İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
UNOCHA, RAF ve İHH'dan, Sphere uzmanlık kursları
BM’nin İnsani İşler Koordinatörü Ofisi (OCHA), Katar RAF kuruluşu ve SPHERE Eğitim Programı’nın, İnsani Yardım Çalışanlarını Eğitecek Uzmanlar Yetiştirme Kursları İHH İnsani Yardım Vakfı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
Türkiye 29.12.2014

BM’nin İnsani İşler Koordinatörü Ofisi (OCHA), Katar RAF kuruluşu ve SPHERE Eğitim Programı’nın, İnsani Yardım Çalışanlarını Eğitecek Uzmanlar Yetiştirme Kursları İHH İnsani Yardım Vakfı’nın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

OCHA, RAF ve İHH’nın ortaklaşa organize ettikleri SPHERE eğitimlerinde, kriz bölgesinde ne yapılması gereken acil müdahaleler, insani yardımın kalitesini güçlendirmek ve insancıl faaliyetlerde bulunan kuruluşların, kendi organlarına, bağışçılarına, afet ve çatışmalardan etkilenen insanlara karşı hesap verebilirliğinin nasıl arttırılması gerektiği örnekleriyle anlatıldı.

Türkiye’nin yanı sıra Tunus, Libya, Moritanya, Yemen ve Katar’dan yardım kuruluşları temsilcilerinin katıldığı bir haftalık programın sonunda katılımcılara “The Sphere Project” sertifikası verildi.

Programda İHH adına sertifikaları, eğitime katılan İHH Suriye Çalışmaları Lojistik Sorumlusu Şuayb Altun ile İHH Suriye Kalıcı Projeler Sorumlusu Serkan Öktem aldı.
 

Uluslararası Sphere Projesi Nedir?

Sphere bir gönüllü insiyatifi temsil eder, insani yardım alanında yer alan aktörlerin genelinin kolektif iradesini ve ortak deneyimlerini yansıtır. Bu aktörler ulusal, uluslar arası sivil toplum kuruluşları, Uluslar arası Kızılhaç ve Kızılay, Birleşmiş Milletler Örgütleri, donör kuruluşlar, ev sahibi hükümetler ve acil durumlardan etkilenen nüfusların temsilcilerinden oluşmaktadır.

STK temsilcilerinin oluşturduğu bir yönetim kurulu idaresi altında çalışan küçük bir proje ekibi ilgili bütün tarafların Sphere destekleme hizmetlerinden, materyallerden ve eğitim fırsatlarından yararlanabilmeleri için çalışmalarını sürdürmektedir. Proje ekibinin bu faaliyetlerine gereken mali destek Yönetim Kurulu üyesi organizasyonlar tarafından karşılanmaktadır.

Sphere Projesi ilk olarak1997’de şu iki temel düşünceden hareketle başlatılmış:

“1. İnsanların afetler ve çatışmalar nedeniyle çektikleri acıların hafifletilmesi için gerekli tüm olası adımlar atılmalıdır.

2. Afetten etkilenen insanların, onuruyla yaşama hakkı ve yardım alma hakkı vardır.”

Sphere Projesi ve kitabı Uluslararası İnsancıl Hukuk, İnsan Hakları Hukuku ve Mülteciler Hukuku temellerinden hareketle kendi yardım anlayışını çizmiş.

İlk olarak 1997’de toplanan Sphere inisiyatifi, İnsani Yardım Sözleşmesinin çerçevesini belirlemiş ve afet yardımında asgari standartların uygulanacağı beş ana sektörü (su sağlama ve sanitasyon, beslenme, gıda yardımı, barınma ve sağlık hizmetleri) tanımlamıştır.
 

Projenin amacı

Affetten etkilenen insanlara sağlanan yardımın kalitesinin iyileştirilmesini, devlet ve yardım kuruluşu organlarının, donörlerine ve afetten etkilenen topluluklara olan hesap verebilirliklerinin geliştirilmesini sağlamak.

İlgili haberler
Tümünü gör
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
Deprem bölgesinde milyonlarca kişiye destek
İHH İnsani Yardım Vakfı, deprem bölgelerinde yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, bugüne kadar 7 bin 341 arama kurtarma ve acil yardım görevlisi ile çalışmalarda bulundu ve depremden etkilenen milyonlarca kişiye destek oldu.
03.05.2023
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH Somalili 38 bin 601 aileye un dağıttı
İHH İnsani Yardım Vakfı, 2020 yılından bu yana kuraklığın yoğun bir şekilde devam ettiği Somali’de yardım çalışmalarına devam ediyor. İHH, çalışmaları kapsamında son olarak, ülkenin 10 şehrinde 38 bin 601 aileye 75’er kilo un dağıtımında bulundu. Dağıtımlardan yaklaşık 232 bin kişi faydalandı.
26.04.2023
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH deprem bölgelerinde 7 bin 21 kişiyle çalışıyor
İHH İnsani Yardım Vakfı, bir aylık süreç içerisinde 7 bin 21 arama kurtarma görevlisi ve yardım gönüllüsü ile depremden etkilenen illerde faaliyet gösterdi. Vakıf; gıda, barınma, giyecek gibi birçok alanda milyonlarca insana destek ulaştırdı. İHH depremin yaşandığı 10 ildeki yardım çalışmalarına devam ediyor.
09.03.2023