İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Türkiye’den Pakistan’a büyük destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, Pakistan’daki yardım çalışmalarını sürdürüyor. Ağustos ayında yaşanan selin ardından başlattığı acil yardım çalışmalarıyla ülkede 150 binden fazla kişiye yardım götüren İHH, Yetim Dayanışma Günleri etkinlikleri kapsamında da yetimlere ve ailelerine hayırseverlerin desteklerini ulaştırdı.
Pakistan 06.12.2022

Ağustos ayında Pakistan’ın yaklaşık üçte birini etkileyen büyük bir sel meydana geldi. Yaşanan selde, bin 700’den fazla insan hayatını kaybetti, 13 bini aşkın kişi ise yaralandı. 806 bin ev tamamen yıkılırken, 1,3 milyon ev hasar gördü ve 1,2 milyon çiftlik hayvanı telef oldu. Selden tarım alanları da büyük zarar gördü. Selin ardından 4 ay gibi uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen, sel sularının çekilmemesi sebebiyle insanlar ne evlerine ulaşabiliyor, ne de tarım alanlarına ekim yapabiliyorlar.

turkiyeden-pakistana-buyuk-destek-10.jpg

İHH acil yardım çalışması başlattı

Uzun yıllardır Pakistan’da yardım çalışmalarında bulunan İHH, yaşanan sel sonrası ülkeye yönelik acil yardım çalışmaları başlattı. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar yapılan yardımlar şu şekilde: “13 bin 272 aileye gıda kumanyası, 50 bin 760 kişiye sıcak yemek, 5 bin 135 konserve yemek, 6 bin 215 battaniye, 7 bin 337 hijyen kiti, 4 bin 550 cibinlik, bin 107 çadır, 100 su filtresi, 265 branda ve 3 bin 197 adet mutfak tefrişatı.”

turkiyeden-pakistana-buyuk-destek-1.jpg

35 bin kişiye sağlık hizmeti

Yardım çalışmalarında ayrıca, Sind ve Belucistan şehirlerinde bulunan 4 mobil saha kliniği 195 gün boyunca desteklendi. Saha kliniklerinde, muayene ve tedavi hizmetleri ile ilaçlar ücretsiz bir şekilde karşılandı. Bu hizmetlerden; 8 bin 249’u erkek, 12 bin 870’i kadın, 13 bin 514’ü ise çocuk olmak üzere 34 bin 633 kişi faydalandı.

Pakistan’ın pek çok bölgesinde hâlâ selin etkileri devam ediyor. Ülkede, gıda, giyim, hijyen malzemesi ve barınma alanlarına büyük ihtiyaç duyuluyor.

turkiyeden-pakistana-buyuk-destek-19.jpg

YDG ile yetimlere ve ailelerine destek

İHH, acil yardım çalışmalarının yanında 2022 yılı Yetim Dayanışma Günleri etkinlikleri ile de Pakistan’da yetimlere ve ailelerine destek ulaştırdı. Yemek ikramı ve hediye dağıtımlarının yapıldığı 2 ayrı şenlik düzenlendi, çocuklar şenliklerde çeşitli oyunlarla eğlendi. Ayrıca, 10 adak-akika kurbanı kesilerek yetimhanelere dağıtımları gerçekleştirildi.

Gelir Temini Projeleri ile de yetim ailelerine destek ulaştıran İHH, 60 yetim annesine dikiş makinesi hediye etti ve 5 bakkal ile 4 terzi dükkanının da açılışını yaptı. Öte yandan Haripur yetimhanesinde kesilen 4 küçükbaş hayvanın da dağıtımları gerçekleştirildi.  

turkiyeden-pakistana-buyuk-destek-12.jpg

Destek olmak için

Pakistan halkına destek olmak isteyen hayırseverler, tüm operatörlerden PAKISTAN yazıp 3072’ye kısa mesaj göndererek 10 TL destekte bulunabiliyor. Daha fazla bağış yapmak isteyenler ise İHH’nın internet sitesinden online bağış yolu ile ya da İHH’nın banka hesap numaralarına açıklama kısmına PAKISTAN yazarak istediği tutarda yardım edebiliyor.

 

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gazze’de en çok yemek dağıtımı yapan kuruluşlardan
İHH, Gıda Güvencesi Sektörü’nde Uluslararası Koordinasyon Mekanizması verilerine göre Gazze'de günlük olarak en fazla sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapan uluslararası kuruluşlar arasında yer aldı. Çalışmalarını sürdüren vakıf, Dünya Gıda Programı (WFP) ile birlikte Ramazan’da da her gün 48 bin kişiye iftar yemeği ikramında bulunuyor.
18.03.2024
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH Gazze’ye yönelik yardımlarına ara vermeden devam ediyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, işgalci İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’ye insani yardım ulaştırmaya devam ediyor. Her gün 32 bin kişiye sıcak yemek dağıtımında bulunan vakıf; 7 Ekim’den bu yana gıda kolisi, battaniye ve tıbbi malzeme gibi farklı kalemlerde on binlerce Gazzeliye destek oldu.
16.02.2024
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
Suriye’deki 4 bin 608 aileye kış yardımı
İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından ‘‘İyilik Soğuk Geçirmez’’ sloganıyla başlatılan kış kampanyası kapsamında Suriye’nin kuzeyindeki 4 bin 608 aileye kömür, battaniye, sünger yatak, gıda kolisi, mont ve çizme gibi yardım malzemeleri dağıtıldı.
06.02.2024