İHH İnsani Yardım Vakfı
0
Bağış Yap
Takip Et
TR
TRY
Kapat
  • Biz kimiz
  • Ne yapıyoruz
  • Ne yapabilirsiniz
  • Oturum aç
Kadınlar Gazze'nin özgürlüğü için yola çıktılar
Dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen kalbi Filistin ve Gazze için çarpan kadınlar, İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasına dikkat çekmek ve ablukayı kırmak için iki gemiyle yola çıktılar.
26.09.2016

Kadınlar, 14 Eylül’de İspanya Barselona’dan Amal-Hope ve Zaytouna-Oliva adlı gemilerle Gazze’ye doğru yola çıktılar. Organizasyon İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da içinde olduğu Özgürlük Filosu Koalisyonu (Freedom Flotilla Coalition-FFC) tarafından düzenleniyor.

Organizasyona Türkiye’den  İHH İnsani Yardım Vakfı’nı temsil eden Mavi Marmara’da İsrailliler tarafından şehit edilen Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu katılıyor.

Topçuoğlu gemiye bineceği Sicilya’ya ulaştı. Messina’da yapılacak organizasyonlarından ardından kadınlar, Gazze için yelken açacak.

img-20160925-wa0005.jpg

Dünyanın farklı ülkelerinden tanınmış kadın milletvekili, sanatçı, yazar, akademisyen, fotoğrafçı, gazeteci, sporcu ve aktivistlerden oluşan iki gemi Gazze’ye uygulanan kanunsuz ablukayı dünya kamuoyu gündemine getirmeyi ve kırmayı amaçlamaktadır. Gemi kaptanlarının da kadın olduğu ve sadece kadın yolculardan oluşan organizasyona Türkiye’den Mavi Marmara şehidi Çetin Topçuoğlu’nun eşi Çiğdem Topçuoğlu da katılıyor. Tekvando sporunda eşi gibi sayısız Türkiye ve dünya şampiyonlukları olan Topçuoğlu, eşinin uğrunda şehit edildiği Gazze’nin özgürlüğü için yola çıkmak için Sicilya’ya ulaştı. Özgürlük Filosu Koalisyonu’nun organizasyonunda Türkiye ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nı temsil eden Topçuoğlu Sicilya’da Barselona’dan yola çıkan gemiye binerek Gazze’ye doğru yola çıkacak.

Nobel Barış Ödülü sahibi Kuzey İrlanda barış aktivisti Mairead Maguire, Yeni Zelanda Yeşiller Partisi Milletvekili Marama Davidson, ABD'den oyun yazarı ve senarist Naomi Wallace, Norveçli akademisyen ve aktivist Gerd von der Lippe, Kanada'dan öğretim üyesi Marilyn Porter gibi isimler gemide bulunanlardan sadece birkaçı.

img-20160925-wa0032.jpg

Kadınlar, bu organizasyonla Gazze ve Filistin’deki çok zor şartlar altında yaşayamaya çalışan kadınların Gazze’deki yasadışı ablukaya karşı mücadelelerine dikkat çekmek istiyor. Çoğu 20 yaşın altında olan 1.5 milyondan fazla insan İsrail işgali altındaki Gazze’de var olmak için mücadele veriyor. İsrail, uluslararası hukuka karşı gelmeye devam ediyor. Araştırmalara göre Gazze tahmini olarak 2020 yılında yaşanmaz bir yer olacak. Bu insanlığa karşı işlenmiş inkar edilemez bir suçtur. Kadınlardan oluşan iki gemi İsrail’in uyguladığı ablukayı kırmak amacıyla yola çıktılar. Kadınlar 14 Eylül’de Gazze ile kardeş şehir olan Barselona’dan İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasını kırmak için Gazze’ye yelken açtı. Gemiler Fransa’ya uğradıktan sonra son durakları olan Sicilya’ya ulaştılar. Buradaki organizasyonlardan sonra gemiler Gazze için yola çıkacaklar.

