İHH İnsani Yardım Vakfı
Urumçi Katliamı Protesto Edildi
Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi’de 5 Temmuz 2009’da yaşanan katliamın yıl dönümünde Çin Konsolosluğu önünde protesto gösterisi düzenledi.
Doğu Türkistan, Mısır 09.07.2013

Doğu Türkistan Özgürlük Platformu üyesi yaklaşık 600 kişi, Çin’in 2009 yılında Doğu Türkistan’ın Urumçi kentinde gerçekleştirdiği katliamı protesto etmek için Çin Konsolosluğu önünde toplandı. Topluluk, üzerinde “Vahşete Hayır” yazılı pankartlar taşıyarak ‘Bu Vahşete Seyirci Kalma, Çin Malı Alma’ şeklinde sloganlar attı.

Doğu Türkistan Özgürlük Platformu Sekreteri Ömer Kul, platform adına açıklama yaptı. Kul, konuşmasında Çin yanlısı medya kuruluşlarının olayları çarpıtarak dünya kamuoyuna duyurduğunu belirterek “26 Haziran 2013 Çarşamba günü sabah saatlerinde Doğu Türkistan’ın tarihi şehri Turfan’da bir grup Uygur genci ile işgalci Çin güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Olayın nedeni, yaşananlar ve sonucu hakkında detaylı bilgi verilmezken ölen ve yaralananların sayısı hakkında da tutarsız bilgilerle dünya kamuoyu yanıltıldı. Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk halkını adeta nefes alamaz hale getirmek isteyen zalim Çin idaresi, bununla da yetinmeyerek insan hakları evrensel beyannamesine ve imzalamış olduğu uluslararası anlaşmalara rağmen Çin’den getirdiği milyonlarca göçmeni ata vatanımıza yerleştirmeye devam etmektedir” dedi.

Yaşanabilecek yeni katliamlardan da endişe duyduklarını ifade eden Kul, “Yaşanan soykırımın 4. yıldönümünde burada bulunduğumuz şuanda Çin’in bu yersiz ve orantısız askeri müdahalesini şiddetle lanetleniyoruz” şeklinde konuştu.

Protestoyu düzenleyen Doğu Türkistan Özgürlük Platformu’na üye STK’lar arasında İHH İnsani Yardım Vakfı, Doğu Türkistan Vakfı, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği, Doğu Türkistan Göçmenler Derneği, Doğu Türkistan Gençlik Derneği, Doğu Türkistan Sevgi ve Dayanışma Derneği, Alperen Ocakları, Türk Ocakları, Ahde Vefa Derneği, Anadolu Gençlik Derneği ve Genç Çeriler Derneği yer alıyor.

Öte yandan, Galatasaray ultrAslan taraftar grubu da gerçekleştirilen eyleme katılarak destek verdi. Grup, basın açıklamasının ardından konsolosluk önüne siyah çelenk bırakarak dağıldı.
 

İlgili haberler
Tümünü gör
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Yakınları, Yusuf Taha Göktaş’ı anlattı
Genç İHH’nın Bursa’da düzenlediği Teknoloji Kampı’na giderken geçirdikleri kazada vefat eden 4 gençten Yusuf Taha Göktaş’ın yakınları İHH’nın Youtube kanalında onu anlattı.
Bursa
13.01.2022
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
Kadınlardan Afrika’ya Kur’an’ı Kerim hediyesi
İHH İstanbul Kadın Kolları, düzenledikleri kampanya ile birlikte Çad’da 9 bin 152 adet Kur’an’ı Kerim dağıtımı gerçekleştirdi.
22.09.2021
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
İhtiyaç sahiplerine ev eşyası yardımı
Kastamonu, Çankırı ve Eskişehir İHH İnsani Yardım Dernekleri tarafından, ihtiyaç sahibi aileler için mobilya dağıtımı yapıldı.
Çankırı, Eskişehir, Kastamonu
25.05.2021