam edecek. Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelecek Filo yolcuları, şehit yakınları ve avukatları duruşmada hazır bulunacak. Duruşma; Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden insan hakları gözlemcileri, medya mensupları, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri tarafından takip edilecek.

İsrailli Tümgeneral Tal Russo hakkında ek soruşturma

Gazze Özgürlük Filosu’na yapılan saldırı hakkında Türkiye’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma ile 28.05.2012 tarihi itibariyle İstanbul 7.Ağır Ceza Mahkemesinde 2012/264 Esas numarası ile İsrailli 4 üst düzey komutana dava açılmıştı. Kimlik bilgilerine ulaşılamamış olan diğer komutan ve askerler için ise soruşturma devam ederken geçtiğimiz günlerde İsrail Ordusu Güney Komutanı Tümgeneral Aluf Tal Russo hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan şikâyet üzerine ek bir soruşturma daha başlatıldı.

Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı operasyonu komuta merkezinden planladığı ve yürüttüğü iddia edilen Tümgeneral Aluf Tal Russo hakkındaki soruşturmanın tamamlanıp ek iddianame ile 6 Kasım’daki duruşmanın sanıkları arasına eklenmesi bekleniyor. 37 ülkeden yolcu ve şehit yakınları dâhil 490 kişinin "müşteki-mağdur" olarak yer aldığı davada ayrıca dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin de "firari sanık" olarak yargılanacak.

Davayı takip etmek için gelecek bazı isimler:

'Amerikan Donanması'na ait USS Liberty gemisi 1967 yılında Arap İsrail Savaşı’nı gözlemlemek üzere bölgeye gönderilmiş ancak uluslararası sularda İsrail tarafından deniz ve havadan saldırıya uğramıştı. Gemide Amerikan Deniz Kuvvetleri personeli olarak görev yapan Joe Meadors 34 ölüm ve 171 yaralı ile sonuçlanan saldırıdan sağ olarak kurtulanlardan biriydi. 2010 yılında Gazze’ye doğru yola çıkan Özgürlük Filosu’nda bulunan Sfedoni gemisinin yolcuları arasında yer alan Meadors benzer bir saldırıya ikinci kez şahit olmuştu.

2003 yılında Amerika’nın Irak’ı işgaline karşı çıkarak ordudaki görevinden istifa eden ve o tarihten itibaren savaş karşıtı ve insan hakları savunucusu olarak sembol bir isim haline gelen Ann Wright ise Özgürlük Filosu’nun gemilerinden biri olan Challenger 1’in yolcuları arasındaydı.

İngiliz Gazeteci Yvonne Ridley ise 2002 yılında savaş muhabiri olarak Afganistan’a girmesi ve orada Taliban tarafından tutuklanmasıyla tanınıyor. Ülkesine döndükten sonra Müslüman olan ve daha önce olduğu gibi Filistin, Irak ve buna benzer mazlum ülkelerin yaşadığı sorunları duyurmak ve çözüm getirmek üzere çalışmalar yapmayı sürdüren Ridley son olarak Mavi Marmara ile Gazze’ye gitmeyi denemişti.

"İsrail Yargılanıyor" - Mavi Marmara Davası Özel Sayfası için Tıklayınız

Online Bağış için Tıklayın

Banka Hesap Numaraları için Tıklayın

İlgili haberler
Tümünü gör
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
Türkiye Afganistan’ı unutmadı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Afganistan’a yönelik yardım faaliyetlerine 2021 yılında da devam etti. İHH, 100 ton buğday tohumu ve 10,14 ton gıda desteğinde bulunduğu ülkede, 3 bin 443 yetimi düzenli olarak destekliyor.
10.01.2022
17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı
17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı
İHH İnsani Yardım Vakfı’nın "Katarakt Ameliyatları Projesi" kapsamında 2021 yılında 7 ülkede 17 bin 200 kişiye katarakt ameliyatı yapıldı. Böylece, 2007’den bu yana İHH’nın yaptırdığı toplam ameliyat sayısı 157 bine ulaştı.
07.01.2022
Suriye’de 1 milyon 150 bin kişiye yardım
Suriye’de 1 milyon 150 bin kişiye yardım
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Suriye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan savaş mağduru sivillere, 2021 yılı içerisinde 65 bin ton ağırlığında 2 bin 533 TIR dolusu insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
05.01.2022