Kadınlar İsrail’in uyguladığı kanunsuz Gazze ablukasına dikkat çekiyor

kadinlar-gemisi.jpg

Dünyanın farklı coğrafyalarından bir araya gelen kadınlar gemilerin yola çıkmasıyla birlikte Gazze’de ve Batı Şeria’da Filistinli kadınların ablukaya karşı verdiği mücadeleye dikkat çekmeyi amaçlamaktalardır.

Gazze son yıllarda İsrail ablukası altındadır. İsrail, kuşatma altındaki nüfusa sayısız saldırı düzenlemiş, onların hayatlarını kâbusa ve daimi bir zorluğa çevirmiştir. Fiziksel savaş Gazze’nin sadece ekonomisini, pazarlamasını ve toprağını işgal etmemiş ayrıca evlerine, ailelerine, okullarına, ulusal kütüphanelerine ve müzelerine çok büyük zarar vermiştir. Ülkenin medeniyetini, mirasını, kültürünü, anılarını ve ümitlerini ortadan kaldırmıştır.

Özgürlük Filosu Koalisyonu, yaptıkları organizasyonlarla dünyanın dikkatini Filistinlilerin mücadelelerine ve direnişlerine çekmeye çalışıyor. Kadınlardan oluşan gemiler sadece İsrail ambargosuna meydan okumayı değil ayrıca Filistinlilere bir umut mesajı vermek ve dayanışma göstermeyi amaçlamaktadır. Kadınların, erkeklerin, sivil toplum kuruluşları ve grupların, kadın topluluklarının ve dünya çapındaki kurumların desteği ile ilgili organizasyon gerçekleştiriliyor.

Özgürlük Filosu Koalisyonu, birçok ülkenin sivil toplum kuruluşları ve girişimcilerinden oluşmaktadır. Yasadışı ve insanlık dışı İsrail’in Gazze ablukasına yıllardır meydan okumakta ve abluka şartsız bir şekilde kaldırılana ve Filistin halkı her yerde haklarını geri alana kadar mücadelelerini devam ettirmektelerdir.

kadinlar-gemisi1.jpg

Daha fazla bilgi için organizasyonun web sitesini ve sosyal medya sayfalarını ziyaret edebilirsiniz;

https://wbg.freedomflotilla.org/

https://www.facebook.com/FreedomFlotillaCoalition/

https://twitter.com/gazafflotilla

İlgili haberler
Tümünü Gör
Doğu Türkistan’ın tarihsel hafızası dijitale aktarıldı
Doğu Türkistan’ın tarihsel hafızası dijitale aktarıldı
2021 yılından bu yana Filistin mücadelesinin dününe ve bugününe ışık tutan Dijital Hafıza Merkezi, Doğu Türkistan’da yaşananları ve tarihi arka planını özgün içeriklerle ele aldığı yeni arayüzünü yayınladı.
21.05.2024
Bağcılar’da on binlerin katılımıyla şehitlerimiz ve Filistin için yürüyüş
Bağcılar’da on binlerin katılımıyla şehitlerimiz ve Filistin için yürüyüş
Soğuk havaya rağmen şehitlerimiz ve Filistin için bir araya gelen on binler, Üçyüzlü Metro Durağı'ndan Bağcılar Meydanı'na yürüdü. İHH ve birçok sivil toplum kuruluşunun organize ettiği yürüyüşte katılımcılar, teröre ve işgalci İsrail’in zulümlerine tepki gösterdi.
11.01.2024
On binler Ümraniye'de şehitlerimiz ve Filistin için yürüdü
On binler Ümraniye'de şehitlerimiz ve Filistin için yürüdü
Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen şehitlerimiz ve Filistin için bir araya gelen on binler, Yamanevler Metro Durağı'ndan Ümraniye Meydanı'na yürüdü.
07.01.2024