İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Urumçi Katliamı Protesto Edildi
Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi’de 5 Temmuz 2009’da yaşanan katliamın yıl dönümünde Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.
DoğuTürkistan, Mısır 09.07.2013

Doğu Türkistan Özgürlük Platformu üyesi yaklaşık 600 kişi, Çin’in 2009 yılında Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde gerçekleştirdiği katliamı protesto etmek için Çin Konsolosluğu önünde toplandı. Topluluk, üzerinde “Vahşete Hayır” yazılı pankartlar taşıyarak ‘Bu Vahşete Seyirci Kalma, Çin Malı Alma’ şeklinde sloganlar attı.

Doğu Türkistan Özgürlük Platformu Sekreteri Ömer Kul, platform adına açıklama yaptı. Kul, konuşmasında Çin yanlısı medya kuruluşlarının olayları çarpıtarak dünya kamuoyuna duyurduğunu belirterek “26 Haziran 2013 Çarşamba günü sabah saatlerinde Doğu Türkistan’ın tarihi şehri Turfan’da bir grup Uygur genci ile işgalci Çin güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Olayın nedeni, yaşananlar ve sonucu hakkında detaylı bilgi verilmezken ölen ve yaralananların sayısı hakkında da tutarsız bilgilerle dünya kamuoyu yanıltıldı. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk halkını adeta nefes alamaz hale getirmek isteyen zalim Çin idaresi, bununla da yetinmeyerek insan hakları evrensel beyannamesine ve imzalamış olduğu uluslararası anlaşmalara rağmen Çin’den getirdiği milyonlarca göçmeni ata vatanımıza yerleştirmeye devam etmektedir” dedi.

Yaşanabilecek yeni katliamlardan da endişe duyduklarını ifade eden Kul, “Yaşanan soykırımın 4. yıldönümünde burada bulunduğumuz şuanda Çin’in bu yersiz ve orantısız askeri müdahalesini şiddetle lanetleniyoruz” şeklinde konuştu.

Protestoyu düzenleyen Doğu Türkistan Özgürlük Platformu’na üye STK’lar arasında İHH İnsani Yardım Vakfı, Doğu Türkistan Vakfı, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği, Doğu Türkistan Gençlik Derneği, Doğu Türkistan Sevgi ve Dayanışma Derneği, Alperen Ocakları, Türk Ocakları, Ahde Vefa Derneği, Anadolu Gençlik Derneği ve Genç Çeriler Derneği yer alıyor.

Öte yandan, Galatasaray ultrAslan taraftar grubu da gerçekleştirilen eyleme katılarak destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından konsolosluk önüne siyah çelenk bırakarak dağıldı.
 

İlgili haberler
Tümünü Gör
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa’da binlerin katıldığı Yetim Dayanışma Gecesi
Bursa İHH tarafından “10. Yetim Dayanışma Gecesi” programı düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkı sunduğu program, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.
Bursa, Yetim
25.12.2022
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
Uluslararası Kurban sempozyumu başladı
İHH, Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Uluslararası İslam Kültür ve Medeniyeti Sempozyumu başladı.
Kurban
03.06.2022
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH, Suriye'de cami inşa etti
İHH İnsani Yardım Vakfı, Suriye'nin kuzeyindeki Akterin kasabasında cami inşa etti.
02.06.2022