İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Türkiye- Suriye sınırına 2 acil yardım tırı
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye’de yaşanan insanlık dışı saldırılardan kaçarak Türkiye sınırına sığınan mültecilere yardım etmek amacıyla 2 acil yardım tırını bölgeye gönderdi. Birinci tırı günlük 10
Ortadoğu, Suriye 20.06.2011

Suriye yönetiminin yıllardır sürdüregeldiği despot rejim ve beraberinde getirdiği insan hakları ihlalleri Kuzey Afrika’da başlayan özgürlük mücadelesini Suriye’ye taşıdı. Komşumuz Suriye’de 15 martta başlayan halk ayaklanması, Esad hükümet birliklerince şiddetle bastırılıyor. Dünya ile tüm bağlantıları kesilen bölgelerde yaşanan olaylarda son dört ayda 30.000 kişi yaralanırken 1.500 kişi hayatını kaybetti. 10.000 kişi gözaltına alındı; halen kendilerinden haber alınamayan 3000 kişi bulunuyor. Ülkede yaşanan olaylar nedeniyle 12.000 Suriye vatandaşı da evlerini terk etmek zorunda kaldı.

İHH İnsani Yardım Vakfı, mayıs ayında Lübnan’a sığınan 400 Suriyeli mülteci aileye yaptığı insani yardımlar ardından şimdi Türkiye sınırındaki Güveççi ve Görentaş beldesine sığınan mültecilere 5 kamyon gıda malzemesi ve ilaç ulaştırdı. Suriye’nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Cis Eş Şuğur’dan katliamdan kurtulmak için kaçan ve Türkiye sınırına sığınan mülteciler,  ormanlık bir arazide yaşıyorlar ve en basit insani ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor.

16 Haziran itibariyle 160.000 TL’lik bir yardım çalışması gerçekleştiren İHH İnsani Yardım Vakfı, şimdi de iki insani yardım tırını Suriye sınırına, sıfır noktasına, gönderdi. Tırlar yola çıkmadan önce İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Sekreteri Yaşar Kutluay bir basın açıklaması yaparak, bölgeye gönderilen acil yardım malzemeleri hakkında bilgi verdi. Kutluay, bölgeye gönderilen tırlardan birisinin günde 10 bin kişiye sıcak yemek çıkartma kapasitesine sahip gezici aş evi olduğunu belirtti. Diğer yardım tırında da tekstil malzemeleri olduğunu ifade eden Kutluay sözlerine şu şekilde devam etti: ‘‘ Suriye halkı yaşanan olaylardan kurtulabilmek için her şeylerini geride bırakarak Türkiye sınırına sığındılar. Yanlarına kıyafet bile almadan evlerini terk etmek zorunda kalan bu insanlar için toplam değeri 600 bin TL’yi bulunan tekstil malzemelerini bölgeye gönderiyoruz. Gezici aşevimiz ile birlikte bölgeye gönderdiğimiz bu yardım tırının içinde kadın, çocuk ve erkek teksitil malzemesi bulunuyor. Tüm halkımızı komşu Suriye için ayni ve nakdi olarak bir yardım seferberliğine davet ediyoruz.’’

Online Bağış için Tıklayınız

Banka Hesap Numaraları için Tıklayınız

[video-158]

[video-159]

[video-160]

[video-161]

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH 5 bin 943 kişiyle yardım çalışmalarına devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 943 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile çalışmalarına devam ediyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 3 bin 28 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de gıda, barınma ve giyecek gibi birçok alanda yüzbinlerce kişiye destek ulaştırdı.
21.02.2023
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
İHH Adıyaman’da sıcak ve taze ekmek üretiyor
Depremden etkilenen illerden olan Adıyaman’da ekmek fırınları hâlâ kapalı. 12 gündür şehirdeki ekmek ihtiyacı başka şehirlerden getirilen ekmeklerle karşılanıyor. Depremin hemen ardından arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarında bulunan İHH, Adıyaman’da bulunan bir fırınla anlaşarak ekmek üretmeye başladı. Fırında günlük olarak 16 bin ekmek üretilerek depremden etkilenen vatandaşlara dağıtılıyor.
18.02.2023
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH 5 bin 852 kişiyle deprem bölgesinde
İHH İnsani Yardım Vakfı deprem bölgelerinde 5 bin 852 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile faaliyetlerde bulunuyor. İHH Arama Kurtarma Ekipleri vefat etmiş ve yaralı olarak 2 bin 934 kişiyi enkazdan çıkarırken, acil yardım gönüllüleri de yüzbinlerce kişiye farklı alanlarda destek ulaştırdı.
17.02.2023