İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç

Haftanın Projesi

Uluslararası öğrenciler deprem bölgeleri için seferber oldu
Sefire-i Alem Derneği öncülüğünde 19 farklı ülkeden 50’yi aşkın öğrenci depremden etkilenen vatandaşlara destek olmak amacıyla örnek bir çalışma gerçekleştirdi. Öğrenciler, dernek binasında kurulan atölyelerde İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kermesinde satılması için sarma ve mantı hazırladı. Ürünlerin satışından elde edilen gelir Kahramanmaraş’ta kurulması planlanan konteyner mahallesinde kullanılacak. Öğrenciler tarafından ayrıca, çocuklar için oyuncak kampanyası başlatılırken, deprem bölgesine gönderilmek üzere toka ve çeşitli giyecekler de dikildi.
18.02.2023

Türkiye’de eğitim alan uluslararası öğrenciler deprem bölgesine yardım ulaştırmak için örnek bir çalışmada bulundu. Suriye, Sudan, Gana, Filistin, Cezayir, Tunus, Fas, Pakistan, Tacikistan, Doğu Türkistan, Azerbaycan, Bangsamoro, Burkina Faso, Kenya, Somali, Endonezya, Çeçenistan ve Ukrayna’dan olmak üzere 19 faklı ülkeden 50’yi aşkın kız öğrenci, Sefire-i Alem Derneği öncülüğünde bir araya gelerek İHH İnsani Yardım Vakfı’nın kermesinde satılması için sarma ve mantı hazırladı. Öğrenciler ayrıca, deprem bölgesine gönderilmesi için toka ve çeşitli giyecekler dikti. Suriyeli öğrencilerin organize ettiği çalışma kapsamında da depremden etkilenen illerdeki çocuklara gönderilmek üzere yüzlerce oyuncak toplandı. Kermesten elde edilen gelir, kurulması planlanan konteyner mahallesinde kullanılacak.

2-uluslararasi-ogrenciler-deprem-bolgeleri-ici.jpg

“Elde edilen gelir deprem bölgelerinde kullanılacak”

Deprem bölgelerine destek ulaştırmak için bu çalışmayı yaptıklarını belirten Sefire-i Alem Derneği Başkanı Derya Şama, kurdukları atölyelerde çalışmaların sürdüğünü belirtti. Şama, “Örgü atölyemizde hazırlanan tüm ürünler deprem bölgesine gönderilecek. Bir diğer atölyemiz olan toka atölyesinde birbirinden güzel tokalar hazırlandı. Bu tokalar da depremden etkilenen çocuklarımıza hediye edilecek. Konteyner mahallesi projesine destek olmak amacıyla da öğrencilerimiz sarma ve mantı hazırlıyorlar. Bu yiyecekler de pazartesi günü İHH tarafından açılacak kermeste satılarak, elde edilen gelir İHH’nın konteyner mahallesi çalışmasında kullanılacak” dedi.

derya-sama.jpg

“Biz nasıl destek olabiliriz diye düşündük”

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde yüksek lisans eğitimi alan Bangladeşli öğrenci Jannetul Ferdaus ise, “Türkiye Müslüman ülkelere destek olmak için çaba gösteriyor ve yaşadıkları sorunlarda yanlarında oluyor. Yaşanan depremin ardından biz nasıl destek olabiliriz diye düşündük. Maddi olarak parasal destek olduk, manevi olarak da Kur’an okuyarak ve dua ederek yanlarında olmaya çalıştık. Ben orada değilim belki ama benim burada yaptığım bir örgü belki bir kardeşimi ısıtır diye düşünerek bu atölyelere katıldım. Bir haftadır yemekten başlayarak dikiş ve nakışlarla destek olmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.    

jannetul-ferdaus.jpg

Suriyeli öğrenciler oyuncak kampanyası başlattı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencisi Maha Taetae da, Suriyeli öğrenciler olarak oyuncak kampanyası başlattıklarını ve deprem bölgesindeki çocuklara gönderilmesi için oyuncaklar topladıklarını anlattı.

maha-taetae.jpg

Atölyelerde, öğrencilerin çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor.

İlgili haberler
Tümünü gör
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
İHH’dan Sudanlı savaş mağdurlarına gıda desteği
Sudan, 15 Nisan’dan bugüne devam eden iç karışıklık sebebiyle yakın tarihin en büyük insani krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ülkede milyonlarca insan; içme suyuna, temel gıda, temizlik ve barınma malzemelerine ihtiyaç duyuyor. Çatışmaların hemen ardından ülkeye yönelik yardım çalışmalarına başlayan İHH, son olarak 408 aileye gıda malzemesi desteğinde bulundu.
16.11.2023
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Suriye’deki 144 aileye yeni yuva
Nevşehir İHH İnsani Yardım Derneği’nin destekleriyle Suriye’nin İdlib kırsalındaki Kemmune bölgesinde inşa edilen 144 ev, savaş mağduru ve ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi.
04.10.2023
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH’dan Sudan’a 30 konteynerlik yardım malzemesi
İHH İnsani Yardım Vakfı 15 Nisan’dan bu yana iç karışıklığın sürdüğü Sudan’a yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor. Vakıf; gıda, battaniye, giyim, ayakkabı ve temizlik malzemesi gibi çeşitli ihtiyaç kalemlerinden oluşan 30 konteynerlik insani yardımı ülkeye gönderdi. “Rotamız Sudan Yükümüz İyilik” sloganıyla yürütülen yardım çalışması kapsamında Temmuz ayında da 15 konteyner dolusu insani yardım ülkeye ulaştırılmış ve 200 bine yakın kişi bu yardımlardan istifade etmişti.
29.09.2023